doradztwo prawne wrocław

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu doradztwo prawne wrocław. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące doradztwo prawne wrocław.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Partnerstwo publiczno-prawne: jak stworzyć klimat do inwestycji

  Partnerstwo publiczno-prawne: jak stworzyć klimat do inwestycji

  Samorządy, banki, czy prywatne firmy mają ogromne kłopoty z realizacją partnerstwa publiczno-prywatnego. Zmian w niejasnym prawie chcą wszystkie zainteresowane strony. Bez tego inwestycje nie ruszą z miejsca

  czytaj więcej

 • Rewolucyjny wyrok TSUE: Gminy odzyskają miliony nadpłaconego VAT

  Rewolucyjny wyrok TSUE: Gminy odzyskają miliony nadpłaconego VAT

  29 września został ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie tzw. jednego podatnika VAT (sygn. C-276/14). Orzeczenie to zrewolucjonizuje rozliczenia VAT polskich samorządów. To kluczowy wyrok, który pozwoli gminom odzyskać część zapłaconego podatku od towarów i usług nawet z ostatnich 5 lat.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Debata: Przygotowania do centralizacji VAT. Gminy czeka ogromne wyzwanie

  Debata: Przygotowania do centralizacji VAT. Gminy czeka ogromne wyzwanie

  DEBATA: Projekt specustawy centralizującej VAT w samorządach został na początku lipca przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu. Obowiązkowa zmiana w rozliczeniach gmin i ich jednostek oraz zakładów budżetowych ma nastąpić 1 stycznia 2017 r. Już teraz część samorządów ma problemy z korygowaniem VAT za okresy wsteczne, z liczeniem prewspółczynnika oraz ze zwrotem środków unijnych w sytuacji, gdyby okazało się, że VAT związany z realizacją projektu inwestycyjnego nie jest wydatkiem kwalifikowalnym.

  czytaj więcej

 • Miejskie terminale i kamery to łatwy łup hakerów. Samorządowcy uspokajają

  Miejskie terminale i kamery to łatwy łup hakerów. Samorządowcy uspokajają

  Interaktywne terminale i kamery w europejskich miastach mogą stanowić łatwy cel dla hakerów. Wiele urządzeń takich, jak biletomaty, wypożyczalnie rowerów czy systemy monitoringu zawierają luki w zabezpieczeniach, które zagrażają prywatnym danym użytkowników. Złodzieje mogą wykorzystać je do przestępstwa, szpiegowania lub rozprzestrzeniania szkodliwego kodu. Ministerstwo Cyfryzacji jest świadome zagrożeń i przygotowuje regulacje prawne w zakresie projektowania systemów miasta, bo dzisiaj są one szczątkowe. Poza tym zapowiada stworzenie regionalnych klastrów bezpieczeństwa, które mają poprawić zabezpieczenia na poziomie samorządów. Jednak miasta wycieków się nie boją. Polegają na swoich rozwiązaniach i wierzą, że system bez dostępu do internetu to idealny model informatyczny. Nie jest to do końca prawda. Niemal każdy cyfrowy terminal publiczny zawiera przynajmniej jeden słaby punkt w zabezpieczeniach, który pozwala uzyskać dostęp do ukrytych funkcji systemu operacyjnego.

  czytaj więcej

 • Centralizacja rozliczeń VAT: Gminy trwają w niepewności co do możliwości odzyskania podatku

  Centralizacja rozliczeń VAT: Gminy trwają w niepewności co do możliwości odzyskania podatku

  NSA nie odpowiedział wczoraj, czy samorządy, które chcą odzyskać podatek od inwestycji przekazanych jednostkom i zakładom budżetowym przed 1 października 2016 r. , mogą złożyć korektę obejmującą tylko wybrany okres, czy muszą scentralizować wszystkie swoje rozliczenia za 5 lat wstecz.

  czytaj więcej

 • Mieszkańcy chcą wiedzieć więcej. Informacje publiczne coraz bardziej cenione

  Mieszkańcy chcą wiedzieć więcej. Informacje publiczne coraz bardziej cenione

  Otwarte dane to takie, do których każdy ma dostęp, a na dodatek może je przetwarzać i udostępniać. Mają wiele zalet, o czym wiedzą już władze wielu miast i metropolii. Pomagają chociażby rozwiązywać lokalne problemy.

  czytaj więcej

 • Imigranci mile widziani w pracy

  Imigranci mile widziani w pracy

  Zasoby kadrowe maleją, a popyt na pracowników jest rekordowy. Czy rozwiązaniem może być przyjmowanie cudzoziemców? Część samorządów doszła do wniosku, że tylko tak można zapewnić przedsiębiorstwom dalszy rozwój.

  czytaj więcej

 • Podatek od termomodernizacji może zapłacić UE, ale nie zawsze

  Podatek od termomodernizacji może zapłacić UE, ale nie zawsze

  W wielu samorządach trwa wymiana starych pieców oraz docieplanie budynków, także tych użyteczności publicznej. Jednak jednostki, które dostały na to unijne wsparcie, mają trudności z VAT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników