dziedziczenie a separacja

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dziedziczenie a separacja. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dziedziczenie a separacja.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mieszkanie kupione podczas separacji to własność osobista

  Mieszkanie kupione podczas separacji to własność osobista

  Jestem z żoną w separacji. Czy jeśli kupię mieszkanie, będzie ono tylko moją własnością? – zastanawia się pan Andrzej.

  czytaj więcej

 • Czym separacja różni się od rozwodu?

  Czym separacja różni się od rozwodu?

  W przypadku rozkładu pożycia małżeńskiego małżonkowie mają do wyboru dwie możliwości – mogą zdecydować się na rozwód lub separację. To drugie rozwiązanie – choć w praktyce wywołuje skutki podobne do rozwodu – jest „odwracalne”, ponieważ pozostający w separacji małżonkowie mogą w każdym momencie złożyć wniosek o zniesienie separacji.

  czytaj więcej

 • Jakie prawa i obowiązki zmarłego nie przechodzą na spadkobierców

  Jakie prawa i obowiązki zmarłego nie przechodzą na spadkobierców

  Osoby dziedziczące nie przejmą roszczeń ściśle związanych ze zmarłym, bo te wygasają w chwili jego śmierci. Nie będą więc musiały np. płacić jego alimentów lub wywiązywać się z umowy

  czytaj więcej

 • Bliscy mają prawo do zachowku

  Bliscy mają prawo do zachowku

  Sprawa dotyczy zachowku po moim dziadku ze strony mamy, który miał dwoje dzieci z małżeństwa z moją babcią – syna i córkę (czyli moją mamę) – oraz jednego syna z drugiego małżeństwa – opowiada pani Halina ze Szczecina. – Dziadek zmarł trzy lata temu i przepisał w formie darowizny dwa mieszkania tylko na syna z drugiego małżeństwa. Moja mama zmarła półtora roku temu, ale jej brat, a mój wujek dowiedział się, że należy się nam zachowek, nie wiemy tylko, w jakiej części. To, że nam się należy, potwierdziliśmy już u adwokata, jednak chcemy być pewni, do jakiej części mamy prawo, skoro majątek dziadka był wspólny z jego drugą żoną.

  czytaj więcej

 • Separacja czy rozwód: co przyniesie więcej korzyści?

  Separacja czy rozwód: co przyniesie więcej korzyści?

  Przez ostatnie lata moje małżeństwo było ciągłym pasmem awantur i wzajemnych pretensji o majątek. Pół roku temu wynajęłam mieszkanie i wyprowadziłam się tam razem z córką. Wbrew prośbom męża nie chcę do niego wrócić – pisze pani Monika. Chcę się rozwieść, by dokonać podziału wspólnego majątku i na drodze sądowej zobowiązać do płacenia alimentów na dziecko. Czy to jedyna droga?

  czytaj więcej

 • Rejestracja zagranicznego rozwodu jest niezbędna do dziedziczenia

  Rejestracja zagranicznego rozwodu jest niezbędna do dziedziczenia

  Pani Aleksandra wyjechała trzydzieści lat temu do Holandii. Miała tam dwóch mężów, z obydwoma się rozwiodła. Teraz zmarła jej mama, przyszło do sprawy spadkowej. Zdawało się, że uda się wszystko szybko załatwić u notariusza, ale... okazało się, że musi „ujawnić” tych dawnych mężów przed polskimi sądami. To oznaczało tłumaczenie dokumentów ślubnych, rozwodowych, koszty, czas. Termin na załatwienie spadku u notariusza minął już dawno, a sprawa jeszcze nie jest zamknięta. – Czemu ma służyć to ujawnianie – zastanawia się kobieta. – Czy byli mężowie z Holandii mogą mieć jakieś prawa do spadku po mojej matce w Polsce? I czy coś przegapiłam? Czy można było zapobiec długim procedurom, załatwiając coś zaraz po lub w trakcie rozwodu – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Bliskim można pomóc bez PIT: U rodziny mieszka się bez podatku

  Bliskim można pomóc bez PIT: U rodziny mieszka się bez podatku

  Nie zapłaci podatku osoba, która za darmo mieszka w lokalu użyczonym przez członków rodziny – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

  czytaj więcej

 • Separację można po prostu znieść

  Separację można po prostu znieść

  Od kilku lat pani Magda pozostaje w separacji orzeczonej przez sąd. Mąż wprawdzie proponował rozwód, ale ona nie chciała się zgodzić, bo miała nadzieję, że kryzys małżeński okaże się przejściowy. Rzeczywiście, niedawno małżonkowie pogodzili się, chcą być razem i mieć takie same prawa i obowiązki jak przed orzeczeniem separacji. – Czy w tym celu musimy ponownie pobrać się, czy wystarczy dopełnić innych formalności – pyta pani Magda

  czytaj więcej

 • Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Zanim zostanie uchwalona ustawa o związkach partnerskich, konkubenci powinni skorzystać z obowiązujących przepisów, aby chronić swoje prawa przy rozliczeniach finansowych w razie rozstania się i przy dziedziczeniu. Natomiast ich wspólne dzieci mają takie same uprawnienia jak urodzone w małżeństwie

  czytaj więcej

 • Dziedziczenie emerytur: Co ze składkami w OFE i ZUS po śmierci pracownika

  Dziedziczenie emerytur: Co ze składkami w OFE i ZUS po śmierci pracownika

  Środki zgromadzone w OFE i ZUS mogą być dziedziczone przez spadkobierców ubezpieczonego lub przez osoby przez niego wskazane.

  czytaj więcej

 • Zachowek: Komu przysługuje i w jaki sposób dochodzić swoich praw

  Zachowek: Komu przysługuje i w jaki sposób dochodzić swoich praw

  Zachowek to część spadku przysługująca najbliższym krewnym zmarłego. Celem zachowku jest ochrona najbliższych członków rodziny – zapewnienie im zabezpieczenia finansowego niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli. Roszczenie finansowe – czyli kwota o jaką mogą się ubiegać spadkobiercy – odpowiada określonemu ułamkowi wartości udziału w spadku, który by im przypadł w wyniku dziedziczenia ustawowego.

  czytaj więcej

 • Dziedziczenie z ustawy, a separacja małżonków

  Dziedziczenie z ustawy, a separacja małżonków

  Zasadą jest, że małżonkowie dziedziczą po sobie. W pewnych sytuacjach jednak, takich jak w przypadku orzeczenia separacji, drugi małżonek zostaje wyłączony z ustawowego kręgu spadkobierców. W dzisiejszym poradniku powiemy, jakie są skutki orzeczenia separacji na gruncie prawa spadkowego i kiedy - mimo wydania przez sąd orzeczenia o separacji małżonków – drugi małżonek będzie dziedziczyć.

  czytaj więcej

 • Jak uregulować sprawy majątkowe w trakcie separacji

  Jak uregulować sprawy majątkowe w trakcie separacji

  Po jej orzeczeniu między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Niezależnie od tego mogą oni w dalszym ciągu zajmować to samo mieszkanie, a nawet łożyć na swoje utrzymanie.

  czytaj więcej

 • Pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza utraty alimentów

  Pozbawienie praw rodzicielskich nie oznacza utraty alimentów

  Ojciec mojego dziecka wyjechał kilka lat temu za granicę. Bardzo rzadko przyjeżdża, ale i wtedy nie kontaktuje się z synem. Płaci tylko na niego. Zastanawiam się nad pozbawieniem go władzy rodzicielskiej, ale nie wiem, jakie są tego konsekwencje. Czy oznacza to także rezygnację z alimentów – niepokoi się pani Justyna.

  czytaj więcej

 • Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

  Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

  Przed ślubem mąż zwierzył się pani Katarzynie, że w młodości, studiując za granicą, ożenił się, ale na krótko. Twierdził, że sąd rozwiązał małżeństwo. Niedawno okazało się jednak, że kobieta przyjechała, wychowuje wspólne dziecko, sąd nie rozwiódł małżonków, tylko orzekł separację, a w dodatku w sądzie karnym toczy się sprawa o bigamię, w której oskarżonym jest mąż czytelniczki. – Czy moje małżeństwo zostanie unieważnione? Jakie uprawnienia będę miała ja i nasze dzieci? Czy dostaną alimenty i będą po nim dziedziczyły? Czy pozostawanie w separacji nie zezwala na wstąpienie w nowy związek małżeński? – pyta zrozpaczona czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

  Pani Olga ma dwie córki z poprzedniego związku. Zamierza ponownie wyjść za mąż za dobrze sytuowanego przedsiębiorcę. – Nowy mąż nie chce adoptować moich dzieci, więc zastanawiam się, czy będą na nim ciążyły jakieś obowiązki w stosunku do nich. Czy powinien łożyć na ich utrzymanie, skoro nie otrzymują alimentów od biologicznego ojca. Czy mogą zostać jego spadkobiercami i przyjąć jego nazwisko – zastanawia się kobieta.

  czytaj więcej

 • Feminizm w świecie islamu

  Feminizm w świecie islamu

  Według obiegowego stereotypu chusta, hidżab lub burka to symbole zniewolenia muzułmanek. Nic bardziej mylnego: walka o równouprawnienie kobiet w świecie islamu toczy się wzdłuż zupełnie innych linii frontu i hidżaby są w niej co najwyżej drugorzędnym rekwizytem. Ba, potrzebnym bardziej kobietom niż mężczyznom

  czytaj więcej

 • Kiedy składki po zmarłym można dziedziczyć także z ZUS

  Kiedy składki po zmarłym można dziedziczyć także z ZUS

  Część składki emerytalnej przekazywanej do ZUS lub OFE może być dziedziczona przez małżonka czy osoby wskazane przez zmarłego.

  czytaj więcej

 • Równy podział majątku po rozwodzie? Niekoniecznie

  Równy podział majątku po rozwodzie? Niekoniecznie

  Po rozwodzie ustaje pomiędzy byłymi już małżonkami wspólność ustawowa. Od tego momentu mają równe udziały w dotąd wspólnym majątku. Zasada równości udziałów może zostać jednak zmodyfikowana poprzez wskazanie, że udział jednego z małżonków jest większy niż drugiego.

  czytaj więcej

 • Uznanie ojcostwa – gdzie, kiedy i jak to zrobić?

  Uznanie ojcostwa – gdzie, kiedy i jak to zrobić?

  W prawie polskim obowiązuje domniemanie, zgodnie z którym ojcem dziecka jest ten, na którego wskazuje małżeństwo, czyli mąż matki. Wspomniane domniemanie obowiązuje od chwili zawarcia małżeństwa. Przestaje obowiązywać, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od ustania małżeństwa, jego unieważnienia, orzeczenia separacji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników