dostęp do jeziora prawo

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dostęp do jeziora prawo. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dostęp do jeziora prawo.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bezprawne ogrodzenia i brak przejścia nad jeziorem? NIK potwierdza samowolę, a władze bezradne

  Bezprawne ogrodzenia i brak przejścia nad jeziorem? NIK potwierdza samowolę, a władze bezradne

  PRAWO WODNE: Spacer brzegiem jeziora? Zapomnijmy. Półtorametrowa strefa niezagrodzona od brzegu, czyli tzw. prawo przejścia, to na ogół fikcja prawna. Kto ma grunt na brzegu, grodzi go do samej wody, a nawet w głąb akwenu, żeby nikt mu nie naruszał własności. Do zmiany podejścia nie może zmusić opornych ani wójt, ani zarząd gospodarki wodnej, ani nawet policja. Kary są śmieszne, a przypadków naruszeń jest coraz więcej. Sprawie przyjrzała się po raz kolejny Najwyższa Izba Kontroli. Potrzebna jest zmiana przepisów, bo kary są mało dolegliwe, a skuteczna pozostaje w praktyce tylko droga sądowa. To zaś trwa bardzo długo. Choć wynika to wprost z przepisów, spory budzi też samo ustalanie linii brzegowej, a ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza, że w mniej zawiłych sprawach wątpliwości nie ma. Najważniejsza jest krawędź brzegu, potem linia porostu traw i wreszcie stan wody (patrz poniżej). Niewiele wskazuje na to, że coś się zmieni. Wprawdzie obecnie trwają prace nad nowym prawem wodnym (projekt jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji), a resort środowiska odpowiada, że analizuje raport, ale zapowiedzi zmiany przepisów w tej kwestii na razie jednak nie ma.

  czytaj więcej

 • URE puka do przedsiębiorców. Jak się bronić przed nałożeniem kary i jak się odwołać

  URE puka do przedsiębiorców. Jak się bronić przed nałożeniem kary i jak się odwołać

  Wkrótce minie rok od decyzji Rady Ministrów, która wprowadziła – z powodu fali upałów – ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Przypomnijmy: była to pierwsza taka decyzja od końca lat 80., a ograniczenia obowiązywały odbiorców, w przypadku których moc umowna przekraczała 300 kW. Wśród firm, które powinny były się zastosować, wbrew pozorom były nie tylko huty, duże zakłady przemysłowe, lecz także wiele przedsiębiorstw branży spożywczej, dystrybutorzy posiadający chłodnie czy też centra logistyczne. Szacuje się, że mogło być to nawet ok. 7 tys. podmiotów. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapowiedział wówczas, że będzie kontrolował, czy przedsiębiorcy zareagowali na nałożone ograniczenia. I jak się okazuje – słowa dotrzymał. Dziś z wielu firm dociera coraz więcej sygnałów o postępowaniach wszczynanych przez URE. A kary nakładane na przedsiębiorców mogą być naprawdę dotkliwe: nawet 15 proc. przychodu z roku poprzedzającego rok wydania decyzji o nałożeniu kary.

  czytaj więcej

 • "Tylko oddychaj". Jak wygląda walka o życie dziecka z klątwą Ondyny

  "Tylko oddychaj". Jak wygląda walka o życie dziecka z klątwą Ondyny

  Wyobraź sobie, że wsłuchujesz się w oddech swojego dziecka przez 24 godziny na dobę. I że wiesz, że ten oddech może w każdej chwili ustać.

  czytaj więcej

 • Rewolucyjna decyzja: Salwador zakazał wydobycia wszelkich metali

  Rewolucyjna decyzja: Salwador zakazał wydobycia wszelkich metali

  Salwador jest pierwszym na świecie krajem, który wprowadził całkowity zakaz wydobycia wszelkich metali na swoim terytorium. Ta bezprecedensowa decyzja ma służyć ochronie czystości i dostępności wody oraz zdrowia mieszkańców. Parlament Salwadoru podjął ją jednogłośnie, bez żadnych głosów sprzeciwu.

  czytaj więcej

 • Cuda natury, które odkryjesz na greckich wyspach

  Cuda natury, które odkryjesz na greckich wyspach

  WAKACJE | Każda grecka wyspa ma swój własny niepowtarzalny charakter, ale czy wiecie, że poza wspaniałymi widokami, możecie odnaleźć tam także prawdziwe cuda natury? Niewiele osób słyszało o tych niepowtarzalnych miejscach, a naprawdę warto je zobaczyć. Sprawdźcie, gdzie można je znaleźć i od razu możecie pakować walizki!

  czytaj więcej

 • Bąk: Jajecznica z mercedesa

  Bąk: Jajecznica z mercedesa

  Przyznaję się bez bicia. Do ubiegłego tygodnia wyrażenie „urlop na kempingu” stawiałem w jednym rzędzie z „rak trzustki” oraz „porzucona w lesie mina z czasów drugiej wojny światowej urwała mi obie nogi”. Prowadzę dość poukładane życie i nie wyobrażałem sobie wypoczynku wśród przyczep i namiotów porozrzucanych niedbale po całym polu, unoszącego się permanentnie w powietrzu zapachu podwawelskiej zmieszanej z tanim piwem, spoconych, rozwrzeszczanych i utytłanych ziemią dzieci biegających wokół namiotów oraz ciągłych sąsiedzkich rozmów o tym, kto ma dłuższą przyczepę. I wiecie co? Na kempingach dokładnie tak jest. Tyle że już kompletnie mi to nie przeszkadza. Przeciwnie – bardzo mi się spodobało. A wszystko za sprawą Mercedesa Marco Polo.

  czytaj więcej

 • Podział Polski na bogaty zachód i biedny wschód już nieaktualny. Nowa Polska B to północ

  Podział Polski na bogaty zachód i biedny wschód już nieaktualny. Nowa Polska B to północ

  Podział Polski na bogaty zachód i biedny wschód jest już nieaktualny. Północne województwa rozwijają się wolniej niż te wschodnie i zbliżają się do nich w rankingu ubóstwa.

  czytaj więcej

 • Tak. Rządzą nami bogaci. Ale ma to niewiele wspólnego z kapitalizmem

  Tak. Rządzą nami bogaci. Ale ma to niewiele wspólnego z kapitalizmem

  Zbudowaliśmy niezwykle skomplikowane państwa, a bogaci nauczyli się wykorzystywać to do własnych celów. Przejęli gospodarkę.

  czytaj więcej

 • Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Kapitalizm pomoże zabić smog. Nie wierzycie? A słyszeliście o krzywej Kuznetsa?

  Już samo to, że zauważyliśmy szkodliwość zanieczyszczenia powietrza, oznacza, że wkrótce rozwiążemy ten problem. Pomoże w tym... kapitalizm.

  czytaj więcej

 • Biuro czy telepraca? Tak wygląda codzienność pracujących z domu

  Biuro czy telepraca? Tak wygląda codzienność pracujących z domu

  Później nastawiony budzik, zakupy wczesnym popołudniem, więcej czasu na opiekę nad dziećmi. A jednocześnie walka, aby nie myśleć o pracy 24 godziny na dobę.

  czytaj więcej

 • Nie będzie prawa szlaku: Inwestycje w infrastrukturę turystyczną nie przyspieszą

  Nie będzie prawa szlaku: Inwestycje w infrastrukturę turystyczną nie przyspieszą

  Rozwój polskiej turystyki nie może opierać się na wywłaszczeniach – uznał resort sportu. I definitywnie odrzucił pomysł wprowadzenia prawa szlaku . Efekt: inwestycje w infrastrukturę nie przyspieszą.

  czytaj więcej

 • Perły Samorządu 2018: Oto najlepsze strony internetowe w gminach wiejskich

  Perły Samorządu 2018: Oto najlepsze strony internetowe w gminach wiejskich

  Gmina Iława od wielu lat buduje nie tylko wizerunek miejscowości przyjaznej turystom, ale robi też wiele, by jej klimat służył również inwestorom. Stawia na szybkość podejmowania decyzji w urzędzie gminy. Dlatego każdy przedsiębiorca – czy to mały, czy to duży – ma swojego opiekuna, który prowadzi go od początku do końca danej procedury, przyspieszając tym samym wydawanie np. decyzji środowiskowej czy pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Iławie.

  czytaj więcej

 • Mazurskie pomosty zatopione falą zaniedbań

  Mazurskie pomosty zatopione falą zaniedbań

   Tylko co piąta kontrola Wód Polskich nie wykazała nieprawidłowości w kwestii zalegalizowania i zabezpieczenia pomostów lub nielegalnego grodzenia jezior.

  czytaj więcej

 • Podatkowy spór o szyld firmy wciąż nierozstrzygnięty

  Podatkowy spór o szyld firmy wciąż nierozstrzygnięty

  Podatnik nie może działać w piwnicy, ale może w domku letniskowym nad jeziorem – wynika z sądowych orzeczeń dotyczących odmów rejestracji dla celów VAT.

  czytaj więcej

 • Najważniejsza jest infrastruktura

  Najważniejsza jest infrastruktura

  Elżbieta Nader: wspólnie z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzymy ekosystem instytucji finansowych wspierających rozwój

  czytaj więcej

 • Bąk: Szybciej, bo Azjaci nas zjedzą [Hyundai i30N Fastback i Kia ProCeed GT]

  Bąk: Szybciej, bo Azjaci nas zjedzą [Hyundai i30N Fastback i Kia ProCeed GT]

  Europa zastanawia się, co powinna zrobić, by stawić czoła rosnącej potędze gospodarczej Chin. W Brukseli ludzie w szarych garniturach przez długie godziny siedzą przy hebanowych stołach i opracowują: perspektywy do 2020 r., 2025 r., 2037 r. albo i do 2050 r. Serio. Unia ma plany odejścia od tego i dojścia do tamtego obejmujące najbliższe 30 lat. To trochę tak, jakbyście założyli, że do 2040 r. kupicie psa. Albo że w ciągu najbliższych 10 wiosen postaracie się pomalować salon.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowa zmiana statutów w orzecznictwie organów nadzoru

  Obowiązkowa zmiana statutów w orzecznictwie organów nadzoru

  Od początku obecnej kadencji samorządowców obowiązują nowe rozwiązania w ustawach ustrojowych, które wynikają z ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130, dalej u.z.u.o.).

  czytaj więcej

 • Wielka Tama, czyli afrykański spór o wodę

  Wielka Tama, czyli afrykański spór o wodę

  W przyszłym roku Etiopia uruchomi instalację, która zmieni układ sił w dolinie Nilu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników