dokumenty emerytura

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dokumenty emerytura. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dokumenty emerytura.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Dobrze zarabiający mogą zostać pokrzywdzeni na zniesieniu limitu składek do ZUS. Znowu

  Dobrze zarabiający mogą zostać pokrzywdzeni na zniesieniu limitu składek do ZUS. Znowu

  Eksperci uważają, że zniesienie limitu składek na ZUS nie przełoży się na wyższe emerytury, bo kiedy przyjdzie do ich wypłaty, może zostać przywrócone ograniczenie ich wysokości. Tak kiedyś już było

  czytaj więcej

 • Kolejne wyroki w sprawie objętych ustawą dezubekizacyjną. "Wprowadza odpowiedzialność zbiorową, jej celem jest odwet"

  Kolejne wyroki w sprawie objętych ustawą dezubekizacyjną. "Wprowadza odpowiedzialność zbiorową, jej celem jest odwet"

  Trzy wyroki przywracające świadczenia byłym funkcjonariuszom zapadły jednego dnia przed Sądem Okręgowym w Częstochowie. Zdaniem sędziego celem ustawy dezubekizacyjnej jest polityczny odwet.

  czytaj więcej

 • Wniosek o 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie można złożyć online

  Wniosek o 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie można złożyć online

   Na początku października wnioski o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie można złożyć także przez internet - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że do ZUS wpłynęło już ponad 100 tys. wniosków o świadczenie, złożonych w formie papierowej.

  czytaj więcej

 • UODO nie pomaga przedsiębiorcom w podpisywaniu umów o PPK

  UODO nie pomaga przedsiębiorcom w podpisywaniu umów o PPK

  Czy przekazując te dane do TFI, musimy mieć zgodę zatrudnionego na przetwarzanie jego danych osobowych? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że tak. Resort pracy i eksperci twierdzą, że nie. To nadmierny wymóg. Podstawa prawna do tego wynika wprost z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – przekonują.

  czytaj więcej

 • UODO zbyt wymagające w sprawie e-maila i telefonu uczestnika PPK

  UODO zbyt wymagające w sprawie e-maila i telefonu uczestnika PPK

  Czy przekazując te dane do TFI, musimy mieć zgodę zatrudnionego na przetwarzanie jego danych osobowych? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że tak. Resort pracy i eksperci twierdzą, że nie. To nadmierny wymóg. Podstawa prawna do tego wynika wprost z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – przekonują.

  czytaj więcej

 • Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  Jaka przyszłość rynku kapitałowego w Polsce

  O miejscu, w którym jesteśmy obecnie, państwowej strategii rozwoju, roli Polskiego Funduszu Rozwoju i pracowniczych planów kapitałowych dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji Dziennika Gazety Prawnej: Wiesław Rozłucki (współzałożyciel i pierwszy prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Piotr Borowski (członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych), Robert Gwiazdowski (niezależny ekspert rynku kapitałowego), Tomasz Czechowicz (założyciel i partner zarządzający Grupy MCI), Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Maciej Trybuchowski (prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych) oraz Artur Włoch (członek zarządu Alior TFI).

  czytaj więcej

 • PPK: Pracodawca sam wybierze instytucję finansową. Niepotrzebne już porozumienie ze związkami

  PPK: Pracodawca sam wybierze instytucję finansową. Niepotrzebne już porozumienie ze związkami

  Pracodawcy mogą już samodzielnie wybrać instytucję finansową, która będzie prowadzić PPK – bez oglądania się na związki zawodowe lub reprezentację zatrudnionych. Taką swobodę zyskują te firmy, które dotychczas nie zawarły z przedstawicielami pracowników porozumienia dotyczącego wyboru tej instytucji. A można je było zawrzeć do 24 września (według innego poglądu – do 25 września, w grę wchodzi bowiem liczenie terminu wstecz). Eksperci zgodnie twierdzą, że porozumienie nie jest obowiązkowe, choć zdarza się, że związki zawodowe to kwestionują.

  czytaj więcej

 • Ostatni moment dla mniejszych firm na założenie PPE zwalniającego z PPK

  Ostatni moment dla mniejszych firm na założenie PPE zwalniającego z PPK

  Ci pracodawcy, dla których od stycznia 2020 r. pracownicze plany kapitałowe będą już obowiązkowe, powinni się spieszyć. Uciekną od nich bowiem tylko wtedy, gdy jeszcze w tym roku zarejestrują pracowniczy program emerytalny i wpłacą pierwszą składkę za pracowników.

  czytaj więcej

 • 500+ dla niepełnosprawnych: Jak poprawnie wypełnić wniosek

  500+ dla niepełnosprawnych: Jak poprawnie wypełnić wniosek

  Jak poprawnie wypełnić wniosek świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

  czytaj więcej

 • Renta socjalna 2019. Kiedy przysługuje i ile wynosi?

  Renta socjalna 2019. Kiedy przysługuje i ile wynosi?

  Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy po spełnieniu kilku dodatkowych warunków. Od 1 marca 2019 r. świadczenie tego rodzaju wynosi 1100,00 zł miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Od śmierci dziennikarza Jána Kuciaka minęło już 1,5 roku, a to morderstwo wciąż niesie ze sobą polityczne konsekwencje. Prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa Mariána Kočnera – szemranego biznesmena, który uchodził za nietykalnego i afiszował się bogactwem oraz pewnością siebie. Zgromadzone dowody nie tylko obarczają go odpowiedzialnością za śmierć Kuciaka, ale kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą. W tym aparatem państwa obejmującym sądy, prokuraturę czy policję. Tym samym są też aktem oskarżenia wobec rządzącej od lat lewicowej partii Smer-SD i jej lidera Roberta Ficy. Przez Słowację przechodzi polityczna burza, na którą nakłada się kampania przed wyborami parlamentarnymi w lutym 2020 r. Smer jest liderem sondaży, ale nie może być pewnym wygranej. Opozycja udowodniła ostatnio, że potrafi wygrywać. W wyborach prezydenckich doświadczonego kandydata Smeru pokonała polityczna debiutantka Zuzana Čaputová, a w wyborach europejskich wygrała centrowo-liberalna koalicja PS-Spolu, z której Čaputová się wywodzi. Tegoroczne wybory prezydenckie i europejskie pokazały też jednak, jak dużą popularnością cieszą się politycy głoszący hasła ksenofobiczne i antysystemowe, czasem gotowi nawet wyprowadzić Słowację z UE i NATO. W wyborach prezydenckich na „antysystem” głosował co czwarty wyborca.

  czytaj więcej

 • Czarzasty: Likwidacja brandu SLD? To możliwe, dla dobra lewicy [WYWIAD]

  Czarzasty: Likwidacja brandu SLD? To możliwe, dla dobra lewicy [WYWIAD]

  Cokolwiek by mówić o Schetynie czy Kosiniaku-Kamyszu, to wszyscy mamy antypisowski gen strukturalny. Jeśli więc opozycja demokratyczna weźmie więcej mandatów, to rządy PiS się skończą - mówi Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  W jakim czasie po skończeniu 24-miesięcznej ulgi można się zgłosić do obniżonych składekDlaczego ZUS może wydać ponowną decyzję w sprawie, w której poprzednie orzeczenie uchyliłCo bierze się pod uwagę przy obliczaniu limitu przychodu rencisty

  czytaj więcej

 • Od rolnika do informatyka. Inwestycja w ochronę zdrowia napędza inne sektory

  Od rolnika do informatyka. Inwestycja w ochronę zdrowia napędza inne sektory

  Właściwie dofinansowana ochrona zdrowia nie tylko podnosi jakość życia obywateli, lecz także może być motorem napędowym dla innych sektorów

  czytaj więcej

 • ZUS wypłacił już 3,9 tys. świadczeń w ramach 500 plus dla osób niesamodzielnych

  ZUS wypłacił już 3,9 tys. świadczeń w ramach 500 plus dla osób niesamodzielnych

  ZUS wypłacił do tej pory 3,9 tys. świadczeń w ramach tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych; blisko 9 tys. kolejnych jest już przygotowanych do wypłaty - poinformował PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że złożono już 220 tys. wniosków o świadczenie.

  czytaj więcej

 • Prawie 250 mln zł na szkolenia pracowników w 2020 r.

  Prawie 250 mln zł na szkolenia pracowników w 2020 r.

  W przyszłym roku pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do kształcenia ustawicznego m.in. osób po 45. roku życia oraz wracających do pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • Czy w PPK można zaoszczędzić więcej niż w banku?

  Czy w PPK można zaoszczędzić więcej niż w banku?

  Pracownicze Plany Kapitałowe to prosty i efektywny sposób na systematyczne gromadzenie oszczędności. To nie jest pomysł nowy, ale bazujący na rozwiązaniach i doświadczeniach innych krajów, które z sukcesem wprowadziły współfinansowane przez pracodawców programy oszczędzania na cele emerytalne.

  czytaj więcej

 • Dezubekizacja w wojsku wciąż możliwa

  Dezubekizacja w wojsku wciąż możliwa

  Wraca kwestia dezubekizacji żołnierzy. Wszystko za sprawą wypowiedzi przedwyborczej Zbigniewa Gryglasa, posła Prawa i Sprawiedliwości. W jego ocenie Sejm nowej kadencji zajmie się w końcu tą sprawą.

  czytaj więcej

 • Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

  Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

  Likwidacja OFE i pozostawienie wyboru, czy oszczędzający na emeryturę chcą, aby ich środki trafiły na indywidualne konta emerytalne (IKE) czy zasiliły Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Jego waga jest tym istotniejsza, że za przekształcenie OFE w IKE rządzący zamierzają pobrać 15-proc. opłatę, która zasili publiczną kasę. Projektu nie udało się uchwalić przed wyborami, ale teraz prace nad nim powinny przyspieszyć.

  czytaj więcej

 • Funkcjonariusze Policji mogą dostać wyższe emerytury

  Funkcjonariusze Policji mogą dostać wyższe emerytury

  Dokumentacja potwierdzająca udział policjanta w zadaniach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu będzie w przyszłości podstawą do zwiększenia świadczenia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników