darowizna mieszkania a wspólnota majątkowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizna mieszkania a wspólnota majątkowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizna mieszkania a wspólnota majątkowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rozwód od strony finansów - co zrobić, by nie zostać z niczym

  Rozwód od strony finansów - co zrobić, by nie zostać z niczym

  Badania pokazują, że w czasach kryzysowych Polacy rozwodzą się mniej chętnie. Demografowie i socjologowie jako powód podają mało stabilną sytuację gospodarczą w kraju oraz fakt, że wiele małżeństw wiąże kredyt hipoteczny. Wizja skomplikowanej procedury podziału kredytu, oraz dodatkowych kosztów dostatecznie wzmacnia związek... Jednak co zrobić gdy nie jesteśmy hipokrytami a dalsze życie z dotychczasowym partnerem wydaje się być udręką?

  czytaj więcej

 • Kiedy jeden małżonek odpowiada za długi drugiego

  Kiedy jeden małżonek odpowiada za długi drugiego

  Mąż pani Haliny pożyczył sporą kwotę, której nie oddał, a teraz jeszcze planuje zaciągnąć następne długi. Wierzyciele zwrócili się do pani Haliny, żądając zwrotu gotówki i strasząc komornikiem i firmami windykacyjnymi. – Jestem zrozpaczona, przecież to nie ja się zadłużyłam – pisze czytelniczka. – Czy muszę płacić za męża? Czy uniknę spłaty jego długów zawierając z nim intercyzę? – pyta.

  czytaj więcej

 • Kiedy lokator jest nie do usunięcia?

  Kiedy lokator jest nie do usunięcia?

  Służebność mieszkania jest prawem bardzo silnym, a konsekwencje jej ustanowienia mogą być dla osoby ustanawiającej dotkliwe.

  czytaj więcej

 • Jak rozwieść się z małżonkiem i z kredytem?

  Jak rozwieść się z małżonkiem i z kredytem?

  Wspólne życie oznacza często wspólny budżet, wspólne konto i wspólne kredyty. Zaciągając w okresie trwania małżeństwa zobowiązania kredytowe, każdy z małżonków, nawet w przypadku późniejszego zawarcia umowy rozdzielności majątkowej, orzeczenia separacji czy rozwodu, za zobowiązania z tego tytułu odpowiada solidarnie.

  czytaj więcej

 • Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Na zastosowanie uproszczenia ustawodawca nie zezwolił organizacjom pożytku publicznego prowadzącym działania finansowane ze środków pochodzących z 1 proc.

  czytaj więcej

 • W małżeństwie nie wszystko jest wspólne

  W małżeństwie nie wszystko jest wspólne

  Synowa pani Krystyny kupiła działkę budowlaną. Pozostaje ona z mężem we wspólnocie majątkowej, ale akt notarialny kupna-sprzedaży wystawiono tylko na nią. Syn wiedział o zakupie i bardzo się zdziwił, że nie jest współwłaścicielem. – Czy to zgodne z prawem – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Czy można sporządzić testament małżeński lub testament wzajemny?

  Zdarza się, że ze względów organizacyjnych, darzący się wielkim zaufaniem małżonkowie chcą spisać wspólny testament. Jedni wolą oszczędzić sobie problemów, jakie mogłyby wyniknąć z dzielenia majątku pomiędzy dzieci, zostawiając tę kwestię na czas po swojej śmierci. Inni nie posiadają dzieci i wolą, by wspólny dorobek życia pozostał do dyspozycji męża czy żony, niż gdyby miał trafić w ręce dalszych krewnych. Wielu może po prostu nie orientować się, w jaki sposób rozrządza się majątek wspólny na wypadek śmierci.

  czytaj więcej

 • Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Nabycie własnego mieszkania to złożona transakcja, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie obędzie się przy tym bez wizyty u notariusza. Zakup z rynku wtórnego od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (nowe mieszkanie od dewelopera jest wolne od te daniny). Dodatkowe koszty pojawiają się przy kupnie na kredyt (założenie lub zmiana treści hipoteki). 

  czytaj więcej

 • Intercyza lepsza niż darowizna, bo uchroni przed podatkiem

  Intercyza lepsza niż darowizna, bo uchroni przed podatkiem

  Po stronie podatnika stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Stwierdził, że objęcie nieruchomości wspólnością majątkową nie może być postrzegane w kategorii nabycia.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nieruchomości a PIT. Wspólność majątkowa pozwoli uniknąć podatku

  Sprzedaż nieruchomości a PIT. Wspólność majątkowa pozwoli uniknąć podatku

  By małżeństwo mogło bez konsekwencji podatkowych sprzedać mieszkanie musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, nie wiązać transakcji z prowadzonym biznesem, po drugie, sprzedać lokum po upływie 5 lat od jego nabycia. Gdy określenie daty nabycia mieszkania nie jest oczywiste, pomóc może wspólność majątkowa.

  czytaj więcej

 • PPK: Wpłaty i wypłaty. Kiedy z podatkiem, a kiedy bez niego

  PPK: Wpłaty i wypłaty. Kiedy z podatkiem, a kiedy bez niego

  Czy wpłaty do PPK są opodatkowane? A co z wypłatami? Czy dziedziczący oszczędności PPK zapłaci podatek od spadków i darowizn? A jeśli się rozwiedzie, to czy może pieniądze z PPK otrzymać w gotówce? Wyjaśniamy, jak to jest z opodatkowaniem wpłat do PPK oraz wypłat z pracowniczych planów kapitałowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników