delegacja kodeks pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu delegacja kodeks pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące delegacja kodeks pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Co nowego

  Co nowego

  czytaj więcej

 • Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

  Jak liczyć dwa zajęcia komornicze u niepełnoetatowca

  Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu (podwyższone koszty uzyskania przychodów, brak prawa do miesięcznej ulgi w PIT-2). Jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1500 zł. Za czerwiec otrzyma też płacę za godziny ponadwymiarowe – 243,75 zł. Uzyskał też nagrodę uznaniową – 400 zł (z zakładowego funduszu nagród) oraz 120 zł należności z tytułu podróży służbowej (do wysokości limitów z rozporządzenia o podróżach służbowych pracowników budżetowych – zwolnione z PIT i ZUS). Dotąd z tytułu alimentów miał zajęcie w wysokości 560 zł miesięcznie. Jego wynagrodzenie zostało ponownie zajęte na inne wierzytelności – łącznie to już ponad 3 tys. zł. Potrącana jest także składka na ubezpieczenie grupowe w kwocie 43 zł. Jak obecnie dokonywać potrąceń?

  czytaj więcej

 • Trump nie chce praw człowieka

  Trump nie chce praw człowieka

  Dla Białego Domu sojusz z Izraelem jest znacznie ważniejszy niż miejsce w powołanej przy ONZ radzie.

  czytaj więcej

 • Nieoczekiwana zmiana miejsc w prokuraturze

  Nieoczekiwana zmiana miejsc w prokuraturze

   Krzysztof Parchimowicz, główna twarz prokuratorskiej opozycji w dobie dobrej zmiany, dostał tymczasowy awans. Od kilku dni nie pracuje już w jednostce rejonowej na Mokotowie, ale dwa szczeble wyżej.

  czytaj więcej

 • Kto będzie przechowywać dokumentację z jesiennych wyborów?

  Kto będzie przechowywać dokumentację z jesiennych wyborów?

  Choć wydawać by się mogło, że nowelizacja kodeksu wyborczego przesądziła sprawę i ten obowiązek nałożyła na urzędników wyborczych, to sprawa nie jest jasna. W projektowanych właśnie przepisach wykonawczych zadania te są nadal w gestii samorządu.

  czytaj więcej

 • Nie skazujmy ławników z góry na niepowodzenie

  Nie skazujmy ławników z góry na niepowodzenie

  To nie ławnicy mają reprezentować w sądzie profesjonalizm. Wymaganie od nich gruntownej znajomości prawa jest całkowitym nieporozumieniem.

  czytaj więcej

 • Od września niższy wiek dla młodocianego, ale nie wszędzie

  Od września niższy wiek dla młodocianego, ale nie wszędzie

  Od 1 września br. zasadą będzie legalne zatrudnienie od 15. roku życia. Przy czym angaż dla młodszych będzie możliwy tylko w sytuacjach wskazanych przez rozporządzenie. Tyle że resort pracy nie zamierza go wydać. Nie planuje też innych zmian, choć są niezbędne, aby usunąć niespójność regulacji.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo rozliczyć krajową delegację pracownika

  Jak prawidłowo rozliczyć krajową delegację pracownika

  Zatrudniony na etacie, zarabiający 4700 zł miesięcznie, odbył podróż służbową w celu zrealizowania obowiązkowego szkolenia. 1 sierpnia o godzinie 6.30 wyjechał swoim samochodem (stawka 1 zł za km) za zgodą pracodawcy, podróż trwała 2,5 godziny. Na miejscu, w ośrodku szkoleniowym, był o 9.00. Szkolenie trwało od 9.30 do 18.30 z przerwą na obiad. Powrót nastąpił 3 sierpnia o 21.45. Pracownik był zakwaterowany w hotelu i okazał rachunek – 300 zł. Hotel zapewniał śniadania, przy czym pierwszego dnia pracownik tego posiłku nie skonsumował. Jak rozliczyć jego czas pracy, biorąc po uwagę, że od poniedziałku do piątku pracuje on od 8.00 do 16.00? Czy wystąpiły nadgodziny? Jak rozliczyć diety, jeżeli pracodawca w regulaminie wynagradzania ustanowił pełną dietę za dobę rodzimej podróży – 40 zł, a za dobę niepełną, ale rozpoczętą, trwającą do 8 godzin – w wysokości 20 zł, zastrzegając, że nie są one pomniejszane o zapewnione w hotelach posiłki.

  czytaj więcej

 • Jest szansa na podwyżki dla zatrudnionych w sądownictwie

  Jest szansa na podwyżki dla zatrudnionych w sądownictwie

   W Ministerstwie Sprawiedliwości wystartowały prace nad koncepcją nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratur. Przygotowaniem propozycji zajmuje się zespół urzędników, dyrektorów sądów, sędziów i związkowców pod kierownictwem wiceszefa resortu sprawiedliwości Michała Wójcika. Jego powołanie to przede wszystkim efekt długiego lobbingu NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa oraz Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

  czytaj więcej

 • Jedna definicja i dwie grupy wiekowe, czyli ciąg dalszy problemów z przepisami o młodocianych

  Jedna definicja i dwie grupy wiekowe, czyli ciąg dalszy problemów z przepisami o młodocianych

  Do wątpliwości dotyczących zatrudniania 15-latków i młodszych dzieci dochodzą kolejne. Tym razem chodzi o czas pracy, zakładowe wykazy prac wzbronionych i regulaminy pracy.

  czytaj więcej

 • Komisje z wakatami, urzędnicy wyborczy dopiero na starcie. A do wyborów samorządowych miesiąc

  Komisje z wakatami, urzędnicy wyborczy dopiero na starcie. A do wyborów samorządowych miesiąc

  Na I turę wydamy grubo ponad 300 mln zł. Założono, że przy elekcji będzie pracować prawie pół miliona ludzi – mniej więcej dwa razy tyle co cztery lata temu. Przy poprzednich wyborach nie spodziewano się organizacyjnego blamażu, a jednak do niego doszło. Jak będzie tym razem?

  czytaj więcej

 • Gdzie kończy się samodzielność dyrektora szkoły?

  Gdzie kończy się samodzielność dyrektora szkoły?

  Nie jest niczym nadzwyczajnym, że pracodawcą pracownika jest jednostka organizacyjna, a czynności z zakresu prawa pracy wykonuje osoba lub organ nią zarządzający. Jednak w przypadku dyrektora szkoły sytuacja jest szczególna. Bo choć pracodawcą jest placówka, to czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wójt, czyli podmiot spoza tej jednostki. Zasada ta w praktyce może powodować konflikty na linii samorząd – dyrektor szkoły. A przepisy nie określają ściśle granicy ingerencji wójta w kompetencje szefa placówki oświatowej. Zdaniem ekspertów władza samorządu nad kierującym placówką nie jest absolutna. Warto więc określić jej zakres.

  czytaj więcej

 • Nowa teczka, dłuższy czas przechowywania i zmiany w kartach ewidencji. Oto jak może wyglądać dokumentacja czasu pracy od 2019 roku

  Nowa teczka, dłuższy czas przechowywania i zmiany w kartach ewidencji. Oto jak może wyglądać dokumentacja czasu pracy od 2019 roku

  problem: Pracodawcy będą musieli założyć – poza aktami osobowymi pracowników – odrębną dokumentację dotyczącą czasu pracy. Przy czym trafi do niej część dokumentów z dotychczasowej części B akt osobowych, ale także takie, które obecnie nie są w nich przechowywane. A to nie koniec utrudnień dla pracodawców, jakie czekają na nich już od 1 stycznia. Otóż ewidencja czasu pracy będzie musiała zawierać dużo więcej danych niż dotychczas. Ponadto wydłuży się – i to wielokrotnie – czas obowiązkowego przechowywania dokumentacji z zakresu czasu pracy.

  czytaj więcej

 • Spór prokuratorów o wskaźniki. Poprawiła się wykrywalność przestępstw?

  Spór prokuratorów o wskaźniki. Poprawiła się wykrywalność przestępstw?

  Kierownictwo prokuratury wydało hurraoptymistyczny raport, w którym wychwala swoje osiągnięcia z ostatnich dwóch lat. Jednak ciekawsze od wykresów są dane, których w nim nie ma

  czytaj więcej

 • Nagrania z eksmisji na wyciągnięcie ręki

  Nagrania z eksmisji na wyciągnięcie ręki

  Od nowego roku niektóre czynności komornicze wykonywane poza kancelarią (m.in. ustalanie stanu majątkowego dłużnika, przymusowe otwarcie pomieszczenia, przeszukanie, eksmisja, licytacja) będą nagrywane.

  czytaj więcej

 • Bunt samozatrudnionych kamizelek

  Bunt samozatrudnionych kamizelek

  Premier Édouard Philippe spotka się dzisiaj z przedstawicielami ruchu społecznego, który od dwóch tygodni trzęsie Francją

  czytaj więcej

 • Jak prowadzić elektroniczne akta pracownicze? Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

  Jak prowadzić elektroniczne akta pracownicze? Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

  Zgodnie ze stanowiskiem resortu system teleinformatyczny to niekoniecznie jedna aplikacja czy program, ale zbiór oprogramowania. Ponadto w ocenie resortu dokumenty elektroniczne mogą być numerowane w różny i nie zawsze ciągły sposób, a co najważniejsze, większość danych można zapisywać na bieżąco jedynie w bazie danych, a nie od razu w odrębnych plikach. Przypomnijmy: przepisy o elektronicznej dokumentacji pracowniczej weszły w życie 1 stycznia tego roku

  czytaj więcej

 • 10 najważniejszych wyroków SN w sprawach pracowniczych w 2018 roku

  10 najważniejszych wyroków SN w sprawach pracowniczych w 2018 roku

  Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej, rozwiązywanie umów o pracę i przywracanie zwolnionego pracownika - to tylko kilka obszarów, którymi zajmował się Trybunał Konstytucyjny w 2018 roku.

  czytaj więcej

 • Portrety europosłów PO na szubienicach. W happeningu brał udział asystent sędziego

  Portrety europosłów PO na szubienicach. W happeningu brał udział asystent sędziego

  Politycy PO Borys Budka i Marek Wójcik uważają, że śledztwo w sprawie powieszenia na szubienicach portretów europosłów Platformy trwa tak długo być może dlatego, że jeden z uczestników tego happeningu Jakub Kalus jest związany z wymiarem sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników