dziedziczenie ustawowe a darowizna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dziedziczenie ustawowe a darowizna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dziedziczenie ustawowe a darowizna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nieruchomości rolne: Własność kontrolowana przez państwo to obrzydliwy twór

  Nieruchomości rolne: Własność kontrolowana przez państwo to obrzydliwy twór

  W przypadku braku spadkobierców nieruchomość rolną przejmie gmina albo Skarb Państwa. Przypomina to czasy minionej epoki i reformy z 1944 r. -  wyjaśnia Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy o podatku od spadków i darowizn

  Komentarz do ustawy o podatku od spadków i darowizn

  Każdy z nas jako konsument codziennie płaci podatki w cenach nabywanych świadczeń. Są to podatki pośrednie. Oprócz takich co jakiś czas musimy oddać fiskusowi część swojego majątku w ramach podatków bezpośrednich. Daniną o charakterze bezpośrednim, z którą mamy najczęściej do czynienia, jest podatek dochodowy. Nie jest to jednak jedyny podatek spośród danin, które fiskus zabiera bezpośrednio podatnikowi (czasami musi go odprowadzić sam podatnik, innym razem zabierze mu go płatnik, rzadziej inkasent).

  czytaj więcej

 • W małżeństwie nie wszystko jest wspólne

  W małżeństwie nie wszystko jest wspólne

  Synowa pani Krystyny kupiła działkę budowlaną. Pozostaje ona z mężem we wspólnocie majątkowej, ale akt notarialny kupna-sprzedaży wystawiono tylko na nią. Syn wiedział o zakupie i bardzo się zdziwił, że nie jest współwłaścicielem. – Czy to zgodne z prawem – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, darzący się wielkim zaufaniem małżonkowie chcą spisać wspólny testament. Jedni wolą oszczędzić sobie problemów, jakie mogłyby wyniknąć z dzielenia majątku pomiędzy dzieci, zostawiając tę kwestię na czas po swojej śmierci. Inni nie posiadają dzieci i wolą, by wspólny dorobek życia pozostał do dyspozycji męża czy żony, niż gdyby miał trafić w ręce dalszych krewnych. Wielu może po prostu nie orientować się, w jaki sposób rozrządza się majątek wspólny na wypadek śmierci.

  czytaj więcej

 • Sejm: Rolnik indywidualny nie będzie musiał należeć do KRUS

  Sejm: Rolnik indywidualny nie będzie musiał należeć do KRUS

  Sejmowa komisja rolnictwa poparła poprawkę do projektu ustawy ws. obrotu ziemią, która z definicji rolnika indywidualnego wykreśla zapis o konieczności przynależności do KRUS. Kluby zgłosiły 53 poprawki, akceptację zyskały tylko te zaproponowane przez PiS.

  czytaj więcej

 • Jak przepisać nieruchomość na dziecko?

  Jak przepisać nieruchomość na dziecko?

  Przepisanie domu, mieszkania, działki lub innej nieruchomości na dziecko może mieć różną formę. Do wyboru są trzy podstawowe warianty: umowa darowizny, umowa dożywocia lub testament (pisemny lub ustny przy świadkach). Każda opcja ma nieco inną naturę i konsekwencje prawne.

  czytaj więcej

 • Spadkobierca musi wiedzieć ostatecznie, co dziedziczy

  Spadkobierca musi wiedzieć ostatecznie, co dziedziczy

  Zmiana postanowienia sądu o nabyciu spadku przesuwa termin na zgłoszenie jego nabycia naczelnikowi urzędu skarbowego – wynika z wyroku WSA w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

  Losy zamówień publicznych po śmierci wykonawcy

  Spadkobiercy chcący kontynuować umowy muszą spełnić warunki udziału w postępowaniu, które spełniał zmarły. Chodzi m.in. o kompetencje, sytuację finansową, a nawet zdolności zawodowe.

  czytaj więcej

 • Podatki w wolnych związkach. Dlaczego fiskus woli małżeństwa?

  Podatki w wolnych związkach. Dlaczego fiskus woli małżeństwa?

  Możliwość rozliczenia się wspólne z małżonkiem czy korzystanie z ulg prorodzinnych przy rozliczaniu podatku dochodowego to tylko niektóre przesłanki pozwalające stwierdzić, że fiskus woli małżeństwa. Prawo podatkowe stawia osoby pozostające w wolnych związkach przed wyborem: albo małżeństwo, albo wyższe podatki.

  czytaj więcej

 • Wychowuję bez 500+. Czy są tacy, którzy nie biorą pieniędzy od państwa?

  Wychowuję bez 500+. Czy są tacy, którzy nie biorą pieniędzy od państwa?

  Kiedy PiS obiecywał w kampanii wyborczej 500 zł na każde dziecko, krytycy tego pomysłu oburzali się, że to niemoralne rozdawnictwo zrujnuje budżet państwa. Dzisiaj kto może, korzysta z tych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Nie tak łatwo o przedawnienie podatku od spadku

  Nie tak łatwo o przedawnienie podatku od spadku

  Obowiązek podatkowy odnawia się nie tylko wtedy, gdy spadkobierca powoła się przed fiskusem na otrzymaną schedę. Także wtedy, gdy notariusz sporządzi pismo poświadczające, że doszło do dziedziczenia – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Jak przekazać majątek dzieciom?

  Jak przekazać majątek dzieciom?

  Różne sposoby przekazania rodzinnego majątku dzieciom mają odmienne zalety, wady i konsekwencje tak prawne jak i podatkowe. Narzędzi do przeniesienia własności domu, mieszkania, działki (ogólnie: nieruchomości) jest kilka. Może to być darowizna, umowa dożywocia lub testament. Darowizna jest też popularnym sposobem na przekazanie dziecku samochodu.

  czytaj więcej

 • Równy podział majątku po rozwodzie? Niekoniecznie

  Równy podział majątku po rozwodzie? Niekoniecznie

  Po rozwodzie ustaje pomiędzy byłymi już małżonkami wspólność ustawowa. Od tego momentu mają równe udziały w dotąd wspólnym majątku. Zasada równości udziałów może zostać jednak zmodyfikowana poprzez wskazanie, że udział jednego z małżonków jest większy niż drugiego.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Co z podatkiem dochodowym?

  Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Co z podatkiem dochodowym?

  Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeśli nastąpiła przed upływem pięciu lat od daty nabycia? Tak, ale opodatkowany jest tylko faktyczny dochód. Czyli co?

  czytaj więcej

 • Majątek wspólny i osobisty małżonków. Co należy do kogo?

  Majątek wspólny i osobisty małżonków. Co należy do kogo?

  Majątek wspólny zasilany jest przede wszystkim zarobkami małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą m.in. rzeczy nabyte przed zawarciem małżeństwa oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. Przy ewentualnym podziale majątku wspólnego każdy z małżonków powinien co do zasady zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników