darmowy radca prawny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darmowy radca prawny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darmowy radca prawny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Reforma wymiaru sprawiedliwości: System pomocy prawnej dla osób niezamożnych [OPINIA]

  Reforma wymiaru sprawiedliwości: System pomocy prawnej dla osób niezamożnych [OPINIA]

  W związku z planami zmian w wymiarze sprawiedliwości, jako praktykujący adwokat postanowiłem przedstawić publicznie moje oczekiwania, dodatkowo wskazując źródła oszczędności dla Skarbu Państwa. Zamiast dwóch kulejących i drogich systemów państwowych - sądowej i przedsądowej pomocy prawnej – widziałbym raczej wprowadzenie jednego systemu pomocy prawej dla osób niezamożnych, opartego wyłącznie na usługach profesjonalistów bazując na ubezpieczeniu ochrony prawnej - pisze mecenas Grzegorz Prigan.

  czytaj więcej

 • Ustawa inwigilacyjna przerasta drobnych przedsiębiorców

  Ustawa inwigilacyjna przerasta drobnych przedsiębiorców

  Ubocznym efektem wejścia w życie ustawy inwigilacyjnej jest nałożenie na przedsiębiorców świadczących usługi drogą elektroniczną nowych, kosztownych obowiązków. Aby policja mogła przeprowadzać kontrole – przedsiębiorcy są zmuszeni do dokonania inwestycji w posiadaną infrastrukturę informatyczną. Problem w tym, że dokładając przedsiębiorcom małym i mikro nowych obowiązków, nie pomyślano, że trzeba im wskazać, w jaki sposób powinni swoją infrastrukturę przystosować. Nie przewidziano w ich wypadku odrębnych przepisów wykonawczych. W efekcie odsyłani są przez ministerstwo do tego samego rozporządzenia, które obowiązuje wielkie firmy telekomunikacyjne. Tyle że aby spełnić wymogi, musieliby ponieść koszty, często olbrzymie!

  czytaj więcej

 • Pomoc prawnika wcale nie musi kosztować

  Pomoc prawnika wcale nie musi kosztować

  Pan Jan, 67-letni emeryt z Mławy, wciąż jest w pełni sił. Rozważa założenie własnej działalności gospodarczej, ale nie wie, jak to wpłynie na jego prawo do emerytury. Słyszał o darmowej pomocy prawnej, ale nie wie, czy może z niej skorzystać i czy poradnictwo obejmuje swoim zakresem jego wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Pisma wnoszone do sądu np. w sprawie o zapłatę, sprawie spadkowej lub rodzinnej, musi spełniać określone wymogi co do formy i treści. W niektórych typach spraw obowiązują formularze urzędowe (np. wniosek o wpis do księgi wieczystej).

  czytaj więcej

 • Polska, Litwa i Rumunia wspólnie walczą o tańsze leki

  Polska, Litwa i Rumunia wspólnie walczą o tańsze leki

  Polska, Litwa i Rumunia chcą razem negocjować z firmami farmaceutycznymi warunki zakupu lekarstw, które trafią na listy refundacyjne. W przyszłości do tych państw będą mogły dołączyć kolejne.

  czytaj więcej

 • Transfer danych: Koniec z równymi i równiejszymi w sieci

  Transfer danych: Koniec z równymi i równiejszymi w sieci

  Wielkie firmy technologiczne, takie jak Facebook czy Google, nie mogą dogadywać się z dostawcami internetu, żeby w zamian za dodatkową opłatę ich serwisy ładowały się szybciej. Operatorzy nie mogą zaś blokować lub spowalniać wybranych aplikacji tylko dlatego, że należą one do konkurencji.

  czytaj więcej

 • Zabezpieczanie wifi przez centra handlowe i restauracje w niczym nie pomoże [WYWIAD]

  Zabezpieczanie wifi przez centra handlowe i restauracje w niczym nie pomoże [WYWIAD]

  Środki stosowane do ochrony praw autorskich powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Nie mogą też być nadmiernie skomplikowane czy kosztowne - mówi w wywiadzie dla DGP Witold Chomiczewski, radca prawny i wspólnik w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Rozmowy w sieci pod kontrolą UE. Skype i WhatsApp objęte nowymi regulacjami

  Rozmowy w sieci pod kontrolą UE. Skype i WhatsApp objęte nowymi regulacjami

  Skype, WhatsApp i inne komunikatory internetowe będą musiały przestrzegać tych samych przepisów dotyczących prywatności użytkowników i wymogów bezpieczeństwa, co tradycyjni operatorzy telekomunikacyjni.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna równie darmowa, co kłopotliwa

  Bezpłatna pomoc prawna równie darmowa, co kłopotliwa

  Lokalne władze alarmują, że mają problem z zaplanowaniem w swoich budżetach przyszłorocznej edycji nieodpłatnej pomocy prawnej. Do tej pory nie wiedzą bowiem, ile pieniędzy na ten cel dostaną od rządu.

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna. Gdzie można ją uzyskać

  Bezpłatna pomoc prawna. Gdzie można ją uzyskać

  Od początku roku 2016 na terenie całej Polski funkcjonuje jednolity system darmowej pomocy prawnej. Zapewnienie najuboższym prawa bezpłatnego dostępu do prawnika na etapie przedsądowym jest wymogiem europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Karty Praw Unii Europejskiej i standardów polskiej konstytucji.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Wstępne wyniki analizy darmowej pomocy prawnej nie są zachęcające

  Ziobro: Wstępne wyniki analizy darmowej pomocy prawnej nie są zachęcające

  Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę funkcjonowania darmowej pomocy prawnej. Wstępne wyniki nie są zachęcające i skłaniają do refleksji nad co najmniej głęboką nowelizacją ustawy - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna do rozbudowy

  Darmowa pomoc prawna do rozbudowy

  Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi przegląd programu. Nie wyklucza poszerzenia go o kolejne grupy uprawnionych.

  czytaj więcej

 • Od 2019 roku koniec bezpłatnych torebek foliowych

  Od 2019 roku koniec bezpłatnych torebek foliowych

  Konieczność pobierania od klientów dodatkowej opłaty za foliówki nie ominie sklepikarzy. Resort środowiska przedstawił nową wersję projektu ustawy o gospodarce opakowaniami.

  czytaj więcej

 • Koniec darmowych torebek foliowych. Resortowy spór o opłatę recyklingową

  Koniec darmowych torebek foliowych. Resortowy spór o opłatę recyklingową

  Ministerstwo Finansów zarzuca resortowi środowiska wprowadzanie nadmiernych i niepotrzebnych utrudnień dla przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Koniec z wolna amerykanką. Prefiks zdradzi, że dzwoni pani z call center

  Koniec z wolna amerykanką. Prefiks zdradzi, że dzwoni pani z call center

  PROBLEM: Komisja Europejska opublikowała niedawno projekt rozporządzenia o e-prywatności (ang. e-privacy), które zastąpi mającą już 14 lat dyrektywę 2002/58/WE z 12 lipca 2002 r. o prywatności i łączności elektronicznej (Dz.Urz. WE z 2002 r. L 201, s. 37). Proponowane przepisy mają skuteczniej chronić prywatność w łączności elektronicznej. Dla przedsiębiorców oznacza to przede wszystkim nowe obowiązki i obostrzenia, przede wszystkim w zasadach wykorzystywania cookies. Jedną z nowości, która może uderzyć w branżę marketingu telefonicznego, będzie specjalny prefiks identyfikujący numery telefonów, z których wykonuje się połączenia o charakterze marketingowym. Ale będą też zmiany, które nieco ułatwią firmom działalność. Rozporządzenie przewiduje np., że będzie można wysyłać e-maile reklamowe bez zgody, jeżeli adres odbiorcy został pozyskany w związku ze świadczeniem produktów lub usług, a reklama ma dotyczyć podobnych produktów lub usług. Komisja chce, by rozporządzenie weszło w życie 25 maja 2018 r., w tym samym czasie, co RODO – rozporządzenie regulujące kwestie ochrony danych osobowych.

  czytaj więcej

 • Sąd nie zgodził się na blokadę Chomikuj.pl. Teraz sprawą zajmie się KE

  Sąd nie zgodził się na blokadę Chomikuj.pl. Teraz sprawą zajmie się KE

  Grupa wydawnictw książkowych domaga się nakazania dostawcom internetu odcięcia popularnego serwisu. Polskie przepisy na to jednak nie pozwalają. Zbada je Komisja Europejska.

  czytaj więcej

 • Nadchodzi koniec niszczenia leków

  Nadchodzi koniec niszczenia leków

  Zamykający biznes aptekarz nie może być zmuszany do utylizacji medykamentów – uznał resort zdrowia i obiecuje skończyć z patologią.

  czytaj więcej

 • Koniec z pożyczkami na ukradziony dowód. Rusza nowa baza dokumentów zastrzeżonych

  Koniec z pożyczkami na ukradziony dowód. Rusza nowa baza dokumentów zastrzeżonych

  Branża pożyczkowa rusza z własną bazą dokumentów zastrzeżonych. Konsumenci będą mogli czuć się bezpieczniej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników