
Specyficzne cechy dotyczące danego rodzaju zadań lub stanowisk mogą prowadzić do zwiększonej wypadkowości lub do powstania choroby zawodowej. Wówczas tym ważniejsze staje się zapewnienie pracownikowi przez pracodawcę właściwych warunków pracy
czytaj więcej

Umocnienie pozycji premiera, powołanie ministra – szefa centrum analiz strategicznych, utrwalenie urzędu ministra – koordynatora służb specjalnych czy wzrost pozycji wojewodów - to niektóre z propozycji PiS na kolejną kadencję zawarte w opublikowanym w sobotę programie partii.
czytaj więcej

Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej rząd szykuje ofertę wyborczą dla zatrudnionych w oświacie. Chce im dać możliwość odejścia z zawodu przed ustawowym wiekiem emerytalnym.
czytaj więcej

Bez wprowadzania istotnych zmian w systemie
kształcenia Polska nie dogoni Europy pod względem liczby lekarzy.
Zwiększenie limitów, a nawet skrócenie studiów medycznych to pomysły,
które co jakiś czas wracają w obliczu problemów kadrowych.
czytaj więcej

Ministerstwo nie pracuje nad powrotem do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli - poinformował we wtorek w Sygnałach Dnia szef MEN Dariusz Piontkowski.
czytaj więcej

Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.
czytaj więcej

To sygnał, że nauczyciele ciągle uważają, że należy coś jeszcze zrobić w prawie oświatowym, w sytuacji w szkole; będziemy rozmawiali – powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, komentując wyniki sondażu ZNP, w którym ponad 50 proc. nauczycieli opowiedziało się za tzw. strajkiem włoskim.
czytaj więcej

W przyszłym roku pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do
kształcenia ustawicznego m.in. osób po 45. roku życia oraz wracających
do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
czytaj więcej

Dlaczego system edukacji mija się z potrzebami rynku pracy i co należy
zrobić, by młodzi ludzie mogli łatwiej znaleźć na nim swoje miejsce –
dyskutowali uczestnicy jednego z paneli podczas Kongresu 590
czytaj więcej
![Dietl: Należy dać szansę pełnej amortyzacji mniejszym firmom [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4357000/4357291-marek-dietl-145-107.jpg)
Należy zachęcić firmy do inwestowania, dać szansę pełnej amortyzacji mniejszym firmom, czy przeznaczania 1 proc. CIT na naukę większym – mówi DGP Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Własnościowych.
czytaj więcej
![Które zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia? [PORADNIA KADROWA]](https://g8.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3171000/3171457-praca-rozmowa-kwalifikayjna-145-107.jpg)
Czy zasiłek kompensacyjny uprawnia do preferencji przy nagrodzie jubileuszowej dla nauczycielaKiedy ściąganie na egzaminie będzie rzutować na karę w postępowaniu dyscyplinarnymKtóre zwolnienie z pracy będzie skuteczne, gdy były dwa oświadczenia
czytaj więcej

- Dorośli kontrolują dziś każdy ruch dziecka w dzienniku elektronicznym. Reagują na każdy minus, spóźnienie, brak pracy domowej. Często zyskują w ten sposób iluzoryczne poczucie kontroli. Bo dziecko w domu i na lekcji, w grupie, to dwie różne osoby - mówi Ewa Klinger.
czytaj więcej

Od 1 stycznia 2020 wiele grup zawodowych może liczyć na wzrost pensji
Wzrośnie też wynagrodzenie najmniej zarabiających, a od marca także
wypłaty dla emerytów i rencistów. Sprawdź, czy ty też zarobisz więcej.
czytaj więcej

We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.
czytaj więcej

Ustawa dezubekizacyjna pozbawiła go znacznej części emerytury, choć właśnie takich jak on miała chronić. Na dziś sąd wyznaczył termin rozprawy, na której rozpatrzy sprawę Krzysztofa Kęskiego – esbeka, który współpracował z Kościołem.
czytaj więcej
![Co obiecał w expose Mateusz Morawiecki? Zeroemisyjne szkoły, emerytury, estoński CIT, PPK w konstytucji [9 PUNKTÓW]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4373000/4373118-expose-mateusza-morawieckiego-145-107.jpg)
W wygłoszonym we wtorek expose premiera Mateusza Morawieckiego
znalazły się m.in. zapowiedzi modernizacji szkół, zmiany przepisów dot.
bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdrowia obywateli oraz działań
proekologicznych.
czytaj więcej

Prace nad projektami przyszłorocznych planów finansowych jednostek samorządu terytorialnego włodarze oceniają jako najtrudniejsze od niemal dekady. Konieczność poszukiwania oszczędności, zwłaszcza w małych gminach, może odbić się na inwestycjach.
czytaj więcej

Reguła wydatkowa to tylko narzędzie.
I jak każde można je zastąpić lepszym, które ułatwi uzyskanie
założonego celu. Tym celem – o ile Polska poważnie traktuje zapisy
unijnego paktu stabilności i wzrostu – jest utrzymywanie odpowiednio
niskiego deficytu finansów publicznych i długu. Przed kilkoma laty w
Ministerstwie Finansów ktoś uznał, że najlepszym na to sposobem będzie
wzór, na podstawie którego będzie można policzyć, ile państwo może wydać
w danym roku, by stopniowo zbliżać się do unijnych wymogów. To nie
tylko 3 proc. PKB deficytu, jak się powszechnie sądzi – Polska musi mieć
jeszcze odpowiednio niski deficyt strukturalny (policzony bez
uwzględniania wpływu bieżącej koniunktury). Unijni spece od finansów
publicznych uznali, że gdy przyjdzie wielki kryzys i budżet straci np.
część dochodów z podatków, polskie finanse to wytrzymają, o ile w
średnim okresie deficyt będzie wynosił 1 proc. PKB.
czytaj więcej

Nauczyciele mogą spodziewać się 6 proc. podwyżki od września 2020 r. – potwierdził minister edukacji Dariusz Piontkowski po spotkaniu ze związkami. Zapewnił, że pieniądze na nią są w subwencji oświatowej na przyszły rok, bo do jej wyliczeń zakładano większą liczbę etatów nauczycieli.
czytaj więcej

Wielkie protesty mają powstrzymać rząd przed wprowadzeniem kolejnej bolesnej reformy społecznej. Mobilizują się przeciwnicy Macrona.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników