
Pozwala na to nowelizacja procedury cywilnej. Od 7 listopada orzeczenie organu rentowego będzie mogło być nie tylko zmienione, lecz także uchylone już w pierwszej instancji.
czytaj więcej

Urodziłam się w 1954 r. W 1999 r. przystąpiłam
do otwartego funduszu emerytalnego. W lipcu 2015 r. złożyłam wniosek o
przyznanie emerytury. Nie dostarczyłam jednak świadectwa z pracy. ZUS
przyznał mi emeryturę i obliczył jej wysokość (częściowo według starych,
a częściowo według nowych zasad). Świadczenie zostało zawieszone w
związku z kontynuowaniem zatrudnienia. Z końcem listopada tego roku
zamierzam rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób ZUS obliczy mi teraz
świadczenie? Czy zachowam prawo do mieszanego sposobu obliczenia jego
wysokości, czy też emerytura zostanie wyliczona w całości ze składek i
kapitału początkowego?
czytaj więcej

Sejm uchwalił przepisy podwyższające kwotę odpisu na fundusz liczoną od sierpnia br. Jeśli nowe prawo zacznie obowiązywać, to pierwszy raz od wielu lat rachunki nie będą rutyną.
czytaj więcej

Eksperci uważają, że zniesienie limitu składek na ZUS nie przełoży się na wyższe emerytury, bo kiedy przyjdzie do ich wypłaty, może zostać przywrócone ograniczenie ich wysokości. Tak kiedyś już było
czytaj więcej

Coraz mniejsze są szanse, że Sejm w tej kadencji
uchwali ustawę umożliwiającą przeliczenie niesłusznie zaniżonych
świadczeń przyznawanych przez ZUS kobietom urodzonym w 1953 r. Senacki
projekt ustawy dotyczący tzw. emerytur po emeryturach utknął bowiem w
sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
czytaj więcej

PiS zakłada, że wyższa frekwencja mu sprzyja, stąd walka o mobilizację sympatyków. Dla opozycji kluczowe jest to, jak postąpią niezdecydowani.
czytaj więcej

Do przeliczenia (w związku ze zmianą przepisów)
rent wypadkowych przyznanych przed 2002 r. bierze się pod uwagę kwotę
bazową z roku przyznania renty, a nie z roku złożenia wniosku o
przeliczenie – orzekł Sąd Najwyższy.
czytaj więcej

Do dwóch tradycyjnych grup wyborców PiS – prawicowych i socjalnych – dołączyła trzecia: ta zadowolona z zarobków i poziomu życia, która boi się to wszystko utracić.
czytaj więcej

Nawet 400 zł miesięcznie mogą stracić osoby, które nie przypilnują jego przeliczenia przez ZUS przy przechodzeniu na emeryturę. Eksperci radzą, żeby złożyć wniosek w tej sprawie.
czytaj więcej
![Dziwna wojna, niemrawa kampania. Czego ludzie oczekują od polityki [REPORTAŻ]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4340000/4340479-u74833-7-wybory-fot-20tomasz-20zolciak-20-p-518051-145-107.jpg)
Moi sąsiedzi popierający PiS mają syna na Zachodzie i on ostatnio specjalnie przyjechał zagłosować. Ja mam syna w Warszawie i nie przyjechał. Taki mają stopień mobilizacji po tej drugiej stronie
czytaj więcej
![Fogiel: Nie chcemy w klubie senatorów z zarzutami prokuratorskimi [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4344000/4344808-radoslaw-fogiel-145-107.jpg)
Radosław Fogiel z PiS opowiada DGP o planach na pierwsze sto dni po wyborach.
czytaj więcej

Związki zawodowe i pracodawcy są zgodni, że w Radzie Dialogu Społecznego trzeba wypracować wspólnie nowe zasady waloryzacji rent i emerytur.
czytaj więcej

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji
Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także
wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.
czytaj więcej

Ubezpieczone urodzone w 1953 r. powinny móc złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia bez względu na to, ile czasu upłynęło od wydania przez ZUS decyzji w ich sprawie – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łomży.
czytaj więcej
![Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 [KOMU PRZYSŁUGUJE, WYSOKOŚĆ, JAK UZYSKAĆ]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4355000/4355027-pieniadze-145-107.jpg)
Specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje określonym osobom z uwagi na rezygnację zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Muszą one również spełniać ustalone w ustawie kryterium dochodowe. W poniższym tekście dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość oraz jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem.
czytaj więcej

O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur
kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału
Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.
czytaj więcej
![Blocher: Budownictwo trochę przyhamuje [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4212000/4212363-blok-mieszkanie-145-107.jpg)
Prezes UZP powinien być wyposażony w realne narzędzia, np. wstrzymanie środków unijnych albo danej inwestycji, jeżeli warunki przetargu odbiegają od standardów – uważa Dariusz Blocher, szef Budimeksu.
czytaj więcej

RPO Adam Bodnar zwrócił się do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Rzecznik podkreślił, że w ich przypadku emerytury są nawet o kilkaset złotych niższe niż powinny.
czytaj więcej

Ustawodawca przewidział wiele zachęt mających na celu skłonienie do uczestnictwa w PPK. Należą do nich m.in. wpłata powitalna czy dopłata roczna. Czym one są? Ile wynoszą? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników