![Mucha o frankowiczach: Liczę na prokonsumencki wyrok TSUE [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4274000/4274032-pawel-mucha-145-107.jpg)
- Prezydent będzie uważnie śledził skutki rozstrzygnięcia TSUE w polskim orzecznictwie i jeśli rozwiązanie ustawowe w tej materii okaże się potrzebne, nie jest wykluczone działanie prezydenta w ramach inicjatywy ustawodawczej - Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
czytaj więcej

Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?
czytaj więcej

Mali i średni przedsiębiorcy mogą nie wypracować minimalnej emerytury, jeśli zdecydują się płacić niższe składki. Rząd, promując nowy program 500 minus dla firm, o tym ich nie uprzedza.
czytaj więcej

Ministerstwo nie pracuje nad powrotem do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli - poinformował we wtorek w Sygnałach Dnia szef MEN Dariusz Piontkowski.
czytaj więcej

Braki kadrowe, kolejki do specjalistów, zadłużone szpitale
czy brakujące leki w aptekach. Z jakimi jeszcze problemami boryka się służba
zdrowia?
czytaj więcej

Emeryci i samozatrudnieni to jedyne grupy, dla których różne opcje polityczne mają korzystne propozycje. Dla pracowników i zleceniobiorców nie tylko ich brakuje, ale prawie wszyscy chcą sięgać do ich kieszeni. Także PiS, który właśnie wygrał wybory.
czytaj więcej

Od umowy zlecenia zawartej z osobą o ustalonym
prawie do emerytury i jednocześnie zatrudnioną na umowę o pracę (z
której nie osiąga pensji minimalnej) odprowadza się składki na
ubezpieczenia społeczne. Tak uznał ZUS.
czytaj więcej

- Dorośli kontrolują dziś każdy ruch dziecka w dzienniku elektronicznym. Reagują na każdy minus, spóźnienie, brak pracy domowej. Często zyskują w ten sposób iluzoryczne poczucie kontroli. Bo dziecko w domu i na lekcji, w grupie, to dwie różne osoby - mówi Ewa Klinger.
czytaj więcej

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji
Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także
wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.
czytaj więcej

We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.
czytaj więcej

Czy brak majątku wystarczy do darowania zaległości wobec organu rentowego? Dlaczego ZUS nie rozpozna wniosku o umorzenie składek odprowadzanych za pracowników? Jak oblicza się staż pracy potrzebny do minimalnej emerytury? Czy błędne orzeczenie komisji lekarskiej ZUS uzasadni przyznanie odsetek przez sąd?
czytaj więcej
![Gender w przyczółkach prawicy. Dlaczego Polacy głosują na radykałów? [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4342000/4342276-wybory-janusz-korwin-mikke-145-107.jpg)
Wiele tradycyjnie męskich zawodów straciło prestiż albo rację bytu. Ewolucja rynku pracy zniosła też instytucję żywiciela rodziny. Związana z tym frustracja i poczucie niespełnienia częściowo tłumaczą, dlaczego tylu młodych Polaków głosuje na skrajną prawicę.
czytaj więcej

PiS przygotowuje projekt zmian w przepisach dotyczących składek. – Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać już w przyszłym roku – potwierdza nam jeden z członków rządu.
czytaj więcej

Uproszczona procedura naboru do służby cywilnej i możliwość
zgłaszania się kandydatów do pracy w administracji online to
modyfikacje, które mają się znaleźć w projekcie ustawy o służbie
cywilnej. Zmiany mają przyciągnąć do pracy w urzędach rzeszę młodych.
czytaj więcej

W projekcie dotyczącym tzw. małego ZUS plus, który pod koniec ubiegłego tygodnia został przyjęty przez Radę Ministrów, nie znalazła się ani jedna zmiana zaproponowana przez organizacje pracodawców.
czytaj więcej
![Blocher: Budownictwo trochę przyhamuje [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4212000/4212363-blok-mieszkanie-145-107.jpg)
Prezes UZP powinien być wyposażony w realne narzędzia, np. wstrzymanie środków unijnych albo danej inwestycji, jeżeli warunki przetargu odbiegają od standardów – uważa Dariusz Blocher, szef Budimeksu.
czytaj więcej

Prace nad projektami przyszłorocznych planów finansowych jednostek samorządu terytorialnego włodarze oceniają jako najtrudniejsze od niemal dekady. Konieczność poszukiwania oszczędności, zwłaszcza w małych gminach, może odbić się na inwestycjach.
czytaj więcej

Zamożny niegdyś twórca, który nie płacił składek, dostaje dziś głodową emeryturę. Nowy system ma sprawić, że artystę będzie stać na godną starość.
czytaj więcej

Nauczyciele mogą spodziewać się 6 proc. podwyżki od września 2020 r. – potwierdził minister edukacji Dariusz Piontkowski po spotkaniu ze związkami. Zapewnił, że pieniądze na nią są w subwencji oświatowej na przyszły rok, bo do jej wyliczeń zakładano większą liczbę etatów nauczycieli.
czytaj więcej

Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2600 zł. Podwyżka wpływa również na niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki, obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest krajowe minimalne wynagrodzenie. W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców – będzie wynosić 17 zł
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników