emerytura jakie dokumenty

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu emerytura jakie dokumenty. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące emerytura jakie dokumenty.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • UODO nie pomaga przedsiębiorcom w podpisywaniu umów o PPK

  UODO nie pomaga przedsiębiorcom w podpisywaniu umów o PPK

  Czy przekazując te dane do TFI, musimy mieć zgodę zatrudnionego na przetwarzanie jego danych osobowych? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że tak. Resort pracy i eksperci twierdzą, że nie. To nadmierny wymóg. Podstawa prawna do tego wynika wprost z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – przekonują.

  czytaj więcej

 • UODO zbyt wymagające w sprawie e-maila i telefonu uczestnika PPK

  UODO zbyt wymagające w sprawie e-maila i telefonu uczestnika PPK

  Czy przekazując te dane do TFI, musimy mieć zgodę zatrudnionego na przetwarzanie jego danych osobowych? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że tak. Resort pracy i eksperci twierdzą, że nie. To nadmierny wymóg. Podstawa prawna do tego wynika wprost z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – przekonują.

  czytaj więcej

 • Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).

  czytaj więcej

 • PPK: Pracodawca sam wybierze instytucję finansową. Niepotrzebne już porozumienie ze związkami

  PPK: Pracodawca sam wybierze instytucję finansową. Niepotrzebne już porozumienie ze związkami

  Pracodawcy mogą już samodzielnie wybrać instytucję finansową, która będzie prowadzić PPK – bez oglądania się na związki zawodowe lub reprezentację zatrudnionych. Taką swobodę zyskują te firmy, które dotychczas nie zawarły z przedstawicielami pracowników porozumienia dotyczącego wyboru tej instytucji. A można je było zawrzeć do 24 września (według innego poglądu – do 25 września, w grę wchodzi bowiem liczenie terminu wstecz). Eksperci zgodnie twierdzą, że porozumienie nie jest obowiązkowe, choć zdarza się, że związki zawodowe to kwestionują.

  czytaj więcej

 • Ostatni moment dla mniejszych firm na założenie PPE zwalniającego z PPK

  Ostatni moment dla mniejszych firm na założenie PPE zwalniającego z PPK

  Ci pracodawcy, dla których od stycznia 2020 r. pracownicze plany kapitałowe będą już obowiązkowe, powinni się spieszyć. Uciekną od nich bowiem tylko wtedy, gdy jeszcze w tym roku zarejestrują pracowniczy program emerytalny i wpłacą pierwszą składkę za pracowników.

  czytaj więcej

 • 500+ dla niepełnosprawnych: Jak poprawnie wypełnić wniosek

  500+ dla niepełnosprawnych: Jak poprawnie wypełnić wniosek

  Jak poprawnie wypełnić wniosek świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

  czytaj więcej

 • Renta socjalna 2019. Kiedy przysługuje i ile wynosi?

  Renta socjalna 2019. Kiedy przysługuje i ile wynosi?

  Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy po spełnieniu kilku dodatkowych warunków. Od 1 marca 2019 r. świadczenie tego rodzaju wynosi 1100,00 zł miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Od śmierci dziennikarza Jána Kuciaka minęło już 1,5 roku, a to morderstwo wciąż niesie ze sobą polityczne konsekwencje. Prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa Mariána Kočnera – szemranego biznesmena, który uchodził za nietykalnego i afiszował się bogactwem oraz pewnością siebie. Zgromadzone dowody nie tylko obarczają go odpowiedzialnością za śmierć Kuciaka, ale kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą. W tym aparatem państwa obejmującym sądy, prokuraturę czy policję. Tym samym są też aktem oskarżenia wobec rządzącej od lat lewicowej partii Smer-SD i jej lidera Roberta Ficy. Przez Słowację przechodzi polityczna burza, na którą nakłada się kampania przed wyborami parlamentarnymi w lutym 2020 r. Smer jest liderem sondaży, ale nie może być pewnym wygranej. Opozycja udowodniła ostatnio, że potrafi wygrywać. W wyborach prezydenckich doświadczonego kandydata Smeru pokonała polityczna debiutantka Zuzana Čaputová, a w wyborach europejskich wygrała centrowo-liberalna koalicja PS-Spolu, z której Čaputová się wywodzi. Tegoroczne wybory prezydenckie i europejskie pokazały też jednak, jak dużą popularnością cieszą się politycy głoszący hasła ksenofobiczne i antysystemowe, czasem gotowi nawet wyprowadzić Słowację z UE i NATO. W wyborach prezydenckich na „antysystem” głosował co czwarty wyborca.

  czytaj więcej

 • Czarzasty: Likwidacja brandu SLD? To możliwe, dla dobra lewicy [WYWIAD]

  Czarzasty: Likwidacja brandu SLD? To możliwe, dla dobra lewicy [WYWIAD]

  Cokolwiek by mówić o Schetynie czy Kosiniaku-Kamyszu, to wszyscy mamy antypisowski gen strukturalny. Jeśli więc opozycja demokratyczna weźmie więcej mandatów, to rządy PiS się skończą - mówi Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  W jakim czasie po skończeniu 24-miesięcznej ulgi można się zgłosić do obniżonych składekDlaczego ZUS może wydać ponowną decyzję w sprawie, w której poprzednie orzeczenie uchyliłCo bierze się pod uwagę przy obliczaniu limitu przychodu rencisty

  czytaj więcej

 • Od rolnika do informatyka. Inwestycja w ochronę zdrowia napędza inne sektory

  Od rolnika do informatyka. Inwestycja w ochronę zdrowia napędza inne sektory

  Właściwie dofinansowana ochrona zdrowia nie tylko podnosi jakość życia obywateli, lecz także może być motorem napędowym dla innych sektorów

  czytaj więcej

 • ZUS wypłacił już 3,9 tys. świadczeń w ramach 500 plus dla osób niesamodzielnych

  ZUS wypłacił już 3,9 tys. świadczeń w ramach 500 plus dla osób niesamodzielnych

  ZUS wypłacił do tej pory 3,9 tys. świadczeń w ramach tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych; blisko 9 tys. kolejnych jest już przygotowanych do wypłaty - poinformował PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że złożono już 220 tys. wniosków o świadczenie.

  czytaj więcej

 • Prawie 250 mln zł na szkolenia pracowników w 2020 r.

  Prawie 250 mln zł na szkolenia pracowników w 2020 r.

  W przyszłym roku pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do kształcenia ustawicznego m.in. osób po 45. roku życia oraz wracających do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • Czy w PPK można zaoszczędzić więcej niż w banku?

  Czy w PPK można zaoszczędzić więcej niż w banku?

  Pracownicze Plany Kapitałowe to prosty i efektywny sposób na systematyczne gromadzenie oszczędności. To nie jest pomysł nowy, ale bazujący na rozwiązaniach i doświadczeniach innych krajów, które z sukcesem wprowadziły współfinansowane przez pracodawców programy oszczędzania na cele emerytalne.

  czytaj więcej

 • Dezubekizacja w wojsku wciąż możliwa

  Dezubekizacja w wojsku wciąż możliwa

  Wraca kwestia dezubekizacji żołnierzy. Wszystko za sprawą wypowiedzi przedwyborczej Zbigniewa Gryglasa, posła Prawa i Sprawiedliwości. W jego ocenie Sejm nowej kadencji zajmie się w końcu tą sprawą.

  czytaj więcej

 • Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

  Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

  Likwidacja OFE i pozostawienie wyboru, czy oszczędzający na emeryturę chcą, aby ich środki trafiły na indywidualne konta emerytalne (IKE) czy zasiliły Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Jego waga jest tym istotniejsza, że za przekształcenie OFE w IKE rządzący zamierzają pobrać 15-proc. opłatę, która zasili publiczną kasę. Projektu nie udało się uchwalić przed wyborami, ale teraz prace nad nim powinny przyspieszyć.

  czytaj więcej

 • Funkcjonariusze Policji mogą dostać wyższe emerytury

  Funkcjonariusze Policji mogą dostać wyższe emerytury

  Dokumentacja potwierdzająca udział policjanta w zadaniach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu będzie w przyszłości podstawą do zwiększenia świadczenia.

  czytaj więcej

 • „Pustynna burza” w Iraku. Kulisy operacji polskiego wywiadu [ŚLEDZTWO DGP]

  „Pustynna burza” w Iraku. Kulisy operacji polskiego wywiadu [ŚLEDZTWO DGP]

  Trzy worki dokumentów zaważyły na powodzeniu operacji „Pustynna burza” w Iraku w 1991 r. Historię ich zdobycia i przekazania do Polski opowiada DGP człowiek, który wnosił je na plecach do samolotu.

  czytaj więcej

 • Zrównoważony budżet? To już historia

  Zrównoważony budżet? To już historia

  Jeśli nie będzie likwidacji limitu składek na ZUS i pojawi się 13. emerytura, to nawet dodatkowe miliardy z OFE nie zapewnią budżetu bez deficytu.

  czytaj więcej

 • Co zmieni brexit w dostępie do świadczeń zdrowotnych? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

  Co zmieni brexit w dostępie do świadczeń zdrowotnych? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

  W przypadku bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od pierwszego dnia po wyjściu z UE, wygasną wszelkie uprawnienia do świadczeń zdrowotnych wynikające z unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – wskazuje MZ.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników