
Politycy nie naprawią rynku, rynek nie zastąpi państwa. Dlatego lepiej się zastanowić, czy nie czas obsadzić aktorów w lepszych rolach, bo zmiana scenariusza staje się faktem.
czytaj więcej

Dziesięciu brytyjskich polityków zgłosiło swoje kandydatury do zastąpienia premier Theresy May na stanowisku liderki Partii Konserwatywnej - poinformowała w poniedziałek Cheryl Gillan, p.o. przewodniczącej komitetu 1922 zrzeszającego torysów w Izbie Gmin.
czytaj więcej
![Decentralizacyjna histeria [OPINIA]](https://g2.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3394000/3394812-.jpg)
Rozbicie dzielnicowe”,
„wypowiedzenie posłuszeństwa państwu polskiemu”, „landyzacja kraju” –
rząd i zbliżone do niego media szybko dokleiły łatki do pojawiających
się pomysłów na nowy sposób decentralizacji państwa. Z kolei opozycja ją
fetyszyzuje, przedstawiając jako remedium na wszelkie bolączki. Szkoda,
bo przy takim klimacie debaty, lub raczej jej braku, może nam umknąć
szansa na całkiem sensowną reformę ustroju i odsianie rzeczywiście
groźnych pomysłów.
czytaj więcej

Zasadniczo z umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego
opodatkowania zawieranych przez Polskę wynika, że świadczenia emerytalne
i rentowe są opodatkowane w państwie, w którym świadczeniobiorca ma
miejsce zamieszkania.
czytaj więcej

Fundusze unijne nie finansują już w takim stopniu inwestycji w Polsce, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Trzeba sięgać po własne środki, czyli pieniądze z budżetu, kredyty bankowe i oszczędności Polaków. Z takim stwierdzeniem zgodzili się wszyscy uczestnicy panelu „Źródła finansowania rozwoju gospodarczego”, który odbył się drugiego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni
czytaj więcej

Wbrew modnym ostatnio teoriom wolny handel z innymi narodami nie szkodzi gospodarkom. Jego ograniczanie jest nie tylko szkodliwe, ale i zwyczajnie absurdalne
czytaj więcej
![Szef PFR: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych może doprowadzić do prawdziwego kryzysu gospodarczego w Polsce [WYWIAD]](https://g7.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3257000/3257632-pawel-borys-145-107.jpg)
- Jeśli unijny trybunał uzna, że kredyty frankowe należy zamienić na złotowe, ale utrzymać oprocentowanie takie jak w szwajcarskiej walucie, to możemy mieć prawdziwy kryzys gospodarczy – uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, jeden z najbliższych współpracowników premiera
czytaj więcej

Podatnicy zapłacą kwotę, która trafi na rachunek Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, po raz pierwszy do 30 kwietnia 2020 r.
czytaj więcej

Mimo że przepisy je wprowadzające wchodzą w życie dopiero 1 października, minister pracy poinformowała, że można wnioskować o wypłatę świadczenia. Odpowiednia ustawa jednak jeszcze nie obowiązuje.
czytaj więcej

Podniesienie pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 r., do 4000 zł w 2023 r., druga trzynasta emerytura w 2021 r. i pełne dopłaty do hektara dla rolników - znalazły się w "hattricku Kaczyńskiego", który przedstawił prezes PiS podczas sobotniej konwencji wyborczej w Lublinie.
czytaj więcej

Gdyby w 1989 r. George Soros przekonał prezydenta USA do swojego planu reformy polskiej gospodarki, Leszek Balcerowicz nie przeszedłby do historii jako autor terapii szokowej.
czytaj więcej

O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).
czytaj więcej

Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.
czytaj więcej

Podatnicy, którzy uzyskują dochody z pracy bez pośrednictwa
płatnika, mogą stosować od października 17-proc. stawkę podatku –
potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
czytaj więcej

Przedsiębiorcy stworzyli katalog priorytetowych działań dla poszczególnych resortów na pierwsze 100 dni po wyborach. Lista zadań jest długa. Otwiera ją postulat skierowany do Prezesa Rady Ministrów o nadanie rangi wicepremiera ministrowi ds. gospodarczych – ponieważ to przedsiębiorcy wypracowują PKB, które pozwala zabezpieczyć oczekiwania społeczne.
czytaj więcej
![Dietl: Należy dać szansę pełnej amortyzacji mniejszym firmom [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4357000/4357291-marek-dietl-145-107.jpg)
Należy zachęcić firmy do inwestowania, dać szansę pełnej amortyzacji mniejszym firmom, czy przeznaczania 1 proc. CIT na naukę większym – mówi DGP Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Własnościowych.
czytaj więcej
![Co obiecał w expose Mateusz Morawiecki? Zeroemisyjne szkoły, emerytury, estoński CIT, PPK w konstytucji [9 PUNKTÓW]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4373000/4373118-expose-mateusza-morawieckiego-145-107.jpg)
W wygłoszonym we wtorek expose premiera Mateusza Morawieckiego
znalazły się m.in. zapowiedzi modernizacji szkół, zmiany przepisów dot.
bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdrowia obywateli oraz działań
proekologicznych.
czytaj więcej

Wczoraj posłowie mieli zapoznać się w pierwszym czytaniu z ustawą o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ubezpieczenie społeczne. Ostatecznie zniknęła ona z obrad. To pierwsza poważna porażka PiS.
czytaj więcej

Mieszkanie plus z pakietem smart city i czy ulgi wpierające wzrost i
innowacyjność – to najważniejsze zapowiedzi szefowej resortu Rozwoju.
czytaj więcej
![Zandberg: Europa będzie albo socjalna, albo żadna. My, Polacy, na wolnoamerykance nie zyskamy [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4396000/4396724-u74831-4-zandberg027-fot-20arek-20markowicz-20-p-145-107.jpg)
Jeśli państwo coś dopuszcza, to przecież nie nakazuje. Nie chcę przejeżdżać nikomu walcem po jego wierzeniach czy tożsamości. Ale ten szacunek musi obowiązywać w obie strony.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników