
Osoby, których dochody z emerytur i rent przekraczają 1100 zł, zachowają prawo do 500+. Będzie jednak ono wypłacone w niższej kwocie.
czytaj więcej

Brak wskazania w ustawie wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy może być sprzeczny z ustawą zasadniczą – uważa Biuro Legislacyjne Senatu. Eksperci są podzieleni.
czytaj więcej

Wszyscy funkcjonariusze powinni mieć emerytury ustalane na takich samych zasadach, bez względu na datę wstąpienia do formacji. Związkowcy domagają się pilnych zmian.
czytaj więcej

Sąd Okręgowy w Częstochowie nakazał zwrot świadczeń odebranych byłemu funkcjonariuszowi SB. W uzasadnieniu wytknął, że istnienie przepisów ustawy jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa.
czytaj więcej

Od marca 2020 r. renty i emerytury wzrosną tylko o 3,24 proc. To efekt tego, że rząd przyjął najniższy z możliwych wskaźników waloryzacji świadczeń.
czytaj więcej

Już 777 spraw emerytowanych funkcjonariuszy SB zostało umorzonych przez sądy z powodu śmierci skarżących. A do Trybunału Konstytucyjnego zgłoszono właśnie kolejne pytanie prawne.
czytaj więcej
![Jak wypełnić wniosek o 500 zł dla osób niepełnosprawnych [WZORY, PRZYKŁADY]](https://g0.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3327000/3327526-dokumenty-urzad-145-107.jpg)
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą już ubiegać się o przyznanie świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. 500 + dla niepełnosprawnych. Wprawdzie ustawa je wprowadzająca zacznie obowiązywać od 1 października, ale wnioski można składać od września.
czytaj więcej

Moment powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji jest kluczowy przy ustalaniu, czy renta rodzinna liczy się do limitu dochodów do świadczenia uzupełniającego.
czytaj więcej

Sejm uchwalił przepisy podwyższające kwotę odpisu na fundusz liczoną od sierpnia br. Jeśli nowe prawo zacznie obowiązywać, to pierwszy raz od wielu lat rachunki nie będą rutyną.
czytaj więcej

Służby mundurowe mają takie same zasady przechodzenia na emeryturę. Ale inne rekrutacji, bo o zostaniu np. pogranicznikiem decyduje data urodzenia.
czytaj więcej

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy nie poddali się weryfikacji na początku lat. 90. i trafili do systemu powszechnego – pobierają wypracowane emerytury. Ich ustawa dezubekizacyjna nie dotyczy.
czytaj więcej

Dokumentacja potwierdzająca udział policjanta w zadaniach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu będzie w przyszłości podstawą do zwiększenia świadczenia.
czytaj więcej

IKE i IKZE, PPE i PPK zapłacą miliony na nowy system informowania o wysokości emerytur. Te pieniądze mogą zostać potrącone z oszczędności Polaków - pisze środowa "Rzeczpospolita".
czytaj więcej

Centralna Informacja Emerytalna ma umożliwić sprawdzanie online stanu naszych oszczędności na starość. Problem jednak w tym, że wgląd do kont będą mieć też różne instytucje.
czytaj więcej
![Watykan - tam, gdzie bankomaty mówią po łacinie [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4162000/4162206-bazylika-sw-piotra-watykan-145-107.jpg)
Watykan to chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie agenci bezpieczeństwa serdecznie witają nowo przybyłych.
czytaj więcej

Dorabiający emeryt, który nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) musi pamiętać, że po przekroczeniu określonych progów miesięcznego przychodu ZUS może zmniejszyć lub nawet zawiesić czasowo wypłacane świadczenie.
czytaj więcej
![Gender w przyczółkach prawicy. Dlaczego Polacy głosują na radykałów? [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4342000/4342276-wybory-janusz-korwin-mikke-145-107.jpg)
Wiele tradycyjnie męskich zawodów straciło prestiż albo rację bytu. Ewolucja rynku pracy zniosła też instytucję żywiciela rodziny. Związana z tym frustracja i poczucie niespełnienia częściowo tłumaczą, dlaczego tylu młodych Polaków głosuje na skrajną prawicę.
czytaj więcej

Kolejna formacja mundurowa upomina się w Trybunale Konstytucyjnym o swoje prawa. Straż miejska domaga się części przywilejów, jakie mają policjanci i inne służby mundurowe
czytaj więcej

To będzie test dla opozycji, czy potrafi dyskutować na trudne tematy i dochodzić do wspólnych wniosków – mówią autorzy projektu.
czytaj więcej

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników