
„Szanowni Państwo, nasza firma od stycznia 2020 roku musi wdrożyć PPK. Na naszej stronie znajdziecie odpowiednie informacje”.
Tak może brzmieć informacja od pracodawcy w związku ze zbliżającym się
terminem wdrożenia Pracowniczych Planów kapitałowych w firmie, ale akurat ta formuła komunikacji byłaby jedną z najgorszych. Dlaczego? Czym ją zastąpić? Jak pracodawca może podejść do tematu wprowadzania PPK w swojej firmie? Wyjaśniamy.
czytaj więcej

Wielkie protesty mają powstrzymać rząd przed wprowadzeniem kolejnej bolesnej reformy społecznej. Mobilizują się przeciwnicy Macrona.
czytaj więcej

Od 1 stycznia miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2600 zł. Podwyżka wpływa również na niektóre świadczenia ze stosunku pracy odpowiadające kwocie minimalnej pensji lub jej wielokrotności, a także wszystkie te podstawy, progi i wskaźniki, obowiązujące w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, dla których bazą jest krajowe minimalne wynagrodzenie. W górę pójdzie również minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców – będzie wynosić 17 zł
czytaj więcej

Prawie 620 tys. osób złożyło już wnioski o wypłatę tzw. świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych – poinformowała w piątek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Według szacunków uprawnionych do świadczenia może być ok. 850 tys. osób.Co trzeba zrobić, by otrzymać świadczenie?
czytaj więcej

Polaków trzeba zachęcać do pracy, nie wyobrażam sobie zwiększania czasu pracy - powiedziała w sobotniej debacie prawyborczej PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Przechodzenie na emeryturę należy zróżnicować i uzależnić od możliwości pracy ze względu na stan zdrowia - mówił Jacek Jaśkowiak.
czytaj więcej

Francuski rząd zapowiedział w niedzielę, że przeprowadzi planowaną reformę emerytalną. Nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne - oświadczył premier Edouard Philippe.
czytaj więcej
![Piontkowski: Postulaty związkowców w takim kształcie są nie do zrealizowania [WYWIAD]](https://g8.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3347000/3347659-szkola-nauczyciel-145-107.jpg)
Bez zgody premiera i ministra finansów nie ma możliwości powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, gdyż ma wpływ na całe finanse państwa - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla PAP.
czytaj więcej

We wtorek dwie połączone komisje senackie zajmą się inicjatywą senacką w sprawie wyrównania emerytur kobietom urodzonym w 1953 r. – poinformował PAP szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.
czytaj więcej

Wskaźnik aktywności zawodowej mamy w Polsce wyjątkowo niski. To
negatywnie wpłynie na wysokość emerytur. Obniżając wiek przejścia na
emeryturę wybraliśmy, że sytuacja będzie coraz gorsza. I to nie tylko
dla emerytów.
czytaj więcej

Emerytury kobiet z rocznika 1953 zostaną przeliczone według korzystniejszych zasad, zgodnie z wyrokiem TK - przewiduje senacki projekt, którym we wtorek zajmą się komisje ustawodawcza i rodziny. Projekt w tej sprawie przygotowuje również rząd.
czytaj więcej

Komisje senackie opowiedziały się we wtorek za inicjatywą senacką w sprawie ponownego przeliczenia wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953. Z nowych przepisów mogłoby skorzystać ok. 44 tys. osób.
czytaj więcej

Dwie propozycje (rządowa i senacka) dotyczące kobiet z rocznika 1953 nie przysłużą się ubezpieczonym, które czekają na rozwiązania dające im możliwość korzystniejszego przeliczenia emerytury.
czytaj więcej

W obliczu braków kadrowych należy zachęcać
lekarzy do dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednym z
czynników ekonomicznej zachęty mogłoby być zwolnienie przychodów
uzyskiwanych z tytułu wykonywania zawodu z PIT. Z taką propozycją
wstąpiła Naczelna Rada Lekarska (NRL) w apelu do resortu finansów.
czytaj więcej

Powołano je w większości miast na prawach powiatu. Lokalne władze jednak bardzo różnie kształtują regulacje, które dotyczą ich funkcjonowania. Kłopot jest też z wiekiem ich uczestników.
czytaj więcej

W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego
wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju
świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też
emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.
czytaj więcej
![Chłoń-Domińczak: Zabezpieczenie społeczne nie może być narzędziem walki politycznej [WYWIAD]](https://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3096000/3096120-emerytura-145-107.jpg)
Agnieszka Chłoń-Domińczak: Brakuje nam takiej instytucji, jakie mają USA, Kanada i Wielka Brytania, czyli krajowego aktuariusza, który na bieżąco ocenia to, co się dzieje w systemie emerytalnym, i to, jak zmiany wpływają na jego długookresową stabilność
czytaj więcej

Utrzymanie w Polsce wieku
emerytalnego na obecnym poziomie na dłuższą metę nie będzie możliwe –
ekonomiści i demografowie nie mają co do tego wątpliwości. Ale sytuacja
może się okazać jeszcze poważniejsza. Może nie być w ogóle mowy o żadnym
wieku emerytalnym, a przynajmniej w obecnym jego znaczeniu.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników