budynek a budowla

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu budynek a budowla. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące budynek a budowla.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wittenberg: Reformowanie przez zabawę

  Wittenberg: Reformowanie przez zabawę

  Pedagogika wczesnoszkolna zakłada, że dzieci powinny się jak najwięcej uczyć przez zabawę. W pierwszych klasach zajęcia są więc organizowane na dywanie, na podwórku albo placu zabaw. MEN w ubiegłym roku dużo zajmowało się dziećmi w tym wieku – cofnięto sześciolatki do przedszkoli i napisano dla nich nową podstawę programową. Urzędnicy resortu ewidentnie wzięli sobie do serca uwagi o właśnie takiej formie. Od czerwca przez zabawę wprowadza bowiem swoje reformatorskie pomysły. Ostatnie sześć tygodni przypomina nieustanną grę w zgaduj - zgadulę.

  czytaj więcej

 • Autostrady jak od Prady. "Unia dawała, to budowaliśmy"

  Autostrady jak od Prady. "Unia dawała, to budowaliśmy"

  Pylony wysokości drapaczy chmur, malowane wiadukty, oko Saurona nad obwodnicą. Projektanci w Polsce mieli okazję się wyszaleć. A teraz mają już przestać stawiać sobie pomniki za życia.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Zamiar rozpoczęcia prac rozbiórkowych należy zgłosić do starostwa powiatowego (urzędu miasta). Nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Nie wymagają tego m.in. rozbiórki niewielkich altan, wiat, przydomowych oranżerii oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

  czytaj więcej

 • Warszawska reprywatyzacja. Do ostatniego mieszkania. Na bruk trafiło 40 tys. osób

  Warszawska reprywatyzacja. Do ostatniego mieszkania. Na bruk trafiło 40 tys. osób

  Od wielu lat warszawscy lokatorzy, broniąc się przed czyścicielami kamienic, zaczęli się zrzeszać i informowali władze o nieprawidłowościach. Ani ratusz, ani prokuratury, ani kolejni prezydenci czy ministrowie sprawiedliwości nie byli zainteresowani ich rewelacjami.

  czytaj więcej

 • Dekomunizacja nazw ulic bez konieczności wymiany dokumentów

  Dekomunizacja nazw ulic bez konieczności wymiany dokumentów

  Kilka dni temu podjechali na naszą ulicę robotnicy i wymienili tablice z nazwą. Zdjęli Armię Ludową, powiesili nazwisko bliżej mi nieznanego, podobno żołnierza wyklętego. Rozumiem zmianę nazwy ulicy Dzierżyńskiego, ale uważam, że żołnierzom Armii Ludowej też należy się szacunek, bo oddawali życie w walce z Niemcami. I dlaczego naraża się wszystkich mieszkańców na wymianę dokumentów? Ja mam jednoosobową firmę zarejestrowaną pod domowym adresem i nie chcę ponosić kosztów urzędniczych decyzji – irytuje się pani Agata

  czytaj więcej

 • Stolica: Uniewinnienie ws. rozbiórki zabytkowej kamienicy na Powiślu

  Stolica: Uniewinnienie ws. rozbiórki zabytkowej kamienicy na Powiślu

  Stołeczny sąd uniewinnił we wtorek kobietę oskarżoną o wydanie w 2013 r. decyzji rozbiórki zabytkowej kamienicy przy ul. Zajęczej na Powiślu. Stan budynku stwarzał bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia - ocenił sąd po trwającym blisko 2,5 roku procesie.

  czytaj więcej

 • To jeszcze nie koniec sporów o podatek od sieci przesyłowych [DEBATA DGP]

  To jeszcze nie koniec sporów o podatek od sieci przesyłowych [DEBATA DGP]

  Ostatnie wyroki NSA dają nadzieję na zmianę podejścia sądów do objęcia sieci gazowych podatkiem od nieruchomości. Rok temu zmieniła się też definicja obiektu budowlanego. Mimo to nie widać końca sporów o opodatkowanie tej infranstruktury. Głośna stała się sprawa operatora terminalu gazu LNG w Świnoujściu, który będzie musiał zapłacić daninę od instalacji gazowych. I to w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

  czytaj więcej

 • Jednostka powinna okresowo weryfikować poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji

  Jednostka powinna okresowo weryfikować poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji

  W tym roku po raz pierwszy będzie badane sprawozdanie finansowe naszej firmy. W polityce rachunkowości przyjęliśmy stosowanie takich samych stawek amortyzacji dla celów bilansowych jak dla celów podatkowych. We wrześniu tego roku przyjęliśmy do ewidencji środków trwałych ulepszenie w obcym środku trwałym (budynku). Niestety okres, na jaki została zawarta umowa użyczenia budynku, wynosi 8 lat. Jakie znaczenie dla wyceny bilansowej będzie miało skrócenie okresu naliczania amortyzacji bilansowej?

  czytaj więcej

 • Wiceprezes NSA: Ustawę o VAT i ustawy o podatkach dochodowych należałoby napisać od nowa [WYWIAD]

  Wiceprezes NSA: Ustawę o VAT i ustawy o podatkach dochodowych należałoby napisać od nowa [WYWIAD]

  Ustawę o VAT należałoby napisać od nowa, kładąc akcent na to, by VAT nie był źródłem działalności oszukańczej - mówi PAP sędzia Jan Rudowski, wiceprezes NSA, prezes Izby Finansowej tego sądu. Napisania od nowa wymagają też ustawy o podatkach dochodowych - wskazuje.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 7 listopada 2016

  Poradnia podatkowa z 7 listopada 2016

  ● Dlaczego wydatki na wystrój sklepu mogą być kosztem uzyskania przychodów● Jaką stawką spółdzielnia powinna amortyzować oczyszczalnię ścieków● Dla jakich samochodów należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

  czytaj więcej

 • Fiskus kwestionuje VAT od transakcji nieruchomościowych

  Fiskus kwestionuje VAT od transakcji nieruchomościowych

  Skarbówka bierze się za budynki komercyjne. Przez lata twierdziła, że sprzedaż centrum handlowego czy biurowca, będących głównym aktywem spółki, jest dostawą towarów. Teraz uważa, że chodzi o zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości: Firmy mogłyby płacić samorządom mniej

  Podatek od nieruchomości: Firmy mogłyby płacić samorządom mniej

  Podatek od nieruchomości przysparza przedsiębiorcom co najmniej pięć zasadniczych problemów. Głównym są niejasne przepisy samej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  czytaj więcej

 • Jak ująć ewidencję budynku przekazanego publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej

  Jak ująć ewidencję budynku przekazanego publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej

  Jestem księgową w urzędzie miasta. Przekazaliśmy w nieodpłatne użytkowanie samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej (SPZOZ) budynek (środek trwały) na prowadzenie placówki (jesteśmy organem założycielskim). Problem w tym, w jaki sposób ująć tę nieruchomość w ewidencji – czy ma być w ewidencji bilansowej naszej gminy (właściciela nieruchomości), czy w ewidencji bilansowej tego SPZOZ, czy może w pozabilansowej?

  czytaj więcej

 • Nie będzie podatku od budynków i gruntów z infrastruktury kolejowej. Zwolnienie dla kolei uderzy w gminy

  Nie będzie podatku od budynków i gruntów z infrastruktury kolejowej. Zwolnienie dla kolei uderzy w gminy

  Nie będzie podatku ani od budowli, ani od gruntów i budynków wchodzących w skład infrastruktury kolejowej. Może to oznaczać ogromne straty samorządów. I otwiera furtkę dla optymalizacji.

  czytaj więcej

 • Skarga do Trybunału na ustawę wiatrakową

  Skarga do Trybunału na ustawę wiatrakową

  Jak dowiedział się DGP, w środę do Trybunału Konstytucyjnego złożony ma zostać wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 961). Chodzi o obowiązującą od 16 lipca tego roku ustawę odległościową, która ustaliła minimalny i obowiązkowy dystans, jaki ma dzielić inwestycje wiatrowe od domów oraz obszarów przyrodniczo chronionych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników