deklaracja podatkowa vat 7

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu deklaracja podatkowa vat 7. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące deklaracja podatkowa vat 7.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mleko mleku nierówne. Przynajmniej dla celów VAT

  Mleko mleku nierówne. Przynajmniej dla celów VAT

  Fiskus chce, by sojowe miało wyższy podatek niż krowie, mimo że to zamienniki. Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy stawek VAT. Wynika z niego, że od 2020 r. napoje roślinne (sojowe, owsiane, gryczane, jaglane, orkiszowe, ryżowe i na bazie orzechów) zostaną objęte 23-proc. podatkiem, a nie jak dotychczas 5-proc.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy zakupie maszyny do produkcji odzieży ochronnej

  Jaki CIT i VAT przy zakupie maszyny do produkcji odzieży ochronnej

  Zakup maszyny do produkcji jednorazowej medycznej odzieży ochronnej ma związek ze sprzedażą opodatkowaną (gdyż taką będzie sprzedaż odzieży wyprodukowanej za pomocą tej maszyny). Zatem spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia tej maszyny.

  czytaj więcej

 • PIT 2019: Do kiedy można wysyłać deklaracje podatkowe?

  PIT 2019: Do kiedy można wysyłać deklaracje podatkowe?

  W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT, można je wysyłać także po 30 kwietnia, do 1 czerwca br. - przypomina Ministerstwo Finansów. Dodaje, że termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian.

  czytaj więcej

 • Coraz więcej złych informacji z państwowych finansów

  Coraz więcej złych informacji z państwowych finansów

  Załamanie wpływów z podatków dochodowych, podwojenie dotacji do FUS i większa subwencja dla samorządów – kwietniowe wyniki budżetu będą pasjonującą lekturą.

  czytaj więcej

 • Tarcza finansowa: Obrót to nie przychód, a mały przedsiębiorca może być duży

  Tarcza finansowa: Obrót to nie przychód, a mały przedsiębiorca może być duży

  Tarcza Finansowa PFR unaoczniła rozbieżności pomiędzy rozliczeniami dla celów podatku dochodowego i VAT. Pokazała również, że stosunkowo niewielka firma może nie kwalifikować się do pomocy przewidzianej dla MSP.

  czytaj więcej

 • Mikropożyczka, kolejny wniosek o postojowe, obniżona subwencja. Jak okiełznać tarczę antykryzysową

  Mikropożyczka, kolejny wniosek o postojowe, obniżona subwencja. Jak okiełznać tarczę antykryzysową

  Rozwiązania tarcz antykryzysowych oraz tarczy finansowej w niektórych zapisach okazały się wyzwaniem pod względem formalnym. Poniżej prezentujemy kilka głównych problemów z jakimi borykają się polskie firmy, chcące skorzystać z rozwiązań antykryzysowych.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i PIT przy darowiźnie laptopa na rzecz szkoły

  Jaki VAT i PIT przy darowiźnie laptopa na rzecz szkoły

  Artykułu 7 ust. 2 ustawy o VAT nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3, 4 i 7 ustawy o VAT). Wyłączenie to nie znajduje zastosowania w analizowanym przypadku.

  czytaj więcej

 • Subwencja dla firm, którym COVID-19 obniżył obroty

  Subwencja dla firm, którym COVID-19 obniżył obroty

  Dziś m.in. o zaleganiu ze składkami i podatkami oraz o weryfikacji przez Polski Fundusz Rozwoju danych zawartych we wnioskach o wsparcie

  czytaj więcej

 • Jaki PIT i VAT przy montażu ścianek w salonie fryzjerskim

  Jaki PIT i VAT przy montażu ścianek w salonie fryzjerskim

  Przedsiębiorca podatek dochodowy rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT wpłaca za okresy miesięczne na zasadach ogólnych. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć wydatki poniesione na zakup ścianek z pleksi i ich montaż w salonie fryzjerskim na gruncie PIT i VAT?

  czytaj więcej

 • Biała lista, unikanie opodatkowania i JPK_V7: Posłowie przyjęli kolejny pakiet zmian podatkowych

  Biała lista, unikanie opodatkowania i JPK_V7: Posłowie przyjęli kolejny pakiet zmian podatkowych

  Kto zapłaci za fakturę w split paymencie, nie będzie musiał się martwić, czy uiścił zapłatę na rachunek widniejący na białej liście. Wierzyciel wcześniej skorzysta z ulgi na złe długi, a nowy JPK_V7 zacznie obowiązywać od października

  czytaj więcej

 • Korekty faktur VAT. Jak je zrobić, by nie podpaść fiskusowi?

  Korekty faktur VAT. Jak je zrobić, by nie podpaść fiskusowi?

  Pandemia koronawirusa spowodowała, że do wielu planowanych transakcji nie doszło, a jeśli nawet, to na innych warunkach, niż strony pierwotnie się umawiały. Firmy często zaś mają wątpliwości, jak powinny postąpić, jeżeli faktura została już wystawiona. Pomocne mogą być tutaj tegoroczne interpretacje indywidualne, w których dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do zasad korygowania faktur oraz paragonów fiskalnych w równie nietypowych sytuacjach.

  czytaj więcej

 • Jak działa ulga na złe długi w trakcie epidemii koronawirusa?

  Jak działa ulga na złe długi w trakcie epidemii koronawirusa?

  Na gruncie VAT nie mają żadnego znaczenia negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, które były przyczyną nieuregulowania należności.

  czytaj więcej

 • ZUS: Wypłacono 3,2 mld zł w ramach świadczenia postojowego

  ZUS: Wypłacono 3,2 mld zł w ramach świadczenia postojowego

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 1,8 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na łącznie 3,2 mld zł – poinformowała w czwartek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

  czytaj więcej

 • Jaki PIT i VAT przy dotacji dla bezrobotnego na założenie działalności gospodarczej

  Jaki PIT i VAT przy dotacji dla bezrobotnego na założenie działalności gospodarczej

  W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

  czytaj więcej

 • Własny prewspółczynnik. Możliwy, lecz nie w każdym przypadku

  Własny prewspółczynnik. Możliwy, lecz nie w każdym przypadku

  Koronawirus spowodował, że na dalszy plan zeszły spory samorządów z fiskusem o to, w jakiej części można odjąć VAT wynikający z otrzymywanych faktur „zakupowych”. Ale sprawy właśnie wracają na wokandę. Dlatego dziś publikujemy dziesięć wskazówek, jak obliczać prewspółczynnik.

  czytaj więcej

 • Tajemnice skarbowe nie tylko w rękach skarbówki

  Tajemnice skarbowe nie tylko w rękach skarbówki

  Przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych umożliwiły fiskusowi przekazywanie informacji o podatnikach prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Poszerzyły też zakres współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Krajową Izbą Rozliczeniową.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie do Niemiec

  Jaki VAT i CIT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie do Niemiec

  Spółka z o.o. Y. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE w Polsce) dokonała 1 lipca 2020 r. dostawy towarów (ręczników) na rzecz firmy niemieckiej (podatnik VAT UE w Niemczech), która nie jest z nią powiązana w żaden sposób. Spółka Y. ma wydruk z VIES potwierdzający status kontrahenta jako podatnika VAT UE w Niemczech. Wartość sprzedanych towarów wyniosła 20 000 euro i na taką kwotę 1 lipca 2020 r. została wystawiona faktura. W wyniku dostawy towary zostały przewiezione z magazynu spółki w Polsce do siedziby kontrahenta w Niemczech. Towary przewiozła firma transportowa na zlecenie Y. Na udokumentowanie tej dostawy spółka ma fakturę oraz oryginał listu przewozowego CMR podpisanego przez nabywcę. Ponadto dysponuje ona: korespondencją handlową (e-mailową) z klientem dotyczącą szczegółów zamówienia oraz potwierdzeniem zapłaty za dostarczony towar (przelew bankowy), przy formie płatności po dostawie. Spółka zebrała te dokumenty 13 lipca 2020 r. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT płaci za okresy miesięczne. Spółka ma status średniego przedsiębiorcy. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak spółka powinna rozliczyć tę dostawę na gruncie CIT oraz VAT? 

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć koszty używania samochodu zarejestrowanego na żonę? [PORADNIA PODATKOWA]

  Jak rozliczyć koszty używania samochodu zarejestrowanego na żonę? [PORADNIA PODATKOWA]

  W jaki sposób rozliczyć koszty używania samochodu osobowego zarejestrowanego na żonę? Czy trzeba zapłacić PIT od sprzedaży działek powstałych z podziału większego gruntu? Jakie skutki w VAT powoduje zbycie wierzytelności własnej? Kiedy trzeba składać zawiadomienie ZAW-NR? Które transakcje będą miały w nowym JPK_VAT oznaczenie „TP”?

  czytaj więcej

 • Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  Kiedy mamy do czynienia z WDT, a kiedy z dostawą krajową w transakcjach łańcuchowych

  20 lipca 2020 r. Y. spółka z o.o. (zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Polsce) dokonała dostawy krzeseł na rzecz niemieckiej firmy X. (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Polsce i w Niemczech). Z kolei niemiecki kontrahent sprzedał nabyte krzesła czeskiej firmie (zarejestrowanej jako podatnik VAT UE w Czechach). Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Y. i X. transport towarów miała zorganizować polska firma, bezpośrednio z Polski do magazynu czeskiej firmy w Czechach. Fizycznego przewozu towarów dokonał przewoźnik wynajęty przez polski podmiot. Faktura dokumentująca dostawę została wystawiona 20 lipca 2020 r. Spółka przed dokonaniem dostawy nie otrzymała żadnej zaliczki. Zgodnie z umową z niemieckim kontrahentem za sprzedane meble polskiej firmie przysługuje wynagrodzenie w wysokości 40 000 zł powiększone o należny VAT. Spółka Y. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT rozlicza ona na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Dla Y. właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Jak polska firma powinna rozliczyć VAT i CIT od sprzedaży mebli firmie niemieckiej, w sytuacji gdy:wariant I: firma X. poda niemiecki numer VAT UEwariant II: firma X. poda polski numer VAT UE?

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy fakturze korygującej do sprzedaży sprzed zmiany stawek

  Jaki CIT i VAT przy fakturze korygującej do sprzedaży sprzed zmiany stawek

  X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) jest dystrybutorem przypraw. 2 czerwca 2020 r. sprzedała niepowiązanej firmie Y pieprz mielony o wartości netto 4000 zł (plus VAT według stawki 23 proc. w wysokości 920 zł). Na udokumentowanie tej sprzedaży spółka X wystawiła 2 czerwca 2020 r. fakturę, którą przekazała nabywcy (za jego zgodą) w formie elektronicznej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników