czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przymusowy urlop bezpośrednio po doręczeniu wypowiedzenia

  Przymusowy urlop bezpośrednio po doręczeniu wypowiedzenia

  Czy pracodawca może jednostronnie udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w związku z rozwiązaniem stosunku pracy od następnego dnia po wręczeniu wypowiedzenia, czy dopiero z początkiem kolejnego miesiąca, kiedy wypowiedzenie rozpocznie bieg?

  czytaj więcej

 • 6 rzeczy, do których pracodawca może zmusić pracownika

  6 rzeczy, do których pracodawca może zmusić pracownika

  Godziny nadliczbowe, praca w dniu wolnym i odwołanie z urlopu - między innymi tego pracodawca może zażądać od etatowego pracownika, a ten nie może odmówić.

  czytaj więcej

 • Czy pracodawca może nie wydać świadectwa pracy?

  Czy pracodawca może nie wydać świadectwa pracy?

  Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy osobie odchodzącej z firmy nawet wtedy, gdy ta nie rozliczyła się jeszcze z zakładem. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna wynosząca nawet 30 tys. zł.

  czytaj więcej

 • 5 sposobów, jak pracodawca może zakłócić twój urlop

  5 sposobów, jak pracodawca może zakłócić twój urlop

  Pracownik nie może dysponować swobodnie swoim prawem do wypoczynku - pracodawca ma prawo miedzy innymi przerwać urlop podwładnego, jak też zmienić termin nawet wcześniej zaplanowanych dni wolnych.

  czytaj więcej

 • Wszystko o urlopach wypoczynkowych cz. 3

  Wszystko o urlopach wypoczynkowych cz. 3

  Rozpoczął się sezon urlopowy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę korzystają z prawa do płatnego wypoczynku. To szczególne uprawnienie przysługuje tylko pracownikom. Nie mają go m.in. osoby wykonujące umowy zlecenia czy o dzieło. Przedstawiamy trzecią, ostatnią część naszego poradnika.

  czytaj więcej

 • Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop

  Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop

  Zasadniczo pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z jakiegokolwiek urlopu. W pewnych przypadkach firma może jednak wysłać podwładnego za zaległy urlop wypoczynkowy.

  czytaj więcej

 • Wykorzystanie zaległego urlopu zależy nie tylko od pracownika

  Wykorzystanie zaległego urlopu zależy nie tylko od pracownika

  ? OPIS SYTUACJI: Spółka prowadzi działalność w branży budowlanej. Rok 2014 i pierwsze półroczne 2015 były dla spółki bardzo owocne w kontrakty. Przedsiębiorstwo rozpoczęło realizację kilkunastu nowych przedsięwzięć. Spółka ma stałą załogę złożoną ze sprawdzonych pracowników, dobrych fachowców, którzy są dobrze opłacani. Władze spółki dbają o wysoki poziom pracy świadczonej przez pracowników, w związku z czym nie tylko inwestują w środki bezpieczeństwa, ale również dbają o to, aby podnosili oni swoje kwalifikacje. W związku z przyjętą polityką personalną władze spółki wzbraniają się przed zbyt pochopnym zatrudnianiem nowych, niesprawdzonych pracowników czy posiłkowaniem się zatrudnianiem osób na czasowe umowy cywilnoprawne. W minionych latach harmonogramy prac były tak ustalane, aby pracownicy, nawet ci najbardziej potrzebni pracodawcy, mogli wykorzystać przysługujące im urlopy. Jednak od półtora roku natłok zleceń, ich spiętrzenie się spowodowało, że kilkunastu pracowników nie miało możliwości zrealizowania planów urlopowych. Co gorsze, pomimo że rozpoczął się wrzesień, nic nie wskazuje na to, aby przez niektórych z pracowników realne było wykorzystanie, czy chociażby tylko rozpoczęcie urlopów, nie tylko do końca tego miesiąca, ale nawet przez kolejne trzy miesiące, tj. do końca tego roku.

  czytaj więcej

 • Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Proletariusze są zmęczeni, czyli awans społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce

  Zastanawiam się, co się stało z tą przewodnią siłą narodu, proletariacką, chłoporobotniczą, która całkiem poważnie mówiąc, była przed paroma dekadami napędem polskiego społeczeństwa. Jeśli jej już nie ma, gdzie się podziała? W którą stronę skręciły jej dzieci? Pokończyły wyższe szkoły i awansowały? Potworzyły firmy, zatrudniły mniej zaradnych od siebie, przechodząc na wrogą stronę kapitalistycznych wyzyskiwaczy? A może odpłynęły w stronę Wysp Brytyjskich razem z falą akcesyjnej emigracji? Wszystko to prawda, ale nie do końca. Błądzimy, szukając odpowiedzi, podobnie jak – jako społeczeństwo – wciąż szukamy swojej drogi.

  czytaj więcej

 • Rozwiązanie umowy o pracę: Jaki tryb jest najkorzystniejszy?

  Rozwiązanie umowy o pracę: Jaki tryb jest najkorzystniejszy?

  Przyjęcie oferty pracodawcy, aby wypowiedzenie zastąpić porozumieniem stron, nie musi być korzystne dla pracownika. Może bowiem oznaczać utratę niektórych uprawnień i utrudnić walkę o odszkodowanie albo przywrócenie do pracy.

  czytaj więcej

 • Czy pracodawca może wysłać na urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika

  Czy pracodawca może wysłać na urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika

  Pracodawca nie ma prawa bez zgody pracownika wysłać go na urlop wypoczynkowy.

  czytaj więcej

 • Czego prezes TK nie doczytała w kodeksie pracy

  Czego prezes TK nie doczytała w kodeksie pracy

  Profesorowi Stanisławowi Biernatowi, jednemu z sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zarzuca się złamanie zakazu zrzeczenia się prawa do urlopu wypoczynkowego i „wysyła się go na obowiązkowy urlop wypoczynkowy”. Prezes TK, pracodawca sędziego, wykazuje tu rażącą nieznajomość prawa pracy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników