dziedziczenie funduszy inwestycyjnych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dziedziczenie funduszy inwestycyjnych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dziedziczenie funduszy inwestycyjnych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy ZUS upadnie? Prognozy ZUS zakładają trzy scenariusze

  Czy ZUS upadnie? Prognozy ZUS zakładają trzy scenariusze

  Optymistyczne prognozy dla systemu aż do 2060 roku nie uwzględniają zakładanego obniżenia wieku przechodzenia na emeryturę. Opracowany przez ZUS dokument zakłada trzy scenariusze: optymistyczny, średni i pesymistyczny. W dwóch pierwszych kwota deficytu będzie nadal rosła, ale w relacji do produktu krajowego brutto niedobór będzie mniejszy niż dziś. Na dopłaty do emerytur państwo będzie musiało przeznaczać proporcjonalnie mniej niż obecnie. W scenariuszu średnim deficyt w funduszu emerytalnym ma się zmniejszyć z 2,13 proc. PKB w 2017 r. do 1,4 proc. w roku 2060. W dzisiejszych realiach to spadek o 13 mld zł. W scenariuszu optymistycznym to spadek do 0,44 proc. PKB w 2060 r.

  czytaj więcej

 • Od początku lipca można upominać się o pieniądze z "uśpionych kont". Może znajdować się na nich 11 mld zł

  Od początku lipca można upominać się o pieniądze z "uśpionych kont". Może znajdować się na nich 11 mld zł

  Od początku lipca Polacy mogą dowiadywać się w bankach i SKOK-ach, czy ich zmarli bliscy mieli w nich rachunki; na tzw. "uśpionych" kontach może znajdować się od 5 do 11 mld zł, warto więc upomnieć się o swoje prawa - przypomnieli w czwartek senatorowie PO.

  czytaj więcej

 • System emerytalny. Czy mamy strategię rozwoju?

  System emerytalny. Czy mamy strategię rozwoju?

  Minione 26 lat przemian ustrojowych w Polsce to także okres projektowania i wdrożenia znaczących zmian w systemie emerytalnym, z których nie wszystkie zakończyły się sukcesem. Patrząc z szerszej perspektywy długookresowego rozwoju państwa, jakość funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego posiada zasadnicze znaczenie dla przyszłych pokoleń i już dziś wymaga pilnych oraz istotnych zmian.

  czytaj więcej

 • Polski system emerytalny. Nagel: Czy mamy sensowną strategię rozwoju?

  Polski system emerytalny. Nagel: Czy mamy sensowną strategię rozwoju?

  Wciągu minionych 26 lat przemian ustrojowych w Polsce zaplanowano i przeprowadzono znaczące reformy systemu emerytalnego. Nie wszystkie pomysły zakończyły się sukcesem. Tymczasem jeśli spojrzeć z szerszej perspektywy długookresowego rozwoju państwa, jakość funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego ma zasadnicze znaczenie dla przyszłych pokoleń. Dlatego wymaga znaczących zmian. I to jak najszybciej.

  czytaj więcej

 • Pomysł na reprywatyzację propaństwową. Ma wesprzeć plan Morawieckiego

  Pomysł na reprywatyzację propaństwową. Ma wesprzeć plan Morawieckiego

  Instytut Sobieskiego proponuje powołanie specjalnego funduszu i emisję obligacji oraz zaangażowanie kapitałowe NBP. Celem jest wsparcie dla planu Morawieckiego.

  czytaj więcej

 • Jak oszczędzać na emeryturę i nie płacić podatku. Legalnie

  Jak oszczędzać na emeryturę i nie płacić podatku. Legalnie

   Chyba już coraz mniej czterdziesto- i pięćdziesięciolatków wierzy w wysoką emeryturę. Dlatego każdy powinien oszczędzać na starość sam. To trzeci filar emerytalny. Może to być zwykłe odkładanie „do skarpety”, na koncie oszczędnościowym, inwestycja w fundusze, uczestnictwo w pracowniczym programie emerytalnym w zakładzie pracy lub jakakolwiek inna forma odkładania pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Wypłata z OFE opodatkowana. W III filarze nie będzie pełnej swobody

  Wypłata z OFE opodatkowana. W III filarze nie będzie pełnej swobody

  Gdy fundusze zostaną przekształcone w trzeciofilarowe IKZE, łatwiej będzie w nich dysponować pieniędzmi niż w pracowniczych planach kapitałowych.

  czytaj więcej

 • CIT: Nowelizacja będzie znowelizowana. To już taka nasza tradycja

  CIT: Nowelizacja będzie znowelizowana. To już taka nasza tradycja

  Ministerstwo Finansów zapowiada wycofanie się z nowych przepisów uderzających w firmy rodzinne. To za mało, trzeba też zmienić inne regulacje dopiero co uchwalone przez parlament – uważają eksperci.

  czytaj więcej

 • Radomsko musi otworzyć się na świat

  Radomsko musi otworzyć się na świat

  Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku 23 czerwca br. odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

  czytaj więcej

 • Radomsko musi otworzyć się na świat

  Radomsko musi otworzyć się na świat

  Z inicjatywy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Radomsku 23 czerwca br. odbyło się Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości. Dzień zaowocował ważnymi i rzeczowymi dyskusjami o potencjale rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

  czytaj więcej

 • Czerwińska: Pracownicze Plany Kapitałowe to program oczekiwany

  Czerwińska: Pracownicze Plany Kapitałowe to program oczekiwany

  Pracownicze Plany Kapitałowe to program oczekiwany, bo proponuje prywatny, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych - mówiła minister finansów Teresa Czerwińska. W ramach programu będzie możliwość zgromadzenia na koncie każdego uczestnika od 300 do 600 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Borys: PPK nie można porównywać do OFE. To będą prywatne oszczędności

  Borys: PPK nie można porównywać do OFE. To będą prywatne oszczędności

  - Apeluję, by nie obciążać nowego systemu PPK błędami, które były popełnione przy OFE - mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

  czytaj więcej

 • ZBP: Udział banków w PPK zwiększyłby zasięg programu

  ZBP: Udział banków w PPK zwiększyłby zasięg programu

  Dopuszczenie banków i innych podmiotów finansowych do udziału w programie emerytalnym Polskie Plany Kapitałowe mogłoby zwiększyć jego zasięg, bo ułatwiłoby dotarcie do najmniejszych pracodawców - mówi w rozmowie z PAP Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich.

  czytaj więcej

 • MF: Nie tylko TFI, ale także ubezpieczyciele będą mogli zarządzać PPK

  MF: Nie tylko TFI, ale także ubezpieczyciele będą mogli zarządzać PPK

  Nie tylko towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ale także zakłady ubezpieczeniowe, PTE lub pracownicze towarzystwa emerytalne będą mogły zarządzać Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - przewiduje najnowsza, poprawiona przez resort finansów wersja projektu ustawy o PPK.

  czytaj więcej

 • Małyszko: Plany a wzrost kapitału społecznego

  Małyszko: Plany a wzrost kapitału społecznego

  Czy wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych przyczyni się w Polsce do budowy kapitału społecznego? Na tym etapie możemy jedynie prognozować tego typu zmiany. Ale jedno jest pewne: dzięki zgodnej współpracy pracowników, pracodawców i państwa powstanie wartość dodana dla wszystkich zaangażowanych stron.

  czytaj więcej

 • Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  System emerytalny, nie tylko zresztą w Polsce, jest rzeczą rozbudowaną i skomplikowaną, zwłaszcza biorąc pod uwagę względnie częste w ostatnim czasie zmiany dotyczące wysokości wieku emerytalnego w naszym kraju – co na pewno będzie miało przełożenie na funkcjonowanie całego systemu w przyszłości. Jest on podzielony na trzy filary: pierwszy – oparty o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugi – oparty o Otwarte Fundusze Emerytalne, oraz trzeci – oparty o indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego i pracownicze programy emerytalne (PPE), czyli odprowadzanie przez pracodawcę składek, które mają tworzyć w przyszłości emeryturę danego pracownika. Spróbujmy wejść w ten labirynt i poznać przynajmniej niektóre jego kręte ścieżki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników