darowizna mieszkania wynajem

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizna mieszkania wynajem. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizna mieszkania wynajem.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • PIT 2014: Opodatkowanie wynajmu można zmienić, ale trzeba się spieszyć

  PIT 2014: Opodatkowanie wynajmu można zmienić, ale trzeba się spieszyć

  Dwa lata temu zaczęłam wynajmować mieszkanie studentom. Z urzędem skarbowym rozliczam się ryczałtem w wysokości 8,5 proc. – pisze pani Zofia. W 2015 roku zamierzam wyremontować mieszkanie i kupić nowe meble. Czy w związku z tym mogę zmienić formę opodatkowania i rozliczać się według skali? Czy będzie to dla mnie bardziej opłacalne – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Jak amortyzować mieszkanie na wynajem

  Jak amortyzować mieszkanie na wynajem

  Podatnik zamierza wynająć własne mieszkanie. Chce je opodatkować na zasadach ogólnych i amortyzować. Nie wie jednak, jaką powinien przyjąć wartość początkową mieszkania. Otrzymał je w formie darowizny w 1997 r. Jak poinformowała go infolinia Krajowej Informacji Podatkowej, jako wartość początkową powinien przyjąć wartość z aktu notarialnego darowizny. Jak wynika z niego, równowartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wynosi 26 tys. zł, ale w dalszej części jest zapis - strony określają wartość darowizny na 100 tys. zł. Którą wartość powinien przyjąć podatnik jako wartość początkową? Podatnik nie wie również, czy w przypadku najmu okazjonalnego może zmieniać metodę amortyzacji – np. w 2015 r. liniowa, a w 2016 r. progresywna. Chciałby też wiedzieć, co powinien zrobić, gdy w trakcie roku straci najemcę: czy powinien kontynuować amortyzację mieszkania mimo braku dochodu i wykazać stratę podatkową, czy w przypadku braku dochodu w PIT ma wpisać 0 zł?

  czytaj więcej

 • Jak opodatkować najem mieszkania?

  Jak opodatkować najem mieszkania?

  Pan Mariusz chce wynająć mieszkanie, które kupił dwa lata temu za 300 tys. zł. Mieszkanie jest spore, ma 45 mkw. powierzchni. Chciałby od najemcy miesięcznie 1800 zł. Przychody musi jednak rozliczyć podatkowo. – Czy bardziej opłaca się opodatkować najem ryczałtem czy amortyzować? A jeśli amortyzować, to jak to zrobić – pyta pan Mariusz

  czytaj więcej

 • Jak opodatkować dochód z wakacyjnego najmu?

  Jak opodatkować dochód z wakacyjnego najmu?

  Rolnik, który udostępnia letnikom maksymalnie pięć pokoi, może skorzystać ze zwolnienia z PIT. Przy większej liczbie pomieszczeń można zastosować kartę podatkową. Natomiast przy wynajmie mieszkań w bloku 8,5-proc. stawkę ryczałtu

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

  Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

  Dziadkowie zamierzają sporządzić umowę darowizny i przekazać wnukowi mieszkanie. Dziecko nie ukończyło jeszcze 18 lat, więc samo nie będzie mogło nim zarządzać ani go wynajmować. Nie mają zaufania do swojego syna i synowej, którzy nadużywają alkoholu i być może wkrótce zostaną pozbawieni praw rodzicielskich. Darczyńcy chcą zabezpieczyć podarowany majątek przed skutkami złego zarządu. Czy mogą wyznaczyć na zarządcę kogoś innego niż rodziców? Czy po osiągnięciu przez wnuka pełnoletniości zarządca powinien mu złożyć rachunek końcowy z zarządu?

  czytaj więcej

 • Wynajmowanie pokoju nie przekreśli prawa do ulgi mieszkaniowej

  Wynajmowanie pokoju nie przekreśli prawa do ulgi mieszkaniowej

  Podnajem jednego pokoju nie powoduje prawa do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

  czytaj więcej

 • Najem mieszkania: Jaki wybrać sposób rozliczenia się w fiskusem?

  Najem mieszkania: Jaki wybrać sposób rozliczenia się w fiskusem?

  Syn wyjeżdża na rok na wymianę międzynarodową, więc kawalerka, w której mieszka, będzie stała pusta. Zastanawiam się nad małym remontem i wynajmem – pisze pani Katarzyna. – Jak w takim przypadku rozliczyć się z fiskusem – pyta w e-mailu.

  czytaj więcej

 • Życie w związku zawodowym: Gigantyczne pensje, premie i zagraniczne wojaże

  Życie w związku zawodowym: Gigantyczne pensje, premie i zagraniczne wojaże

  Gigantyczne pensje, premie i zagraniczne wojaże – tak wedle doniesień medialnych ma wyglądać życie działaczy związków zawodowych. Oficjalnie jednak same organizacje są biedne niczym myszy kościelne. Nie mają prawie żadnych nieruchomości ani oszczędności. I niemal wszystkie utrzymują się ze składek

  czytaj więcej

 • Mieszkanie dla dziecka: Wynająć, użyczyć czy podarować

  Mieszkanie dla dziecka: Wynająć, użyczyć czy podarować

  Oczywiście warto to zrobić jak najkorzystniej. Takim sposobem okazuje się nie wynajęcie ani użyczenie, ale darowizna.

  czytaj więcej

 • Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Na zastosowanie uproszczenia ustawodawca nie zezwolił organizacjom pożytku publicznego prowadzącym działania finansowane ze środków pochodzących z 1 proc.

  czytaj więcej

 • Wiceprezydent Pahl: Decyzje będą i wstrzymane, i wydane [WYWIAD]

  Wiceprezydent Pahl: Decyzje będą i wstrzymane, i wydane [WYWIAD]

  Bezczynność i brak rozstrzygnięć narażałyby miasto na wysokie kary – tłumaczy Witold Pahl

  czytaj więcej

 • Właściciel mieszkania nie musi płacić rachunków za użytkownika

  Właściciel mieszkania nie musi płacić rachunków za użytkownika

  Mieszkanie w darowiznie od bliskiej osoby, ale z zastrzeżeniem, że do końca życia będzie w nim mieszkała (w akcie notarialnym umowy darowizny zastrzeżone zostało na jej rzecz dożywotnie bezpłatne jego użytkowanie). Co robić, jeśli taka osoba przestanie za nie płacić? Czy jesteśmy zobowiązani spłacać takie długi?

  czytaj więcej

 • Boom na mieszkania bez pożyczania. Polacy mają alergię na banki czy nauczyli się inwestować?

  Boom na mieszkania bez pożyczania. Polacy mają alergię na banki czy nauczyli się inwestować?

  Według szacunków Narodowego Banku Polskiego dwa na trzy nowe mieszkania kupujemy bez proszenia o kredyt. Co za tym idzie, przybywa klientów, którzy nie chcą, aby bank im pożyczał ani oszczędzał ich pieniądze. Bo żeby dobrze zarobić i dużo odłożyć, trzeba najpierw mądrze wydać

  czytaj więcej

 • Nie ma ulgi mieszkaniowej dla inwestorów

  Nie ma ulgi mieszkaniowej dla inwestorów

  Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży starej nieruchomości kupi nową i ją następnie wynajmie, zapłaci 19-proc. podatek dochodowy – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

  czytaj więcej

 • Kłopoty w KOD: Pieniądze z kwest publicznych zniknęły, a faktury opłacały partie

  Kłopoty w KOD: Pieniądze z kwest publicznych zniknęły, a faktury opłacały partie

  Część pieniędzy wpłacanych w czasie publicznych kwest nie trafiło na konto Komitetu Obrony Demokracji, wciąż brakuje też większości protokołów ze zbiórek - informuje w poniedziałek portal onet.pl.

  czytaj więcej

 • Nie każdy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Wyrok jest przestrogą dla podatników

  Nie każdy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Wyrok jest przestrogą dla podatników

  Kto pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na zakup innej, pod wynajem, musi się liczyć z ryzykiem, że od dochodu ze zbycia będzie musiał zapłacić podatek. Dowodzi tego najnowszy wyrok NSA z 4 lipca 2017 r.

  czytaj więcej

 • Wynajem M1 na doby to nie firma

  Wynajem M1 na doby to nie firma

  Podatnicy, którzy wynajmują na krótkie terminy 26-metrowe mieszkanie nad morzem, mogą traktować to jako najem prywatny – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Makowski: Wiele zmienia się w PIT na lepsze, ale błędem jest exit tax [WYWIAD]

  Makowski: Wiele zmienia się w PIT na lepsze, ale błędem jest exit tax [WYWIAD]

  - Ulgi podatkowe z założenia stawiają w lepszej sytuacji pewne grupy podatników, więc wykorzystywane są przez rządzących do realizacji celów przez nich preferowanych - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Makowski, doradca podatkowy.

  czytaj więcej

 • Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą dla potrzeb podatkowych posługuje się adresem zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, zarówno dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT wyznacznikiem właściwości organu podatkowego jest miejsce zamieszkania. Jest tak niezależnie od tego, czy dana osoba ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce zamieszkania zgłaszane jest organowi podatkowemu m.in. w formularzu VAT-R składanym celem uzyskania statusu czynnego podatnika VAT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników