egzamin na aplikację radcowską 2009

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu egzamin na aplikację radcowską 2009. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące egzamin na aplikację radcowską 2009.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Koszty aplikacji radcowskiej to wydatki osobiste

  Koszty aplikacji radcowskiej to wydatki osobiste

  Celem ponoszenia opłat było zdobycie wiedzy i umiejętności oraz należyte przygotowanie do zawodu radcy prawnego, a nie osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Aplikacje: prezentujemy wyniki egzaminów wstępnych

  Aplikacje: prezentujemy wyniki egzaminów wstępnych

  W sobotę 28 września 2013 r. już po raz ósmy odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz po raz szósty przeprowadzony został państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą. Do egzaminów tych przystąpiło łącznie ok. 10 700 osób, spośród których na aplikację adwokacką - ok. 4 200, na aplikację radcowską - ok. 5 100, na aplikację notarialną - ok. 760, a na aplikację komorniczą - ok. 650 - podało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Aplikacje: znamy terminy egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  Aplikacje: znamy terminy egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informacje o terminach i zasadach egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  czytaj więcej

 • Aplikacja sędziowska i prokuratorska krótsza o 14 miesięcy

  Aplikacja sędziowska i prokuratorska krótsza o 14 miesięcy

  Kandydaci na sędziów i prokuratorów nie będą musieli odbywać aplikacji ogólnej. Po zdaniu wstępnego egzaminu rozpoczną trwającą 36 miesięcy aplikację specjalistyczną. Takie zmiany zaproponował Senat w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2009 r. nr 26, poz. 157 z późn. zm.).

  czytaj więcej

 • Aplikacja sędziowska i prokuratorska krótsza o 14 miesięcy (NIEWIDOCZNY)

  Aplikacja sędziowska i prokuratorska krótsza o 14 miesięcy (NIEWIDOCZNY)

  Kandydaci na sędziów i prokuratorów nie będą musieli odbywać aplikacji ogólnej. Po zdaniu wstępnego egzaminu rozpoczną trwającą 36 miesięcy aplikację specjalistyczną. Takie zmiany zaproponował Senat w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2009 r. nr 26, poz. 157 z późn. zm.).

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż kazusy z prawa cywilnego

  Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż kazusy z prawa cywilnego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa cywilnego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. Wszystkim aplikantom polecamy także sięgnięcie po tom 1 „Egzaminów...”, w którym można znaleźć zadania egzaminacyjne z lat 2012–2013 wraz z propozycjami odpowiedzi oraz kompletne akta cywilne z wyrokami i uzasadnieniami. Pozycją, której nie może przegapić żadna osoba przystępująca do egzaminu zawodowego, jest „69 apelacji cywilnych i karnych” autorstwa Stefana Jaworskiego, zawierająca przykłady konkretnych apelacji cywilnych wraz ze wskazówkami, jak prawidłowo sporządzać tego typu pisma. Przydatne w trakcie egzaminu będą również 2 tomy „Orzecznictwa Aplikanta”: Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego z wyborem najważniejszych orzeczeń, które przydadzą się przy pisaniu apelacji.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: rozwiąż kazusy z prawa administracyjnego

  Strefa aplikanta: rozwiąż kazusy z prawa administracyjnego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa administracyjnego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. (pozycja ta jest zbiorem kazusów z czterech dziedzin prawa, zawierających zagadnienia, z którymi aplikanci mogą spotkać się na egzaminie). W rozwiązaniu zadań z pewnością pomoże „Orzecznictwo aplikanta. Kodeks postępowania administracyjnego” z wyborem najważniejszych orzeczeń dotyczących prawa administracyjnego. Przydatny w nauce będzie także tom 4. „Egzaminów prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości”, w którym można znaleźć wzory skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz skargi kasacyjnej do NSA.

  czytaj więcej

 • Asystent sędziego: Niska płaca i zmieniające się przepisy

  Asystent sędziego: Niska płaca i zmieniające się przepisy

  Z problemem braku chętnych na stanowisko asystenta sędziego polskie sądownictwo boryka się od lat. Głównym powodem jest duża liczba obowiązków i niskie płace, a także wciąż zmieniające się przepisy.

  czytaj więcej

 • Kiedy prawnik może pomniejszyć firmowy przychód o koszt aplikacji

  Kiedy prawnik może pomniejszyć firmowy przychód o koszt aplikacji

  Zdaniem organów podatkowych koszty aplikacji prawniczych nie mogą być potrącone.

  czytaj więcej

 • Aplikacje prawnicze mniej popularne?

  Aplikacje prawnicze mniej popularne?

  Ponad 500 kandydatów mniej niż w roku ubiegłym przystąpi we wrześniu do egzaminów wstępnych. Choć zainteresowanie notariatem nie maleje, mniej osób zdawać będzie na aplikację komorniczą, radcowską i adwokacką.

  czytaj więcej

 • Jakie są rodzaje urlopów przysługujących mundurowym

  Jakie są rodzaje urlopów przysługujących mundurowym

  Żołnierze zawodowi mają prawo nie tylko do urlopu wypoczynkowego, lecz także wielu innych rodzajów wolnego od służby. Dziś wchodzi w życie nowe rozporządzenie.

  czytaj więcej

 • Absolwenci aplikacji referendarskiej mogą ubiegać się o pracę w sądzie

  Absolwenci aplikacji referendarskiej mogą ubiegać się o pracę w sądzie

  Osoby, które nabyły stosowne kompetencje według już nieobowiązujących przepisów mają prawo uczestniczenia w rekrutacji. Nawet jeżeli literalne brzmienie obecnej ustawy na to nie wskazuje – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

  czytaj więcej

 • Zdajesz na aplikację prawniczą? Te serwisy pomogą ci w nauce

  Zdajesz na aplikację prawniczą? Te serwisy pomogą ci w nauce

  Nauka na aplikacje nie musi polegać na wkuwaniu kodeksowych przepisów. Na rynku funkcjonuje bowiem szereg platform edukacyjnych, które urozmaicą nam przygotowanie się do egzaminów. Logując się na konto w wybranym serwisie otrzymamy dostęp do bazy testów, zagadnień prawnych czy kazusów. Oto strony, które pomogą ci zdać egzamin wstępny na aplikację prawniczą.

  czytaj więcej

 • Jakie studia wybrać, aby znaleźć pracę w urzędzie

  Jakie studia wybrać, aby znaleźć pracę w urzędzie

  Osoby z wykształceniem administracyjnym, prawniczym informatycznym bez problemu znajdą oferty zatrudnienia w budżetówce. Na bardziej specjalistycznych stanowiskach preferowane są kierunki związane z określoną działalnością urzędu, np. rolnictwo lub medycyna

  czytaj więcej

 • Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: Blisko 10 tys. kandydatów przystąpi do testu

  Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: Blisko 10 tys. kandydatów przystąpi do testu

  W sobotę 26 września 2015 r. o godz. 11.00 na terenie całego kraju, po raz dziesiąty, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz ósmy państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

  czytaj więcej

 • Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdawalność niższa niż w ubiegłych latach

  Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdawalność niższa niż w ubiegłych latach

  W sobotę 26 września 2015 r. po raz dziesiąty przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną. Ponadto, po raz ósmy odbył się państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

  czytaj więcej

 • Studia prawnicze to tylko początek kariery. Co dalej?

  Studia prawnicze to tylko początek kariery. Co dalej?

  Ukończenie studiów prawniczych otwiera drogę do zdobycia ciekawej pracy. Jednak dla wielu atrakcyjnych zawodów dyplom magistra prawa stanowi jedynie wstęp do planowania dalszej kariery.

  czytaj więcej

 • Jak zostać radcą prawnym

  Jak zostać radcą prawnym

  Studia prawnicze są przepustką do rozpoczęcia aplikacji ogólnej lub korporacyjnej. Mimo dużej konkurencji na rynku początkujący prawnicy często podejmują wyzwanie i decydują się na osiągnięcie statusu profesjonalnego pełnomocnika. Na sali sądowej reprezentować klientów mogą nie tylko adwokaci, lecz także radcowie prawni. I to właśnie ten ostatni zawód staje się coraz bardziej popularny...

  czytaj więcej

 • Ossowski: Adwokatura nie potrafiła obronić swoich rodowych sreber [OPINIA]

  Ossowski: Adwokatura nie potrafiła obronić swoich rodowych sreber [OPINIA]

  Ostatnie 15 lat to okres utraty wpływów i pozycji adwokatury w obszarach, które przez dziesięciolecia pozostawały niemal wyłączną domeną jej działalności.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników