dodatki do emerytury zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dodatki do emerytury zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dodatki do emerytury zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kiedy emeryt wojskowy może dorobić bez ograniczeń?

  Kiedy emeryt wojskowy może dorobić bez ograniczeń?

  Jeśli mundurowy dorobi do emerytury do 70 proc. średniego wynagrodzenia to świadczenie będzie wypłacone w całości. W przypadku, gdy zarobi więcej niż 70 proc. średniego wynagrodzenia, ale mniej niż 130 proc. świadczenie emerytalne zostanie mu zmniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczył określony limit, jednak nie więcej niż o 25 proc. emerytury. Dorabianie ponad limit 130 proc. średniego wynagrodzenia kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25 proc. jej wysokości.

  czytaj więcej

 • Usługi opieki domowej w Niemczech czeka niebawem rewolucja. A to ważne również dla polskich przedsiębiorstw

  Usługi opieki domowej w Niemczech czeka niebawem rewolucja. A to ważne również dla polskich przedsiębiorstw

  Wyzwaniem dla naszych firm będzie wkrótce nie tylko szara strefa w tej branży, lecz także planowane regulacje naszego zachodniego sąsiada. Przygotowanie się do nich może zaś nie być łatwe, bo zmiany nadchodzą z kilku stron.

  czytaj więcej

 • Wymiar składek na urlopie wychowawczym. Jak obliczyć go w styczniu 2020

  Wymiar składek na urlopie wychowawczym. Jak obliczyć go w styczniu 2020

  Pracownica kończy urlop rodzicielski 15 stycznia 2020 r., a od 16 stycznia rozpocznie urlop wychowawczy. Za okres urlopów związanych z rodzicielstwem pobiera zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy. Jest zatrudniona na 1/2 etatu, a jej wynagrodzenie wynosi 1200 zł. Oprócz tego ma prawo do dodatku za staż pracy wynoszącego 96 zł, który nie przysługuje za okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ile wyniesie zasiłek macierzyński za 15 dni stycznia 2020 r. (pracownica nie ma odliczanej kwoty zmniejszającej podatek) i jak ustalić w styczniu podstawę wymiaru składek za okres urlopu wychowawczego? Odpowiada ekspert od wynagrodzeń Izabela Nowacka.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja emerytur i rent 2020. W Sejmie trwa debata

  Waloryzacja emerytur i rent 2020. W Sejmie trwa debata

  Za naszych rządów najniższe świadczenie dla emerytów i rencistów wzrosło o ok. 25 proc. - przekonywali w czwartek posłowie PiS podczas debaty nad projektem ws. waloryzacji emerytur i rent. Zdaniem opozycji planowane w tym roku podwyżki nie rekompensują rosnących kosztów życia.

  czytaj więcej

 • Rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Kiedy przysługuje?

  Rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Kiedy przysługuje?

  Rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach jest dodatkiem do kapitału początkowego, który przysługuje osobom ubiegającym się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Warunkiem jest przepracowanie co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (stale i w pełnym wymiarze czasu pracy).

  czytaj więcej

 • Ile można dorabiać na emeryturze i rencie bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

  Ile można dorabiać na emeryturze i rencie bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

  Według danych ZUS liczba pracujących emerytów w ostatnich latach znacząco wzrosła. Osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę (nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego), powinny jednak uważać, aby ich świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone. Przepisy przewidują bowiem limit, którego przekroczenie może nieść dla nich przykre skutki.

  czytaj więcej

 • Jak wyrównać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego zasiłku w 2020 r.

  Jak wyrównać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego zasiłku w 2020 r.

  Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy zachorował w styczniu 2020 r. (pięć dni). Poprzednie zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy były w listopadzie 2019 r. Wówczas podstawa wymiaru tego zasiłku wynosiła 1797,71 zł (po odliczeniu składek), lecz bez dodatku służbowego, który wynosi 250 zł i nie jest pomniejszany za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania. Od 1 stycznia 2020 r. wzrosła minimalna podstawa wymiaru zasiłków, ale ze względu na to, że od ostatniego okresu choroby nie minęły pełne trzy miesiące, podstawy nie ustala się na nowo. Jaką więc przyjąć podstawę wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2020 r.? Od 1 stycznia 2020 r. wynagrodzenie zostało podniesione do 2350 zł.

  czytaj więcej

 • Emerytura pomostowa: Ile można dorabiać bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

  Emerytura pomostowa: Ile można dorabiać bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

  Osoby pobierające emeryturę pomostową nie mogą dorabiać do niej bez żadnych ograniczeń. Przepisy przewidują bowiem sytuacje, w których ZUS zmniejszy lub nawet zawiesi wypłacanie świadczenia. Stanie się tak w przypadku przekroczenia zakreślonego w ustawie limitu przychodu bądź podjęcia przez uprawnionego do emerytury pomostowej pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

  czytaj więcej

 • Jak wliczać trzynastki do podstawy wymiaru zasiłków

  Jak wliczać trzynastki do podstawy wymiaru zasiłków

  Jesteśmy w okresie wypłacania trzynastek za 2019 r. Jak w razie zwolnień lekarskich w styczniu/lutym 2020 r. wliczać je do podstawy wynagrodzeń chorobowych czy zasiłków, szczególnie gdy nastąpi to przed wypłatą rocznego wynagrodzenia? Jak dokonać wliczenia u pracowników, którzy nie przepracowali pełnego roku z powodu nieobecności albo pracują od niedawna i otrzymają trzynastkę proporcjonalną?

  czytaj więcej

 • Emerytura plus dodatek, czyli tak się dokonuje wyłomu w systemie

  Emerytura plus dodatek, czyli tak się dokonuje wyłomu w systemie

  Waloryzacje z kwotowym komponentem czy świadczenia nazywane dodatkową emeryturą – choć wcale nią nie są – to protezy nakładane na obecny system emerytalny. Coraz bardziej odchodzimy od przyjętych w nim pierwotnie zasad. I coraz mniej liczy się wkład do systemu ubezpieczeniowego, a coraz bardziej aktualna sytuacja materialna.

  czytaj więcej

 • OPZZ: Powiązać minimalną emeryturę z najniższą pensją

  OPZZ: Powiązać minimalną emeryturę z najniższą pensją

  Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów nie zawiera systemowego rozwiązania problemu zbyt niskich świadczeń – uważa OPZZ.

  czytaj więcej

 • Trzynasta emerytura nie wpłynie na prawo do świadczeń socjalnych

  Trzynasta emerytura nie wpłynie na prawo do świadczeń socjalnych

  Nie będzie wliczana do limitów dochodu uprawniającego do otrzymania chociażby dodatku mieszkaniowego albo 500+ dla niepełnosprawnych. Nie zajmie jej także komornik na poczet długów.

  czytaj więcej

 • Jakie świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 roku

  Jakie świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2020 roku

  Osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunowie mogą w 2020 roku liczyć m.in. na zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne, rentę socjalną, dofinansowanie udziału w turnusie rehabilitacyjnym oraz dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych. Kwoty niektórych świadczeń wzrosły.

  czytaj więcej

 • Dorabianie emerytów i rencistów 2020: Wszystko, co musisz wiedzieć

  Dorabianie emerytów i rencistów 2020: Wszystko, co musisz wiedzieć

  Przepisy nie wprowadzają ograniczeń w zatrudnianiu emerytów i rencistów. Dla firmy zatrudnienie takiej osoby może okazać się wręcz korzystne finansowo. Wynikają z tego jednak również obowiązki wobec ZUS. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na emerytów i rencistów oraz płatników składek obowiązek zawiadomienia organu rentowego o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja i trzynasta emerytura. ZUS przekaże informacje w jednym liście

  Waloryzacja i trzynasta emerytura. ZUS przekaże informacje w jednym liście

  Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji i o przyznaniu "trzynastki" emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

  czytaj więcej

 • Czternasta emerytura będzie. Ale nie dla wszystkich

  Czternasta emerytura będzie. Ale nie dla wszystkich

  Eksperci są zgodni: to kolejne świadczenie, które może dezaktywizować osoby starsze. Wielu seniorów zrezygnuje z pracy w zamian za jednorazowe wsparcie

  czytaj więcej

 • Ile można dorobić do emerytury wojskowej?

  Ile można dorobić do emerytury wojskowej?

  Jeśli mundurowy dorobi do emerytury do 70 proc. średniego wynagrodzenia to świadczenie będzie wypłacone w całości. W przypadku, gdy zarobi więcej niż 70 proc. średniego wynagrodzenia, ale mniej niż 130 proc. świadczenie emerytalne zostanie mu zmniejszone o taką kwotę, o jaką przekroczył określony limit, jednak nie więcej niż o 25 proc. emerytury. Gdy dodatkowe przychody emeryta przekroczą miesięcznie 130 proc. średniego wynagrodzenia - wówczas świadczenie będzie zmniejszone o 25 proc.

  czytaj więcej

 • Duda: Myślę o zniesieniu podatków w pewnych elementach

  Duda: Myślę o zniesieniu podatków w pewnych elementach

  Mam kilka propozycji podatkowych, które chciałbym zgłosić. Myślę o zniesieniu podatków w pewnych elementach - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prezydent Andrzej Duda. Ocenia też, że prezes PiS Jarosław Kaczyński jest charyzmatycznym liderem i największą postacią polskiej sceny politycznej.

  czytaj więcej

 • Dramat małych firm. Koronawirus zamknął rynek, najgorsza jest niepewność

  Dramat małych firm. Koronawirus zamknął rynek, najgorsza jest niepewność

  Wirus-świrus – śmiali się jeszcze niedawno. W jednym momencie zmieniło się wszystko. Nie, nie zachorowali. SARS-CoV-2 zaatakował ich biznes.

  czytaj więcej

 • ZUS nie wypłaciłby emerytury, a pracodawca pensji. O mały włos od "pomyłki" rządu

  ZUS nie wypłaciłby emerytury, a pracodawca pensji. O mały włos od "pomyłki" rządu

  O mały włos, a rząd doprowadziłby do tego, że w czasie epidemii nie trzeba byłoby regulować żadnych zobowiązań finansowych. Rozpaczliwa próba naprawienia błędu nie usuwa jednak wszystkich problemów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników