
Coraz więcej z nich decyduje się na pobieranie świadczenia
kompensacyjnego. Związkowcy są zgodni – w ten sposób chronią się przed
zwolnieniami.
czytaj więcej

Brak prawa do
wystarczająco długiego urlopu wypoczynkowego
uniemożliwia skorzystanie z finansowej pomocy pracodawcy.
Dotyczy to wszystkich pracowników, z wyjątkiem
nauczycieli.
czytaj więcej

Od 100 do 300 zł
miesięcznie mogą być wyższe emerytury
osób, których w 2009 r. pozbawiono prawa do
pomostówek. Wystarczy, że złożą
wnioski o rekompensatę. Niestety niewielu
zainteresowanych o tym wie.
czytaj więcej

Senacka komisja zaproponowała, by Senat nie wnosił poprawek do ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat obecnie do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Izba na kolejnym posiedzeniu – w przyszłym tygodniu ma zająć się prezydencką ustawą, którą Sejm przyjął 16 listopada.
czytaj więcej

Od niedawna
prowadzę działalność polegającą
m.in. na obróbce drewna i ścince drzew. Zatrudniam
pracowników oraz zleceniobiorców. Na jakich
zasadach i za kogo muszę opłacać składki
na FEP? Czy jeżeli pracownik przez część
swojego wymiaru wykonuje prace w szczególnych warunkach,
a przez pozostałą inne prace, to istnieje
obowiązek opłacania za niego tych składek? Jak
ustalić, czy należna jest składka w sytuacji,
gdy z pracownikiem wykonującym pracę w
szczególnych warunkach podpiszę dodatkowo
umowę-zlecenie na zwykłe prace? Czy składki
trzeba płacić od początku
zatrudnienia?
czytaj więcej

● Czy niepełnosprawny ma prawo do niższej składki zdrowotnej● Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy● Dlaczego szpital musi ujawnić wysokość wynagrodzenia ordynatora● Czy krem z filtrem należy do środków ochronnych
czytaj więcej

Taką kwotę dodatkowo mogą dostać osoby, które planują zakończenie aktywności zawodowej. Warunkiem jest dostarczenie do ZUS dokumentów potwierdzających pracę w szkodliwych warunkach.
czytaj więcej

Dokształcanie m.in. w zakresie zawodów deficytowych czy nowych
technologii i narzędzi pracy – Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki
Społecznej w porozumieniu z Radą Rynku Pracy (RRP) ustaliło, na jakie
działania związane z kształceniem ustawicznym będzie można otrzymać w
przyszłym roku dofinansowanie.
czytaj więcej

Senat odrzucił w czwartek własny projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, rozszerzający grono uprawionych do tego świadczenia o nauczycieli uczących w centrach kształcenia praktycznego.
czytaj więcej

Samorządowcy boją się, że po odejściu ze stanowisk wskutek nowych ustaw zostaną na lodzie. Dlatego chcą walczyć o zabezpieczenie finansowe.
czytaj więcej

Dotyczy to osób, które nabyły do niego prawo przed 1 października 2017 r. W przeciwieństwie do innych nie utracą go, gdy ukończą 60 lub 65 lat.
czytaj więcej

Nauczyciele, policjanci, rolnicy – to tylko początek długiej kolejki tych, którzy wierzą, że to dobry moment, by zmusić rząd do załatwienia nierozwiązanych od lat problemów.
czytaj więcej

Około 20 tys. osób przeszło w sobotę ulicami Warszawy w demonstracji
Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Związkowcy domagali
się m.in. podwyższenia wynagrodzeń i przywrócenia prawa do emerytur
pomostowych.
czytaj więcej
![Mamy dość pracy do śmierci. Tak wyglądała manifestacja OPZZ pod hasłem "Polska potrzebuje wyższych płac!" [ZDJĘCIA]](https://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3673000/3673573-manifestacja-zorganizowana-przez-145-107.jpg)
Około 20 tys. osób przeszło w sobotę ulicami Warszawy w demonstracji Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Związkowcy domagali się m.in. podwyższenia wynagrodzeń i przywrócenia prawa do emerytur pomostowych.
czytaj więcej

NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?
czytaj więcej

Z danych ZUS wynika, że osoby, które zmarły w 2017 r., pobierały świadczenie przeciętnie przez 18 lat i 11 miesięcy , czyli 1 rok i 4 miesiące dłużej niż statystyczny emeryt, który zmarł w 2011 r.
czytaj więcej

Związkowcy i pracodawcy chcą obniżki o 1,5 proc. daniny na Fundusz Pracy oraz poszerzenia listy zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych.
czytaj więcej

W przyszłym roku pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do
kształcenia ustawicznego m.in. osób po 45. roku życia oraz wracających
do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
czytaj więcej

We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników