
„Szanowni Państwo, nasza firma od stycznia 2020 roku musi wdrożyć PPK. Na naszej stronie znajdziecie odpowiednie informacje”.
Tak może brzmieć informacja od pracodawcy w związku ze zbliżającym się
terminem wdrożenia Pracowniczych Planów kapitałowych w firmie, ale akurat ta formuła komunikacji byłaby jedną z najgorszych. Dlaczego? Czym ją zastąpić? Jak pracodawca może podejść do tematu wprowadzania PPK w swojej firmie? Wyjaśniamy.
czytaj więcej

Dwie propozycje (rządowa i senacka) dotyczące kobiet z rocznika 1953 nie przysłużą się ubezpieczonym, które czekają na rozwiązania dające im możliwość korzystniejszego przeliczenia emerytury.
czytaj więcej

W obliczu braków kadrowych należy zachęcać
lekarzy do dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednym z
czynników ekonomicznej zachęty mogłoby być zwolnienie przychodów
uzyskiwanych z tytułu wykonywania zawodu z PIT. Z taką propozycją
wstąpiła Naczelna Rada Lekarska (NRL) w apelu do resortu finansów.
czytaj więcej

Powołano je w większości miast na prawach powiatu. Lokalne władze jednak bardzo różnie kształtują regulacje, które dotyczą ich funkcjonowania. Kłopot jest też z wiekiem ich uczestników.
czytaj więcej

Opóźnienie o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 r. wejścia w życie tzw. Małego ZUS-u plus zarekomendowali posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem. Rozszerza on możliwości płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców.
czytaj więcej

Wczorajsze wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego otwierają drogę byłym funkcjonariuszom do przywrócenia poprzednich wysokości emerytur. Są też wykładnią dla WSA, które wydawały sprzeczne orzeczenia.
czytaj więcej

W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego
wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju
świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też
emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.
czytaj więcej
![Chłoń-Domińczak: Zabezpieczenie społeczne nie może być narzędziem walki politycznej [WYWIAD]](https://g3.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3096000/3096120-emerytura-145-107.jpg)
Agnieszka Chłoń-Domińczak: Brakuje nam takiej instytucji, jakie mają USA, Kanada i Wielka Brytania, czyli krajowego aktuariusza, który na bieżąco ocenia to, co się dzieje w systemie emerytalnym, i to, jak zmiany wpływają na jego długookresową stabilność
czytaj więcej
![Przybyła o pakiecie mobilności: Obawy budzi propozycja nowej definicji siedziby firmy [WYWIAD]](https://g4.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3379000/3379670-tir-ciezarowka-transport-145-107.jpg)
Margareta Przybyła: Na stole jest bardzo niebezpieczna propozycja, która może doprowadzić do tego, że w przypadku kierowców składki będą płacone za granicą, i to nie w jednym kraju, ale nawet w kilku.
czytaj więcej
![Jakie minimalne przerwy między kontrolami ZUS przewidują przepisy? [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4355000/4355011-zus-145-107.jpg)
Jakie minimalne przerwy między kontrolami ZUS przewidują przepisy? Dlaczego odmowa wglądu do akt może być podstawą do uchylenia decyzji ZUS? Czy niezłożenie zastrzeżeń do protokołu kontroli wpłynie na możliwość zaskarżenia decyzji? Jak można prawnie podważyć pismo odmawiające korekty składek?
czytaj więcej

Mały ZUS plus jest projektem cząstkowym, dalece niewystarczającym, który obejmie tylko niewielką część małych przedsiębiorców, góra urodziła mysz - twierdzą posłowie Koalicji Obywatelskiej. Postulują rozszerzenie tego programu.
czytaj więcej

Podczas drugiego czytania w czwartek posłowie zgłosili szereg poprawek do projektu tzw. Małego ZUS-u plus, który rozszerza możliwości płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców. Projekt wróci teraz do komisji.
czytaj więcej

Sejm przyjął w czwartek ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS-u plus, który rozszerza możliwość płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców. Mały ZUS plus wejdzie w życie od 1 lutego 2020 roku.
czytaj więcej

Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone – powiedziała w czwartek na antenie TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
czytaj więcej

Opłata transferowa nie jest niczym nadzwyczajnym. To po prostu substytut podatku, którym są obciążone świadczenia na starość. Tyle że każde w nieco innym zakresie.
czytaj więcej
![Zandberg: Europa będzie albo socjalna, albo żadna. My, Polacy, na wolnoamerykance nie zyskamy [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4396000/4396724-u74831-4-zandberg027-fot-20arek-20markowicz-20-p-145-107.jpg)
Jeśli państwo coś dopuszcza, to przecież nie nakazuje. Nie chcę przejeżdżać nikomu walcem po jego wierzeniach czy tożsamości. Ale ten szacunek musi obowiązywać w obie strony.
czytaj więcej

Utrzymanie w Polsce wieku
emerytalnego na obecnym poziomie na dłuższą metę nie będzie możliwe –
ekonomiści i demografowie nie mają co do tego wątpliwości. Ale sytuacja
może się okazać jeszcze poważniejsza. Może nie być w ogóle mowy o żadnym
wieku emerytalnym, a przynajmniej w obecnym jego znaczeniu.
czytaj więcej

Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule
powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku.
Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego
ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników