
Komisja Europejska zaleciła w środę Polsce stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. Jej zdaniem ma to kluczowe znaczenie dla polskiego rynku pracy, jak również dla wzrostu PKB.
czytaj więcej

Przejście na emeryturę, czy rentę to nie
zawsze koniec pracy. W ciągu ostatnich czterech lat liczba aktywnych zawodowo
emerytów wzrosła o około 30 procent. To efekt nie tylko dobrej koniunktury
gospodarczej, ale też możliwości łączenia pracy i brania comiesięcznych wypłat
z ZUS.
czytaj więcej

Janusz T., ps. Krakowiak – jeden z najbardziej brutalnych gangsterów z lat 90. – wychodzi na wolność. Oficer policji, który pod przykryciem rozpracował jego grupę, ma dziś – w ramach dezubekizacji – obniżoną emeryturę. Zastanawia się, czy było warto...
czytaj więcej

Zestresowani, cierpiący na depresję, nadużywający środków uspokajających i – często – alkoholu. Kondycja psychiczna polskich nauczycieli wydaje się być fatalna. Problem w tym, że nikt jej od 10 lat nie badał.
czytaj więcej

Nauczyciele, którzy legitymują się odpowiednim stażem pracy i wiekiem mogą przejść na świadczenie kompensacyjne. Przysługuje do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury.
czytaj więcej
![Prace polowe dają prawo do wcześniejszej emerytury? [WYROK SN]](https://g4.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/2857000/2857231-rolnik-rolnictwo-145-107.jpg)
W sierpniu 2016 r. ubezpieczony złożył do ZUS
wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy w
szczególnych warunkach. Mężczyzna miał ukończone 60 lat i 25-letni
okres składkowy i nieskładkowy. Pracował w spółdzielni kółek rolniczych
na podstawie umowy o pracę od 20 maja 1976 r. do 31 grudnia 1998 r. jako
kierowca ciągnika. Po odliczeniu urlopów bezpłatnych zainteresowany
miał w sumie 19 lat, 10 miesięcy i 7 dni pracy jako kierowca.
Spółdzielnia zajmowała się świadczeniem usług w rolnictwie oraz usług
transportowych i zatrudniała około stu kierowców ciągników. Z czasem
pozostało ich tylko siedmiu. Wnioskodawca pracował przy orce, sianiu,
nawożeniu i opryskach, przewoził materiały budowlane, piach, cegłę,
wapno, obornik, nawozy, tytoń ze skupów do zakładów tytoniowych. Zimą
był wynajmowany przez inne podmioty do prac transportowych, np. przy
remontach dróg lub wożeniu materiałów budowlanych.
czytaj więcej

Szefowie szkół i przedszkoli alarmują, że w najbliższych latach nie będzie miał kto uczyć. I to nawet jeśli nie wróci prawo pedagogów do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek.
czytaj więcej

Nauczycielom, którzy chcieliby krócej pracować, pozostaje tylko
czekać na to, jaką decyzję w tej sprawie podejmie rząd. Może się ona
pojawić dopiero po wyborach parlamentarnych, przy okazji zapowiadanych
zmian systemu wynagradzania i zatrudniania w oświacie.
czytaj więcej

Mężczyźni nie mają możliwości przeliczenia emerytury po emeryturze na takich samych zasadach jak kobiety z rocznika 1953. Problem powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny.
czytaj więcej

Wcześniejsza emerytura ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu, gdy zarobkujący emeryt przekroczy określone kwoty progowe miesięcznego przychodu - tzn. odpowiednio 70% oraz 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
czytaj więcej

Związkowcy domagają się emerytur bez względu na wiek dla osób z najdłuższym stażem pracy. Mają poparcie Andrzeja Dudy.
czytaj więcej

Jesteś na emeryturze i nadal pracujesz? Przeczytaj czy musisz rozliczać się z ZUS ze swoich dodatkowych dochodów. Nie wszystkich seniorów limity dotyczą, ale niektórzy z nich powinni zwrócić uwagę czy ich zarobki zbliżają się do progu, którego nie powinni przekroczyć. Jeśli tak się stanie zostanie zmniejszona lub zawieszona renta czy też wcześniejsza emerytura. Od września limity dorabiania będą niższe.
czytaj więcej

Specyficzne cechy dotyczące danego rodzaju zadań lub stanowisk mogą prowadzić do zwiększonej wypadkowości lub do powstania choroby zawodowej. Wówczas tym ważniejsze staje się zapewnienie pracownikowi przez pracodawcę właściwych warunków pracy
czytaj więcej

Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej rząd szykuje ofertę wyborczą dla zatrudnionych w oświacie. Chce im dać możliwość odejścia z zawodu przed ustawowym wiekiem emerytalnym.
czytaj więcej

Ministerstwo nie pracuje nad powrotem do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli - poinformował we wtorek w Sygnałach Dnia szef MEN Dariusz Piontkowski.
czytaj więcej

Związki zawodowe i pracodawcy są zgodni, że w Radzie Dialogu Społecznego trzeba wypracować wspólnie nowe zasady waloryzacji rent i emerytur.
czytaj więcej

Dorabiający emeryt, który nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) musi pamiętać, że po przekroczeniu określonych progów miesięcznego przychodu ZUS może zmniejszyć lub nawet zawiesić czasowo wypłacane świadczenie.
czytaj więcej
![Gender w przyczółkach prawicy. Dlaczego Polacy głosują na radykałów? [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4342000/4342276-wybory-janusz-korwin-mikke-145-107.jpg)
Wiele tradycyjnie męskich zawodów straciło prestiż albo rację bytu. Ewolucja rynku pracy zniosła też instytucję żywiciela rodziny. Związana z tym frustracja i poczucie niespełnienia częściowo tłumaczą, dlaczego tylu młodych Polaków głosuje na skrajną prawicę.
czytaj więcej

Kolejna formacja mundurowa upomina się w Trybunale Konstytucyjnym o swoje prawa. Straż miejska domaga się części przywilejów, jakie mają policjanci i inne służby mundurowe
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników