egzamin na aplikację radcowską 2011

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu egzamin na aplikację radcowską 2011. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące egzamin na aplikację radcowską 2011.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jest szansa, że egzamin komorniczy będzie dłuższy o dwie godziny

  Jest szansa, że egzamin komorniczy będzie dłuższy o dwie godziny

  Osoby przystępujące do egzaminu komorniczego będą mieć dwie godziny więcej na rozwiązanie zadań. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie trybu i sposobu powoływania i działania komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzania egzaminów konkursowego i komorniczego. Zakłada on, że zmiana wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Resort chce bowiem, aby już tegoroczny egzamin był dłuższy.

  czytaj więcej

 • Egzaminy zawodowe 2013: rozpoczyna się czterodniowy maraton egzaminacyjny

  Egzaminy zawodowe 2013: rozpoczyna się czterodniowy maraton egzaminacyjny

  Czterodniowy maraton egzaminacyjny rozpoczyna się 19 marca. Będzie to uwieńczenie kilkuletniego etapu kształcenia aplikantów adwokackich i radcowskich i jednocześnie – sprawdzenie ich umiejętności przed rozpoczęciem samodzielnej pracy.

  czytaj więcej

 • Koszty uzyskania przychodu: Radca prawny nie potrąci kosztów aplikacji

  Koszty uzyskania przychodu: Radca prawny nie potrąci kosztów aplikacji

  Wydatki, które młody prawnik poniósł na zdobycie uprawnień radcy prawnego, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

  czytaj więcej

 • Deregulacja: Patent na kłopoty. I to potężne

  Deregulacja: Patent na kłopoty. I to potężne

  Kontakt adwokatów i radców prawnych z wiedzą techniczną kończy się na umiejętności przeczytania instrukcji obsługi pralki automatycznej – twierdzą rzecznicy patentowi. To ich odpowiedź na propozycję zawartą w trzeciej ustawie deregulacyjnej, rozszerzającej liczbę podmiotów uprawnionych do stawania przed Urzędem Patentowym RP.

  czytaj więcej

 • Ponad 11 000 kandydatów na aplikacje prawnicze

  Ponad 11 000 kandydatów na aplikacje prawnicze

  Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawia dane dotyczące liczby osób dopuszczonych do egzaminów na aplikacje. Ilość tegorocznych kandydatów jest porównywalna z latami ubiegłymi.

  czytaj więcej

 • Aplikacje: prezentujemy wyniki egzaminów wstępnych

  Aplikacje: prezentujemy wyniki egzaminów wstępnych

  W sobotę 28 września 2013 r. już po raz ósmy odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz po raz szósty przeprowadzony został państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą. Do egzaminów tych przystąpiło łącznie ok. 10 700 osób, spośród których na aplikację adwokacką - ok. 4 200, na aplikację radcowską - ok. 5 100, na aplikację notarialną - ok. 760, a na aplikację komorniczą - ok. 650 - podało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Te obietnice spełnił Donald Tusk

  Te obietnice spełnił Donald Tusk

  W trakcie obecnej kadencji rządu premier Donald Tusk wygłosił dwa expose. Łącznie złożył 164 obietnice. 33 z nich zostały spełnione. Zobacz, które.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę z prawa gospodarczego

  Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę z prawa gospodarczego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa gospodarczego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. (pozycja ta jest zbiorem kazusów z czterech dziedzin prawa, zawierających zagadnienia, z którymi aplikanci mogą się spotkać na egzaminie). W rozwiązaniu poniższych zadań pomoże „Orzecznictwo aplikanta. Kodeks spółek handlowych” autorstwa Justyny Witas z wyborem najważniejszych orzeczeń dotyczących prawa handlowego i gospodarczego. Wszystkim aplikantom polecamy także tom 2. „Egzaminów...”, w którym znaleźć można kazusy egzaminacyjne z lat 2011–2013 wraz z propozycjami odpowiedzi, wzory umów oraz kompletne akta gospodarcze z wyrokami i uzasadnieniami.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: rozwiąż kazusy z prawa administracyjnego

  Strefa aplikanta: rozwiąż kazusy z prawa administracyjnego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa administracyjnego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. (pozycja ta jest zbiorem kazusów z czterech dziedzin prawa, zawierających zagadnienia, z którymi aplikanci mogą spotkać się na egzaminie). W rozwiązaniu zadań z pewnością pomoże „Orzecznictwo aplikanta. Kodeks postępowania administracyjnego” z wyborem najważniejszych orzeczeń dotyczących prawa administracyjnego. Przydatny w nauce będzie także tom 4. „Egzaminów prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości”, w którym można znaleźć wzory skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz skargi kasacyjnej do NSA.

  czytaj więcej

 • Trwają zawodowe egzaminy prawnicze

  Trwają zawodowe egzaminy prawnicze

  Egzaminy te składają się z czterech części i trwają 3 dni. W dniu 19 marca zdający musieli rozwiązywać zadanie z zakresu prawa karnego, w dniu 20 marca – zadanie z zakresu prawa cywilnego i w dniu 21 marca – zadania z zakresu prawa gospodarczego i administracyjnego. Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających – przygotowane zostały przez zespoły, powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele delegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych.

  czytaj więcej

 • Radca prawny nie odliczy kosztów aplikacji od podatku

  Radca prawny nie odliczy kosztów aplikacji od podatku

  Radca prawny nie może odliczyć kosztów związanych ze zdobywaniem wiedzy prawniczej. Mają one charakter osobisty – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Aplikacje prawnicze mniej popularne?

  Aplikacje prawnicze mniej popularne?

  Ponad 500 kandydatów mniej niż w roku ubiegłym przystąpi we wrześniu do egzaminów wstępnych. Choć zainteresowanie notariatem nie maleje, mniej osób zdawać będzie na aplikację komorniczą, radcowską i adwokacką.

  czytaj więcej

 • Wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze w 2014 r.

  Wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze w 2014 r.

  Po raz dziewiąty odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz po raz siódmy odbył się państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

  czytaj więcej

 • "Inni", czyli jak stereotypy rodzą bariery

  "Inni", czyli jak stereotypy rodzą bariery

  Czy osoby niewidome bądź poruszające się na wózku inwalidzkim mają w Polsce szansę z powodzeniem wykonywać jeden z zawodów prawniczych? I czy mogą liczyć na pomoc przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości?

  czytaj więcej

 • Portret prawnika po przejściach, czyli jak tornado deregulacji zmieniło rynek

  Portret prawnika po przejściach, czyli jak tornado deregulacji zmieniło rynek

  Stary prawnik przypomina starego taksówkarza. Tamten z rozmarzeniem wspomina czasy, kiedy podjeżdżał na postój i mówił ludziom, dokąd jedzie. Ten pamięta, jak to mógł do rachunku doliczać każdą godzinę, kiedy tylko wspomniał w myślach nazwisko klienta. W obu przypadkach to się skończyło.

  czytaj więcej

 • Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdawalność niższa niż w ubiegłych latach

  Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdawalność niższa niż w ubiegłych latach

  W sobotę 26 września 2015 r. po raz dziesiąty przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną. Ponadto, po raz ósmy odbył się państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

  czytaj więcej

 • Znamy pierwsze wyniki z egzaminów wstępnych na aplikacje! [AKTUALIZACJA]

  Znamy pierwsze wyniki z egzaminów wstępnych na aplikacje! [AKTUALIZACJA]

   W tym roku dopuszczono do nich prawie 8 660 osób. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku na aplikację dostanie się więcej osób niż w roku ubiegłym. (Aktualizacja wyników z godziny 16.45)

  czytaj więcej

 • Szkolenie przygotowujące na aplikacje prawnicze na WPiA Uniwersytetu Łódzkiego najlepszym wyborem dla Ambitnych

  Szkolenie przygotowujące na aplikacje prawnicze na WPiA Uniwersytetu Łódzkiego najlepszym wyborem dla Ambitnych

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego już od 2011 roku organizuje letni kurs przygotowujący kandydatów do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, takie jak aplikacja ogólna, adwokacka, radcowska i notarialna. 

  czytaj więcej

 • Pracownicy sądów doszli do ściany. Urzędnicy i asystenci odchodzą, nowych nie widać

  Pracownicy sądów doszli do ściany. Urzędnicy i asystenci odchodzą, nowych nie widać

  Przepracowani, źle opłacani, niedoceniani i sfrustrowani – taki smutny obraz przeciętnego pracownika sądu wyłania się na podstawie przeprowadzonych z nimi rozmów. – Mamy świadomość, że w dyskusji publicznej zostanie podniesiony argument, że jak nam się nie podoba to możemy zmienić pracę. Jak jednak ludzie to sobie wyobrażają? Jeżeli odejdą doświadczeni pracownicy to ucierpią na tym sami obywatele. Niedługo już nikt nie będzie chciał przyjść na nasze miejsce - mówi sekretarz sądowy w jednym ze stołecznych sądów z 10-letnim stażem.

  czytaj więcej

 • RPO chce jawności pytań z egzaminów lekarskich

  RPO chce jawności pytań z egzaminów lekarskich

  Przepisy ograniczające dostępność pytań z egzaminów lekarskich są niekonstytucyjne – uznał rzecznik praw obywatelskich i przyłączył się do wniosku Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), która zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis, zgodnie z którym pytania mogą być udostępniane w trybie dostępu do informacji publicznej dopiero po pięciu latach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników