darowizna mieszkania formalności

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizna mieszkania formalności. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizna mieszkania formalności.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Darowizny i spadki: ulga podatkowa należna po dopełnieniu formalności

  Darowizny i spadki: ulga podatkowa należna po dopełnieniu formalności

  Jeśli ulga podatkowa wymaga, aby osoba spełniła określone warunki, to organy podatkowe zrobią wszystko, aby znaleźć błąd w zeznaniu i odmówić prawa do zwolnienia. Podobnie jest w przypadku ulg związanych z darowiznami lub ze spadkami.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć się z fiskusem po otrzymaniu spadku i darowizny

  Jak rozliczyć się z fiskusem po otrzymaniu spadku i darowizny

  Dziedziczenie oraz nieodpłatne przekazanie majątku podlegają zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Z podatku od spadków i darowizn zwolniona jest jednak najbliższa rodzina. Dalsi krewni i osoby obce płacą najwyższą daninę.

  czytaj więcej

 • Fiskus wymaga 17 zł i zbędnych zaświadczeń przy darowiźnie nieruchomości

  Fiskus wymaga 17 zł i zbędnych zaświadczeń przy darowiźnie nieruchomości

  Dziś aby zbyć dom lub mieszkanie otrzymane w darowiźnie, od której notariusz – jako płatnik – pobrał podatek lub zastosował zwolnienie, konieczne jest zaświadczenie z urzędu skarbowego, które to potwierdzi. Dokument taki trzeba dostarczyć notariuszowi. Bez tego nie może on sporządzić aktu notarialnego przeniesienia własności. O wydanie zaświadczenia podatnik musi się zwrócić do naczelnika urzędu skarbowego. I uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

  czytaj więcej

 • Zwolnienie lekarskie nie ma znaczenia w rozliczeniu spadku

  Zwolnienie lekarskie nie ma znaczenia w rozliczeniu spadku

  Po otrzymaniu spadku po osobie z najbliższej rodziny spadkobierca ma 6 miesięcy na zawiadomienie urzędu skarbowego. Nieważne, że w tym czasie był na zwolnieniu lekarskim. Jeśli w terminie nie dopełni formalności, straci zwolnienie z podatku od spadku. Tak stało się w sprawie rozpatrzonej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Jak podatkowo rozliczyć zachowek, zapisy czy polecenia testamentowe

  Jak podatkowo rozliczyć zachowek, zapisy czy polecenia testamentowe

  Obowiązkowi podatkowemu podlega nie tylko dziedziczenie, lecz także inne przypadki przeniesienia własności w związku ze śmiercią spadkodawcy. Różne są terminy, w których trzeba je zgłosić do urzędu.

  czytaj więcej

 • Fiskus musi na czas wiedzieć o darowiźnie. Inaczej trzeba płacić

  Fiskus musi na czas wiedzieć o darowiźnie. Inaczej trzeba płacić

  Darczyńca może zastrzec w umowie, że przekazanie pieniędzy jest związane ze spełnieniem jakiegoś warunku. Nie wstrzymuje to jednak obowiązku zgłoszenia jej do urzędu skarbowego. Inaczej przepadnie zwolnienie.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie w darowiznie od rodziców. Fiskusowi należy zgłosić przelewy, a nie nabycie lokalu

  Mieszkanie w darowiznie od rodziców. Fiskusowi należy zgłosić przelewy, a nie nabycie lokalu

  Podatnik, który staje się właścicielem mieszkania na skutek wpłat dokonanych przez rodziców na rachunek dewelopera, otrzymuje od nich darowiznę pieniężną, a nie rzeczową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że chcąc skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, obdarowany musi dotrzymać 6-miesięcznego terminu zgłoszenia w stosunku do zapłaconych przez rodziców rat, a nie nabycia lokalu będącego ich rezultatem.

  czytaj więcej

 • Jak bezpiecznie kupić nieruchomość

  Jak bezpiecznie kupić nieruchomość

  Noszę się z zamiarem kupna mieszkania. Nie wiem jednak, jakich formalności powinnam dopełnić i czego dopilnować, żeby uniknąć potencjalnych zasadzek i niemiłych niespodzianek – zastanawia się pani Anna

  czytaj więcej

 • Jakie uprawnienia mają dzieci pozamałżeńskie

  Jakie uprawnienia mają dzieci pozamałżeńskie

  Dzieciom pozamałżeńskim przysługują takie same prawa jak urodzonym w związku małżeńskim. Nie ma żadnego znaczenia, kto je wychowuje: oboje rodzice żyjący w konkubinacie czy tylko samotna matka, która rozstała się z biologicznym ojcem dziecka.

  czytaj więcej

 • Sporny PIT od sprzedaży mieszkania po zmarłym współmałżonku

  Sporny PIT od sprzedaży mieszkania po zmarłym współmałżonku

  Pani Małgorzata kupiła w 2000 r. wraz z mężem dom z działką. Podpisali wtedy akt notarialny, który przenosił na nich własność. Nieruchomość weszła do majątku wspólnego małżonków, nie mają bowiem rozdzielności majątkowej. Nie planowali go sprzedawać, bo dobrze im się w nim mieszkało. – Prawie rok temu mąż zmarł, a ja odziedziczyłam po nim połowę nieruchomości. Chcę sprzedać ten dom, bo nie jest mi już potrzebny. Czy będę to mogła zrobić bez podatku? W końcu od zakupu minęło więcej niż 5 lat – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Nabycie własnego mieszkania to złożona transakcja, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie obędzie się przy tym bez wizyty u notariusza. Zakup z rynku wtórnego od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (nowe mieszkanie od dewelopera jest wolne od te daniny). Dodatkowe koszty pojawiają się przy kupnie na kredyt (założenie lub zmiana treści hipoteki). 

  czytaj więcej

 • Więcej czasu na zgłoszenie darowizny

  Więcej czasu na zgłoszenie darowizny

  Poszkodowani przez nawałnice i wichury będą mieli pół roku, a nie miesiąc na złożenie zeznania podatkowego – wynika z projektu rozporządzenia. Chodzi o osoby, co do których minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku od darowizn zgodnie z rozporządzaniem 23 sierpnia 2017 r. (Dz.U. poz. 1574).

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

  Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

  Sprzedaż po pięciu latach od nabycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT. Ale nie zawsze jest jasne, jak określić moment nabycia. W ustawie nie ma definicji, nic nie ma też na ten temat w ministerialnych broszurach, a podatnicy wciąż toczą spory z fiskusem.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży mieszkania

  W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży mieszkania

  Małżeństwo zamierza w listopadzie 2018 r. sprzedać za 140 tys. zł mieszkanie, które było kupione w lipcu 2013 r. Jego cena w momencie zakupu wynosiła 120 tys. zł. Czy konieczna będzie zapłata podatku dochodowego? Czy w tym przypadku dochód z tytułu sprzedaży stanowi cena wynikająca z umowy sprzedaży, a więc 140 tys. zł, czy jest to różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży mieszkania, czyli 20 tys. zł?

  czytaj więcej

 • Jeśli nie było decyzji dla spadkodawcy, to nie ma odpowiedzialności spadkobiercy

  Jeśli nie było decyzji dla spadkodawcy, to nie ma odpowiedzialności spadkobiercy

  Jeżeli za życia spadkodawcy nie została mu doręczona decyzja ustalająca wysokość podatku od spadków i darowizn, to spadkobierca nie musi go płacić – wyjaśnił dyrektor KIS.

  czytaj więcej

 • Odpłatne zbycie nieruchomości w 2019 roku

  Odpłatne zbycie nieruchomości w 2019 roku

  Zakup nieruchomości to zazwyczaj transakcja życia. Z kolei jej sprzedaż może się wiązać z koniecznością zapłaty podatku dochodowego – zależne jest to jednak od tego, jak długo jest się jej właścicielem oraz czy sprzedaż następuje z zyskiem.

  czytaj więcej

 • Po zgonie podatnika wszystkie karty są w ręku fiskusa

  Urzędy kwestionują rozliczenia po śmierci podatników, a spadkobiercy nie mają argumentów, by podjąć polemikę. Tak być nie powinno – uważają eksperci.

  czytaj więcej

 • Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Zmiany w obrocie ziemią rolną drobne, ale korzystne dla deweloperów

  Nowela ustawy rozczarowała przedsiębiorców. Drobne zmiany odczują m.in. deweloperzy, którzy łatwiej nabędą niewielkie działki do 1 ha w miastach, a także wspólnicy w spółkach kapitałowych posiadających ziemię rolną czy nabywcy nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnegoNowelizacja złagodziła rygory u.k.u.r. w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Zarówno w mieście, jak i na wsi będzie można kupić bez uprawnień rolniczych do 1 hektara ziemi.

  czytaj więcej

 • Wójt spod celi: O historii Zbigniewa W., który wygrał wybory siedząc w areszcie

  Wójt spod celi: O historii Zbigniewa W., który wygrał wybory siedząc w areszcie

  Wójt Daszyny wygrał wybory, mimo że prowadził kampanię, siedząc w areszcie. Prokuratura nie dopuściła, aby złożył ślubowanie, bo podejrzewa, że działał w zorganizowanej grupie przestępczej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników