
Mężczyźni nie mają możliwości przeliczenia emerytury po emeryturze na takich samych zasadach jak kobiety z rocznika 1953. Problem powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny.
czytaj więcej
![Minister w kancelarii premiera: Jesteśmy pod ciągłym ostrzałem elit III RP [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4305000/4305229-lukasz-schreiber-145-107.jpg)
- Myślę, że jeszcze tej jesieni, kiedy do Polski przyleci prezydent USA, będziemy świadkami kolejnych przełomowych decyzji - mówi Łukasz Schreiber, minister w kancelarii premiera.
czytaj więcej

Jeśli okazja czyni złodzieja, to ekonomiczne niewyedukowanie społeczeństwa jest taką okazją. Tworzy miejsce dla krętaczy i zachęca ich do działania. Szefowie piramid finansowych wykorzystują to z premedytacją.
czytaj więcej

Urodziłam się w 1954 r. W 1999 r. przystąpiłam
do otwartego funduszu emerytalnego. W lipcu 2015 r. złożyłam wniosek o
przyznanie emerytury. Nie dostarczyłam jednak świadectwa z pracy. ZUS
przyznał mi emeryturę i obliczył jej wysokość (częściowo według starych,
a częściowo według nowych zasad). Świadczenie zostało zawieszone w
związku z kontynuowaniem zatrudnienia. Z końcem listopada tego roku
zamierzam rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób ZUS obliczy mi teraz
świadczenie? Czy zachowam prawo do mieszanego sposobu obliczenia jego
wysokości, czy też emerytura zostanie wyliczona w całości ze składek i
kapitału początkowego?
czytaj więcej

Sejm uchwalił przepisy podwyższające kwotę odpisu na fundusz liczoną od sierpnia br. Jeśli nowe prawo zacznie obowiązywać, to pierwszy raz od wielu lat rachunki nie będą rutyną.
czytaj więcej

Ustawodawca nie powinien z racji znacznego upływu czasu przerzucać na rodzinę zmarłego funkcjonariusza obowiązku udowodnienia, że ten czynnie współpracował z demokratycznym podziemiem.
czytaj więcej

Coraz mniejsze są szanse, że Sejm w tej kadencji
uchwali ustawę umożliwiającą przeliczenie niesłusznie zaniżonych
świadczeń przyznawanych przez ZUS kobietom urodzonym w 1953 r. Senacki
projekt ustawy dotyczący tzw. emerytur po emeryturach utknął bowiem w
sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
czytaj więcej
![Czapiński: Film Sekielskich pomógł PiS w eurowyborach [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4333000/4333661-prof-janusz-czapinski-fot.jpg)
- Myślenie Polaków jest takie, że politycy PiS to są ci nasi i nawet jeśli broją, to w imię odzyskiwania suwerenności. Gdyby to sąsiad prowadził burdel, zerwaliby z nim wszelkie relacje. Ale skoro robi to nasz polityk, to znaczy, że tak musi, że to dla dobra ojczyzny - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti prof. Janusz Czapiński.
czytaj więcej

Nawet 400 zł miesięcznie mogą stracić osoby, które nie przypilnują jego przeliczenia przez ZUS przy przechodzeniu na emeryturę. Eksperci radzą, żeby złożyć wniosek w tej sprawie.
czytaj więcej
![W obecnej formie OFE nie mają racji bytu [Debata DGP]](https://g4.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3407000/3407441-pieniadze-oszczedzanie-145-107.jpg)
Autorzy zmian dotyczących otwartych funduszy emerytalnych liczą, że staną się one kolejnym wehikułem umożliwiającym oszczędności na starość. Krytycy przekonują, że skorzysta na tym głównie budżet. Debata „Co po OFE?” odbyła się w redakcji DGP.
czytaj więcej

Ubezpieczone urodzone w 1953 r. powinny móc złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia bez względu na to, ile czasu upłynęło od wydania przez ZUS decyzji w ich sprawie – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łomży.
czytaj więcej

Świadczenie nie było waloryzowane od ośmiu lat, a koszty organizacji pochówku znacznie wzrosły. Nie ma jednak co liczyć na ponowne uzależnienie jego wysokości od przeciętnego wynagrodzenia, bo to znacznie obciążyłoby Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
czytaj więcej
![Gender w przyczółkach prawicy. Dlaczego Polacy głosują na radykałów? [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4342000/4342276-wybory-janusz-korwin-mikke-145-107.jpg)
Wiele tradycyjnie męskich zawodów straciło prestiż albo rację bytu. Ewolucja rynku pracy zniosła też instytucję żywiciela rodziny. Związana z tym frustracja i poczucie niespełnienia częściowo tłumaczą, dlaczego tylu młodych Polaków głosuje na skrajną prawicę.
czytaj więcej

Ustawa dezubekizacyjna pozbawiła go znacznej części emerytury, choć właśnie takich jak on miała chronić. Na dziś sąd wyznaczył termin rozprawy, na której rozpatrzy sprawę Krzysztofa Kęskiego – esbeka, który współpracował z Kościołem.
czytaj więcej

Sąd Okręgowy w Warszawie przywrócił emeryturę byłemu funkcjonariuszowi Służby Bezpieczeństwa. Zdecydował argument, że przed 1990 r. wspierał opozycję
czytaj więcej

Kwestia zniesienia limitu składek na ubezpieczenia społeczne może być poligonem, na którym zostaną przećwiczone stosunki Sejmu z opozycyjnym Senatem.
czytaj więcej

Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na poziomie 40 proc. to byłby bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę nasze historyczne obciążenia oraz poziom zamożności; z czasem partycypacja w PPK powinna rosnąć - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
czytaj więcej

O pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej dotyczącej emerytur
kobiet z rocznika 1953 tak, aby dostosować przepisy do wyroku Trybunału
Konstytucyjnego, apeluje rzecznik praw obywatelskich.
czytaj więcej

RPO Adam Bodnar zwrócił się do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o pilne przeprowadzenie inicjatywy senackiej w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Rzecznik podkreślił, że w ich przypadku emerytury są nawet o kilkaset złotych niższe niż powinny.
czytaj więcej

Kobiet z rocznika 1952 nie można traktować jak tych urodzonych w 1953 r., bo miały czas, by uchylić się od negatywnych skutków zmian dotyczących obliczania emerytur – uznał Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników