
Otwarte Fundusze Emerytalne i Pracownicze Plany Kapitałowe łączy jedynie to, że celem ich utworzenia było stworzenie możliwości gromadzenia dodatkowego kapitału na emeryturę pod kontrolą państwa. Poza tym oba te programy zasadniczo się różnią.
czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy zakładający przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.
czytaj więcej

Na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji rząd przyjął ustawę o zmianach w systemie emerytalnym. To gest, który miał udowodnić, że w tej sprawie nie ma zmian i dyskusji w obozie władzy.
czytaj więcej

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i mają odpowiednią liczbę lat
składkowych mają prawo do otrzymywania emerytury minimalnej. Ile będzie
wynosiła w 2020 roku?
czytaj więcej

Polska gospodarka na unijnym tle wciąż prezentuje się dobrze. Perspektywy dla Europy jednak się pogorszyły i przybyło głosów, że czas zwiększyć wydatki budżetowe.
czytaj więcej

W expose premier Mateusz Morawiecki zaproponował zapisanie w Konstytucji prywatnego charakteru środków zgromadzonych na kontach uczestników PPK.
czytaj więcej
![Co obiecał w expose Mateusz Morawiecki? Zeroemisyjne szkoły, emerytury, estoński CIT, PPK w konstytucji [9 PUNKTÓW]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4373000/4373118-expose-mateusza-morawieckiego-145-107.jpg)
W wygłoszonym we wtorek expose premiera Mateusza Morawieckiego
znalazły się m.in. zapowiedzi modernizacji szkół, zmiany przepisów dot.
bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdrowia obywateli oraz działań
proekologicznych.
czytaj więcej

Nie będzie likwidacji 30-krotności, ale za to powstanie fundusz, który weźmie na siebie wypłatę dodatkowych emerytur.
czytaj więcej

Środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych są środkami prywatnymi, zaś pieniądze w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i systemie emerytur publicznych mają charakter publiczny – tłumaczyła w czwartek w Katowicach prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
czytaj więcej

„Szanowni Państwo, nasza firma od stycznia 2020 roku musi wdrożyć PPK. Na naszej stronie znajdziecie odpowiednie informacje”.
Tak może brzmieć informacja od pracodawcy w związku ze zbliżającym się
terminem wdrożenia Pracowniczych Planów kapitałowych w firmie, ale akurat ta formuła komunikacji byłaby jedną z najgorszych. Dlaczego? Czym ją zastąpić? Jak pracodawca może podejść do tematu wprowadzania PPK w swojej firmie? Wyjaśniamy.
czytaj więcej
![System emerytalny: Gwarancja bardziej zagwarantowana [TWEET TYGODNIA]](https://g8.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3088000/3088135-bartek-goduslawski-145-107.jpg)
Najpierw miały być wakacje pod
palmami, ale szybko okazało się, że niewiele z tego będzie. Później dwa
rozbiory przeprowadzone przez koalicję PO-PSL. A teraz trzeci – wszystko
wskazuje, że ostatni – który dokona się rękami posłów Zjednoczonej
Prawicy.
czytaj więcej

Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na poziomie 40 proc. to byłby bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę nasze historyczne obciążenia oraz poziom zamożności; z czasem partycypacja w PPK powinna rosnąć - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
czytaj więcej

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. - poinformowało MFiPR.
czytaj więcej

Wczoraj rząd przyjął ustawę przenoszącą
oszczędności z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta
emerytalne. Teraz piłeczka jest po stronie parlamentu.
czytaj więcej

Jak wynika z projektu przyjętego przez rząd, ustawa likwidująca OFE zacząć obowiązywać ma od 1 czerwca 2020 r. Zgodnie z proponowanymi przepisami, zgromadzone oszczędności domyślnie mają zostać przesłane na Indywidualne Konta
Emerytalne (IKE). Państwo od transferu pieniędzy potrąci jednak opłatę
przekształceniową. Warto zaznaczyć, że państwo da nam możliwość przekazania środków z OFE do ZUS. Konieczne będzie jednak wypełnienie specjalnego wniosku.
czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła 26 listopada b.r. projekt ustawy o przeniesieniu
środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta
Emerytalne. Jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i podpisana
przez Prezydenta, a nic nie wskazuje, by miało być inaczej, to 1 czerwca
2020 r. II Filar Systemu Emerytalnego przestanie istnieć. Po
ich likwidacji będziemy mogli wybrać, co zrobić z odłożonymi w nich
środkami. Wybór między ZUS i IKE nie jest jednak taki oczywisty.
czytaj więcej

W PIT-11 za 2019 r. pracodawca uwzględni obowiązujące od sierpnia zwolnienie z PIT dla młodych. We wszystkich wzorach informacji i deklaracji nie będzie zaś trzeba podawać numeru REGON.
czytaj więcej
![Chłoń-Domińczak: Zabezpieczenie społeczne nie może być narzędziem walki politycznej [WYWIAD]](https://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3096000/3096120-emerytura-145-107.jpg)
Agnieszka Chłoń-Domińczak: Brakuje nam takiej instytucji, jakie mają USA, Kanada i Wielka Brytania, czyli krajowego aktuariusza, który na bieżąco ocenia to, co się dzieje w systemie emerytalnym, i to, jak zmiany wpływają na jego długookresową stabilność
czytaj więcej

Opłata transferowa nie jest niczym nadzwyczajnym. To po prostu substytut podatku, którym są obciążone świadczenia na starość. Tyle że każde w nieco innym zakresie.
czytaj więcej

Utrzymanie w Polsce wieku
emerytalnego na obecnym poziomie na dłuższą metę nie będzie możliwe –
ekonomiści i demografowie nie mają co do tego wątpliwości. Ale sytuacja
może się okazać jeszcze poważniejsza. Może nie być w ogóle mowy o żadnym
wieku emerytalnym, a przynajmniej w obecnym jego znaczeniu.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników