![Czapiński: Film Sekielskich pomógł PiS w eurowyborach [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4333000/4333661-prof-janusz-czapinski-fot.jpg)
- Myślenie Polaków jest takie, że politycy PiS to są ci nasi i nawet jeśli broją, to w imię odzyskiwania suwerenności. Gdyby to sąsiad prowadził burdel, zerwaliby z nim wszelkie relacje. Ale skoro robi to nasz polityk, to znaczy, że tak musi, że to dla dobra ojczyzny - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti prof. Janusz Czapiński.
czytaj więcej

Braki kadrowe, kolejki do specjalistów, zadłużone szpitale
czy brakujące leki w aptekach. Z jakimi jeszcze problemami boryka się służba
zdrowia?
czytaj więcej

Dlaczego system edukacji mija się z potrzebami rynku pracy i co należy
zrobić, by młodzi ludzie mogli łatwiej znaleźć na nim swoje miejsce –
dyskutowali uczestnicy jednego z paneli podczas Kongresu 590
czytaj więcej

Dokumentacja potwierdzająca udział policjanta w zadaniach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu będzie w przyszłości podstawą do zwiększenia świadczenia.
czytaj więcej
![W obecnej formie OFE nie mają racji bytu [Debata DGP]](https://g4.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3407000/3407441-pieniadze-oszczedzanie-145-107.jpg)
Autorzy zmian dotyczących otwartych funduszy emerytalnych liczą, że staną się one kolejnym wehikułem umożliwiającym oszczędności na starość. Krytycy przekonują, że skorzysta na tym głównie budżet. Debata „Co po OFE?” odbyła się w redakcji DGP.
czytaj więcej

Rząd szacował, że z preferencji polegającej na opłacaniu składek od przychodu skorzysta ok. 170 tys. firm. Jest ich prawie 20 tys. więcej.
czytaj więcej
![Watykan - tam, gdzie bankomaty mówią po łacinie [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4162000/4162206-bazylika-sw-piotra-watykan-145-107.jpg)
Watykan to chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie agenci bezpieczeństwa serdecznie witają nowo przybyłych.
czytaj więcej

We wrześniu 11,7 tys. osób pobierało nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Nauczycielskie świadczenia, potocznie nazywane kompensówkami, są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli.
czytaj więcej

Otwarte Fundusze Emerytalne i Pracownicze Plany Kapitałowe łączy jedynie to, że celem ich utworzenia było stworzenie możliwości gromadzenia dodatkowego kapitału na emeryturę pod kontrolą państwa. Poza tym oba te programy zasadniczo się różnią.
czytaj więcej

Ubezpieczone urodzone w 1953 r. powinny móc złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia bez względu na to, ile czasu upłynęło od wydania przez ZUS decyzji w ich sprawie – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łomży.
czytaj więcej

Czy brak majątku wystarczy do darowania zaległości wobec organu rentowego? Dlaczego ZUS nie rozpozna wniosku o umorzenie składek odprowadzanych za pracowników? Jak oblicza się staż pracy potrzebny do minimalnej emerytury? Czy błędne orzeczenie komisji lekarskiej ZUS uzasadni przyznanie odsetek przez sąd?
czytaj więcej

Niektórzy umierają trochę później tylko po to, by nie płacić podatków. Śmierć to problem ekonomiczny.
czytaj więcej
![Świadczenie pielęgnacyjne 2020 [WYSOKOŚĆ, KOMU PRZYSŁUGUJE]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4355000/4355059-pieniadze-145-107.jpg)
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Kto może je otrzymać? Jaka będzie jego wysokość w 2020 r.?
czytaj więcej

Coraz więcej sędziów orzeka, że pozbawianie osób na emeryturze lub rencie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego narusza zasadę równego traktowania
czytaj więcej

Łączne środki, które rząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych w przyszłym roku wyniosą 27 mld zł; w 2014 r. było to 14 mld zł - wskazywał we wtorek w Sejmie wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w debacie nad projektem ws. finansowania tzw. trzynastych emerytur.
czytaj więcej

„Szanowni Państwo, nasza firma od stycznia 2020 roku musi wdrożyć PPK. Na naszej stronie znajdziecie odpowiednie informacje”.
Tak może brzmieć informacja od pracodawcy w związku ze zbliżającym się
terminem wdrożenia Pracowniczych Planów kapitałowych w firmie, ale akurat ta formuła komunikacji byłaby jedną z najgorszych. Dlaczego? Czym ją zastąpić? Jak pracodawca może podejść do tematu wprowadzania PPK w swojej firmie? Wyjaśniamy.
czytaj więcej
![Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 [KOMU PRZYSŁUGUJE, WYSOKOŚĆ, JAK UZYSKAĆ]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4355000/4355027-pieniadze-145-107.jpg)
Specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje określonym osobom z uwagi na rezygnację zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Muszą one również spełniać ustalone w ustawie kryterium dochodowe. W poniższym tekście dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość oraz jakie dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem.
czytaj więcej

Kobiet z rocznika 1952 nie można traktować jak tych urodzonych w 1953 r., bo miały czas, by uchylić się od negatywnych skutków zmian dotyczących obliczania emerytur – uznał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów.
czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła 26 listopada b.r. projekt ustawy o przeniesieniu
środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta
Emerytalne. Jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i podpisana
przez Prezydenta, a nic nie wskazuje, by miało być inaczej, to 1 czerwca
2020 r. II Filar Systemu Emerytalnego przestanie istnieć. Po
ich likwidacji będziemy mogli wybrać, co zrobić z odłożonymi w nich
środkami. Wybór między ZUS i IKE nie jest jednak taki oczywisty.
czytaj więcej
![Wojsko jest narzędziem w rękach polityków. Nie odwrotnie [WYWIAD]](https://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/1468000/1468227-.jpg)
Powinniśmy się przygotowywać do wojny, która nas czeka. A nie tej, która już była. Mimo wielu wysiłków kolejnych ekip dalej patrzymy w przeszłość.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników