
Może skrócić ten okres z 50 do 10 lat, o ile przekaże ZUS pełne informacje za pracowników i zleceniobiorców. Sami zainteresowani mogą skontrolować, czy zrobił to prawidłowo
czytaj więcej

W poniedziałek działacze NSZZ "Solidarność" odwiedzą biura parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski w całym kraju, aby wręczyć im postulaty związkowe dotyczące podwyżek wynagrodzeń w sferze budżetowej.
czytaj więcej

Będzie tak wtedy, gdy firma, w której ubezpieczony kiedyś pracował, złożyła raport informacyjny. Były zatrudniony dowie się o tym np. z dokumentów podatkowych przesyłanych co roku przez zakład
czytaj więcej

Polacy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą doliczyć do stażu okres jej świadczenia na terenie UE. Muszą tylko o tym wiedzieć.
czytaj więcej

Kobiety, które wychowały czworo i więcej dzieci, rezygnując z kariery zawodowej, i nie zapracowały w związku z tym na własną emeryturę, mogą starać się o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Od 1 marca emerytów i rencistów czeka podwyżka świadczeń. W tym roku będzie ona miała charakter kwotowo-procentowy
czytaj więcej

NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?
czytaj więcej

Związkowcy i pracodawcy chcą obniżki o 1,5 proc. daniny na Fundusz Pracy oraz poszerzenia listy zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych.
czytaj więcej

Kobiety z 35-letnim stażem ubezpieczeniowym i mężczyźni ubezpieczeni przez 40 lat powinni mieć możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek – twierdzą związkowcy z OPZZ.
czytaj więcej

ZUS zbiera tyle składki, że jest w stanie sfinansować nią blisko 80 proc. bieżących wydatków. To jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach.
czytaj więcej

Po bezumownym wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania będzie traktowana jak kraj obcy. Oznacza to, że czas pracy w Zjednoczonym Królestwie nie będzie się wtedy wliczał do stażu emerytalnego w Polsce. Milion zatrudnionych tam naszych rodaków odczuje to na starość, bo otrzyma niższe świadczenia.
czytaj więcej

Działacze związkowi domagają się pilnego
rozpoczęcia prac nad emeryturami stażowymi. Inaczej wciąż będą się
zdarzać przypadki, że osoby, które przepracowały 45 lat, nie będą mogły
przejść na emeryturę.
czytaj więcej

Od 1 października 2017 roku na emeryturę mogą przechodzić kobiety, które ukończyły 60 lat, oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok
życia. Są jednak sytuacje, w których można starać się o wcześniejsze przejście na emeryturę.
czytaj więcej

Związkowcy chcą ułatwić przechodzenie na emerytury pomostowe. Pracodawcy zaś domagają się powiązania tych zmian ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
czytaj więcej

Płatnik, który zatrudniał wykonujące ją osoby, musi poinformować o tym ZUS, by skrócić okres przechowywania akt. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy były pracownik otrzymał z tego tytułu emeryturę wcześniejszą lub pomostową.
czytaj więcej

Specyficzne cechy dotyczące danego rodzaju zadań lub stanowisk mogą prowadzić do zwiększonej wypadkowości lub do powstania choroby zawodowej. Wówczas tym ważniejsze staje się zapewnienie pracownikowi przez pracodawcę właściwych warunków pracy
czytaj więcej

W przyszłym roku pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do
kształcenia ustawicznego m.in. osób po 45. roku życia oraz wracających
do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
czytaj więcej

Dorabiający emeryt, który nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) musi pamiętać, że po przekroczeniu określonych progów miesięcznego przychodu ZUS może zmniejszyć lub nawet zawiesić czasowo wypłacane świadczenie.
czytaj więcej

We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników