budynek a budowla

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu budynek a budowla. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące budynek a budowla.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Odkręcanie ustawy odległościowej: Domy będzie można budować bliżej farm wiatrowych

  Odkręcanie ustawy odległościowej: Domy będzie można budować bliżej farm wiatrowych

   Domy będzie można budować bliżej farm wiatrowych – zakłada projekt liberalizacji przepisów przygotowany przez Ministerstwo Energii.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  ABC sp. z o.o. w 2005 r. oddała do używania wybudowany na własnym gruncie budynek piekarni. Budynek ten wraz z ogrodzeniem i parkingiem stanowią jeden środek trwały, tj. budynek piekarni. Wartość początkowa budynku wyniosła 1 000 000 zł. Podatek naliczony od wydatków inwestycyjnych związanych z budową budynku piekarni w łącznej wysokości 210 000 zł został w całości odliczony w okresie od maja 2004 r. do czerwca 2005 r., kiedy to realizowana była inwestycja. Budynek jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 2,5-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Budynek oddano od używania i wprowadzono do ewidencji środków trwałych w czerwcu 2005 r. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego spółka dokonała za lipiec 2005 r. Odpisy amortyzacyjne od tego budynku spółka nalicza za okresy miesięczne. Na budynek piekarni po oddaniu go do używania nie były ponoszone nakłady o charakterze ulepszeniowym, które podniosłyby wartość początkową tego środka trwałego. Do środków trwałych spółka zaliczyła nabyty w sierpniu 2003 r. grunt, na którym został wybudowany budynek piekarni. Gruntu spółka nie amortyzuje. Wartość początkowa gruntu wyniosła 80 000 zł (grunt został nabyty bez podatku VAT). 1 czerwca 2017 r. spółka sprzedała firmie X (podatnik VAT czynny) nieruchomość, na której znajduje się budynek piekarni, za łączną kwotę 1 400 000 zł, w tym wartość gruntu wyceniono w akcie notarialnym na kwotę 150 000 zł. Faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości została wystawiona w dniu sporządzenia aktu notarialnego i wydania nieruchomości, tj. 1 czerwca 2017 r. Zapłatę za sprzedaną nieruchomość spółka otrzymała w dniu sprzedaży przelewem na rachunek bankowy. Przedmiotem sprzedaży była wyłącznie nieruchomości, tj. grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem piekarni, ogrodzeniem i parkingiem. Koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego pokrył nabywca. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym od początku swego istnienia, tj. od 1998 r. Na gruncie CIT spółka nie posiada statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Pomiędzy spółką a firmą X nie występują żadne powiązania o charakterze osobistym, rodzinnym czy kapitałowym. VAT i zaliczki na CIT spółka płaci za okresy miesięczne. Jak spółka powinna rozliczyć podatkowo (VAT, CIT i PCC) sprzedaż tej nieruchomości?

  czytaj więcej

 • Nowela dla farm wiatrowych już w konsultacjach

  Nowela dla farm wiatrowych już w konsultacjach

  Nie odległość od elektrowni wiatrowej, ale spełnienie norm hałasowych uzależniać będzie możliwość budowy domów w takim sąsiedztwie.

  czytaj więcej

 • Jak klasyfikować świadczenia powiązane z nieruchomością (cz. 1)

  Jak klasyfikować świadczenia powiązane z nieruchomością (cz. 1)

  Na szczęście w VAT prawo krajowe i unijne jest zgodne. Jednak problemem jest brak jednoznacznej wykładni, co powoduje powstawanie sporów, w którym państwie i przez kogo powinny być opodatkowane konkretne usługi.

  czytaj więcej

 • Gorzów Wlkp.: Dogaszono pożar wieży katedry. Strażacy nadal są na miejscu

  Gorzów Wlkp.: Dogaszono pożar wieży katedry. Strażacy nadal są na miejscu

  Pożar wieży gorzowskiej katedry, który wybuchł w sobotnie popołudnie, został dogaszony, ale strażacy nadal monitorują temperaturę nadpalonych elementów konstrukcji i sprawdzają wszystkie newralgiczne miejsca – poinformował PAP rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Bartłomiej Mądry.

  czytaj więcej

 • Polskie pierwsze zasiedlenie niezgodne z dyrektywą?

  Polskie pierwsze zasiedlenie niezgodne z dyrektywą?

  Jeśli wykonawca zasiedli budynek dla jego własnych potrzeb, to sprzedając go później, powinien skorzystać ze zwolnienia z VAT – uważa Campos Sánchez-Bordona, rzecznik generalny TSUE.

  czytaj więcej

 • Nie każdy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Wyrok jest przestrogą dla podatników

  Nie każdy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Wyrok jest przestrogą dla podatników

  Kto pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na zakup innej, pod wynajem, musi się liczyć z ryzykiem, że od dochodu ze zbycia będzie musiał zapłacić podatek. Dowodzi tego najnowszy wyrok NSA z 4 lipca 2017 r.

  czytaj więcej

 • Juliusz Machulski: Rzeczywistość sprowadza mnie na ziemię [WYWIAD]

  Juliusz Machulski: Rzeczywistość sprowadza mnie na ziemię [WYWIAD]

  - Największa satysfakcja to wykiwanie kogoś, kto zjadł wszystkie rozumy - mówi Juliusz Machulski. Autor kultowych filmów "Vabank", "Seksmisja" i "Deja Vu" w swoim najnowszym filmie "Volta" ponownie wkracza w świat oszustów i złodziei, by w zawadiacko zabawny sposób pofantazjować na temat polskiej historii. A w rozmowie z nami odkrywa tajniki procesu twórczego i dzieli się muzycznymi i literackimi fascynacjami.

  czytaj więcej

 • Przewodnik po Algarve – Najpiękniejsze miasta i plaże regionu

  Przewodnik po Algarve – Najpiękniejsze miasta i plaże regionu

  WAKACJE | Algarve – słoneczna kraina położona na krawędzi Europy od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Przyciągają ich zwłaszcza plaże otoczone malowniczymi klifami, uznane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Poza złotym piaskiem, największym skarbem tej części Portugalii są położone tu miasta i miasteczka, skrywające wiele atrakcji. Wspólnie z biurem podróży Rainbow, przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd tych najważniejszych. Zobaczcie co warto zwiedzić i jakie piękne plaże czekają w pobliżu!

  czytaj więcej

 • Transakcja w warszawskim getcie

  Transakcja w warszawskim getcie

  Właścicielem kamienicy przy ul. Wileńskiej 7 był przed wojną Szmul Wajsflajsz, który zginął w Katyniu. Jego żona Zlata i córka Zuzanna trafiły do getta. To wiedzieli mieszkańcy, gdy dowiedzieli się, że o zwrot budynku upomnieli się spadkobiercy. Dzieci Zuzanny? Oczywiście, że nie.

  czytaj więcej

 • Gminy przekażą łączne dane o nieruchomościach

  Gminy przekażą łączne dane o nieruchomościach

  Ministerstwo Finansów chce, aby samorządy przekazywały zbiorcze dane o gruntach, budynkach i budowlach oraz stosowanych stawkach podatków lokalnych.

  czytaj więcej

 • Ulgi podatkowe: Innowacyjni już płacą mniej. A może być jeszcze lepiej

  Ulgi podatkowe: Innowacyjni już płacą mniej. A może być jeszcze lepiej

  Przepisy regulujące podatki dochodowe przewidują ulgi dla podatników, którzy w ramach swojej działalności prowadzą zdefiniowane w ustawie prace badawczo-rozwojowe. Warto o tym pamiętać, bo oszczędności już teraz mogą być niemałe, a są szanse, że od przyszłego roku będą jeszcze większe.

  czytaj więcej

 • Pałac Króla Jana III w Wilanowie odzyska blask. Trwają prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie

  Pałac Króla Jana III w Wilanowie odzyska blask. Trwają prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie

  Do końca grudnia 2019 r. trwać będą prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie w stołecznym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – poinformował dyrektor muzeum Paweł Jaskanis podczas środowej konferencji prasowej.

  czytaj więcej

 • Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

  Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

  Te sumy stanowią pośredni koszt uzyskania przychodów. Mogą też być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

  czytaj więcej

 • Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa

  Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa

  Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa, z których Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł m.in. czerpać grunty pod zabudowę mieszkaniową w programie Mieszkanie plus - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

  czytaj więcej

 • Nie ma podatku od zbiornika na deszczówkę

  Nie ma podatku od zbiornika na deszczówkę

  Zbiornik retencyjny, do którego odprowadzane są wody deszczowe z terenu osiedla mieszkaniowego, nie jest opodatkowany – orzekł WSA w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Jedno słowo, które może przesądzić o losie wiatraków. Znów będzie można je budować obok domów?

  Jedno słowo, które może przesądzić o losie wiatraków. Znów będzie można je budować obok domów?

  Zmiana jednego słowa w ustawie spowoduje, że farmy wiatrowe znów będzie można budować tuż obok domów. Eksperci mówią wprost: to nieetyczny lobbing.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników