deklaracje zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu deklaracje zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące deklaracje zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Być w PPK czy nie być? O czym pracodawca powinien poinformować pracowników średniej firmy

  Być w PPK czy nie być? O czym pracodawca powinien poinformować pracowników średniej firmy

  „Szanowni Państwo, nasza firma od stycznia 2020 roku musi wdrożyć PPK. Na naszej stronie znajdziecie odpowiednie informacje”. Tak może brzmieć informacja od pracodawcy w związku ze zbliżającym się terminem wdrożenia Pracowniczych Planów kapitałowych w firmie, ale akurat ta formuła komunikacji byłaby jedną z najgorszych. Dlaczego? Czym ją zastąpić? Jak pracodawca może podejść do tematu wprowadzania PPK w swojej firmie? Wyjaśniamy.

  czytaj więcej

 • Likwidacja OFE 2020: Ile wyniesie opłata przekształceniowa?

  Likwidacja OFE 2020: Ile wyniesie opłata przekształceniowa?

  Jak wynika z projektu przyjętego przez rząd, ustawa likwidująca OFE zacząć obowiązywać ma od 1 czerwca 2020 r. Zgodnie z proponowanymi przepisami, zgromadzone oszczędności domyślnie mają zostać przesłane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Państwo od transferu pieniędzy potrąci jednak opłatę przekształceniową. Warto zaznaczyć, że państwo da nam możliwość przekazania środków z OFE do ZUS. Konieczne będzie jednak wypełnienie specjalnego wniosku.

  czytaj więcej

 • Jest termin na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Na RCL pojawił się projekt ustawy

  Jest termin na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Na RCL pojawił się projekt ustawy

   Od 1 stycznia do 1 marca 2020 r. członkowie OFE będą mieli czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS - wynika z ostatecznego projektu ustawy likwidującej OFE, który opublikowano w środę na RCL.

  czytaj więcej

 • Jak skorygować wypłatę świadczenia chorobowego niewłaściwego rodzaju

  Jak skorygować wypłatę świadczenia chorobowego niewłaściwego rodzaju

  Pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków. W listopadzie 2019 r. wypłacił jednemu z pracowników, który chorował cały miesiąc, wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 proc. za 30 dni, a powinien za 25 dni. Za pozostałe 5 dni przysługiwał już zasiłek chorobowy 80 proc. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe w kwocie 2800 zł brutto, ma stosowane zwykłe koszty uzysku i prawo do ulgi zmniejszającej zaliczkę na podatek. Jak skorygować rozliczenie na liście płac i dokumenty ZUS?

  czytaj więcej

 • Sejm przyjął ustawę wprowadzającą Mały ZUS Plus. Sprawdź, co już wiesz, a czego jeszcze nie

  Sejm przyjął ustawę wprowadzającą Mały ZUS Plus. Sprawdź, co już wiesz, a czego jeszcze nie

  Uprawnieni do korzystania z Małego ZUS-u w dotychczasowej formule powinni zgłosić chęć korzystania z tej ulgi do 8 stycznia 2020 roku. Następnie - od 1 lutego - będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.

  czytaj więcej

 • Przekazanie funduszy z OFE do ZUS. Resort podał terminy

  Przekazanie funduszy z OFE do ZUS. Resort podał terminy

  Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE mają czas na decyzję o przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze tych, którzy jej nie złożą, 27 listopada 2020 z OFE automatycznie trafią do IKE.

  czytaj więcej

 • Emilewicz: Na początku roku wejdą w życie ustawy korzystne dla biznesu

  Emilewicz: Na początku roku wejdą w życie ustawy korzystne dla biznesu

  Mamy dobre wiadomości dla biznesu, od stycznia wejdzie w życie ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze i duża część Pakietu Przyjazne Prawo, a od 1 lutego – Mały ZUS Plus - powiedziała w czwartek szefowa MR Jadwiga Emilewicz.

  czytaj więcej

 • Niektóre zmiany w prawie w 2020 roku [KALENDARIUM]

  Niektóre zmiany w prawie w 2020 roku [KALENDARIUM]

  W 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatników i przedsiębiorców - m.in. część Pakietu Przyjazne Prawo, ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, o OZE, Prawo energetyczne, "lex Uber", 17-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych, tzw. Mały ZUS plus, Prosta Spółka Akcyjna.

  czytaj więcej

 • Zmiany dla pracowników 2020 [WAŻNE TERMINY]

  Zmiany dla pracowników 2020 [WAŻNE TERMINY]

  W 2020 roku wejdzie w życie kilka istotnych zmian dla pracowników.

  czytaj więcej

 • Mały ZUS w 2020 r. Zostało niewiele czasu, by załapać się na ulgę

  Mały ZUS w 2020 r. Zostało niewiele czasu, by załapać się na ulgę

  Termin składania wniosków dotyczących korzystania z tzw. Małego ZUS-u mija 8 stycznia 2020 r. - przypomina we wtorek Ministerstwo Rozwoju. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają jej kryteria, nie muszą składać nowego wniosku.

  czytaj więcej

 • Więcej firm skorzysta z niższego ZUS

  Więcej firm skorzysta z niższego ZUS

  Choć mały ZUS plus wejdzie w życie dopiero od lutego, do 8 stycznia przedsiębiorcy spełniający kryteria do małego ZUS (czyli preferencji obowiązującej obecnie) mogą zgłosić chęć skorzystania z niego i zapłacić niższe składki również w styczniu.

  czytaj więcej

 • Mały ZUS plus: Do kiedy trzeba zgłosić się do ulgi?

  Mały ZUS plus: Do kiedy trzeba zgłosić się do ulgi?

  Na 2020 r. przewidziano specjalne zasady zgłaszania się do tej ulgi. Trzeba też pamiętać, że korzystanie w 2019 r. z obniżonych składek zostanie wliczone do trzyletniego limitu

  czytaj więcej

 • Premiery prawne 2019 r.: Jak eksperci oceniają regulacje ważne z punktu widzenia pracodawców i pracowników

  Premiery prawne 2019 r.: Jak eksperci oceniają regulacje ważne z punktu widzenia pracodawców i pracowników

  Po dwóch latach spadku produkcja prawa w Polsce znowu przyspieszyła. Tylko w trzech kwartałach 2019 r. uchwalono w Polsce 17,4 tys. stron maszynopisu nowych przepisów. To o 5,9 proc. więcej niż w roku poprzednim – wynika z obliczeń firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Czwarty kwartał przyniósł nowe regulacje, w związku z czym trend wzrostowy został też utrzymany w całym roku. Liczba nowych przepisów to jedno, ale co z ich jakością? Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy więc ocenę tych regulacji z punktu widzenia pracodawców i pracowników. Choć wiele z nich otrzymało pozytywną notę pod kątem idei, to jednak zostały skrytykowane za wykonanie. Przepisy często były przygotowywane na kolanie, co w konsekwencji wymagało szybkiego wprowadzenia ich nowelizacji.

  czytaj więcej

 • Co po OFE: IKE czy ZUS?

  Co po OFE: IKE czy ZUS?

  20 grudnia do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne przewidujący przeniesienie reszty środków zgromadzonych na OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE).

  czytaj więcej

 • Mały ZUS: W środę mija termin składania wniosków

  Mały ZUS: W środę mija termin składania wniosków

  Termin składania wniosków dotyczących korzystania z tzw. Małego ZUS-u mija w środę. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają jej kryteria, nie muszą składać nowego wniosku.

  czytaj więcej

 • Wymiar składek na urlopie wychowawczym. Jak obliczyć go w styczniu 2020

  Wymiar składek na urlopie wychowawczym. Jak obliczyć go w styczniu 2020

  Pracownica kończy urlop rodzicielski 15 stycznia 2020 r., a od 16 stycznia rozpocznie urlop wychowawczy. Za okres urlopów związanych z rodzicielstwem pobiera zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy. Jest zatrudniona na 1/2 etatu, a jej wynagrodzenie wynosi 1200 zł. Oprócz tego ma prawo do dodatku za staż pracy wynoszącego 96 zł, który nie przysługuje za okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ile wyniesie zasiłek macierzyński za 15 dni stycznia 2020 r. (pracownica nie ma odliczanej kwoty zmniejszającej podatek) i jak ustalić w styczniu podstawę wymiaru składek za okres urlopu wychowawczego? Odpowiada ekspert od wynagrodzeń Izabela Nowacka.

  czytaj więcej

 • Jak ustalić wynagrodzenie pracownika-uczestnika PPK

  Jak ustalić wynagrodzenie pracownika-uczestnika PPK

  Pracodawca w styczniu 2020 r. podpisze umowę o prowadzenie PPK. Jak rozliczać wynagrodzenia pracowników, którzy nie zrezygnują z wpłat? Proszę pokazać na przykładzie pracownika z wynagrodzeniem 4800 zł. Będziemy dokonywać wpłat podstawowych, wynagrodzenia są płatne na koniec miesiąca.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 9 stycznia 2020

  Poradnia ubezpieczeniowa z 9 stycznia 2020

  Co nie może być przyczyną odebrania świadczenia rehabilitacyjnegoDlaczego nie można zastąpić wypłaty wynagrodzenia pożyczką z ZFŚSCzy kontrakt na ułożenie kostki brukowej spełnia warunki umowy o dziełoW jakim przypadku skorzystanie z preferencyjnych składek będzie nieopłacalne

  czytaj więcej

 • Biejat: Nowelizacja w sprawie emerytur i rent nie zapewni godnego życia seniorom

  Biejat: Nowelizacja w sprawie emerytur i rent nie zapewni godnego życia seniorom

  Uchwalenie nowelizacji ws. waloryzacji emerytur i rent nie zapewni emerytom i rencistom godnych warunków i bezpiecznej starości, mimo to Lewica zagłosuje za nią - mówiła w czwartek w Sejmie Magdalena Biejat (Lewica) podczas drugiego czytania projektu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników