budynek a budowla

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu budynek a budowla. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące budynek a budowla.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  ● W jaki sposób amortyzować wyposażenie pokoju medycznego● Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT● Czy można amortyzować część mieszkania, w którym jest prowadzona działalność● Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla trofeów myśliwskich

  czytaj więcej

 • RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  Osoby, które na stałe mieszkają na działkach, mogą stracić do nich prawo i być eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego - alarmuje RPO. Ma to związek z działaniami Polskiego Związku Działkowców, który chce sankcji za stojące na działkach nielegalne budowle.

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników i płatników w marcu

  Obowiązki podatników i płatników w marcu

  Osoby fizyczne mają czas do 15 marca na zapłatę I raty podatku od nieruchomości. Jest to również termin na zapłatę III raty tego podatku przez osoby prawne. Jedni i drudzy muszą wpłacić daninę na konto gminy lub gmin, na terenie których położone są grunty, budynki lub budowle zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Osoby fizyczne muszą wpłacić kwotę, która wynika z decyzji ustalającej wysokość podatku na 2016 r., wydanej i doręczonej podatnikom przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby prawne muszą natomiast uiścić kolejną ratę wynikającą z deklaracji na podatek od nieruchomości złożonej w styczniu.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości. Miniściągawka po zmianach

  Podatek od nieruchomości. Miniściągawka po zmianach

  Osoby fizyczne miały czas tylko do 15 marca na zapłatę I raty podatku od nieruchomości lub zapłatę całości zobowiązania za ten rok, jeśli kwota nie przekracza 100 zł. Mogą zapłacić podatek, pod warunkiem że dostały decyzje ustalające wysokość daniny na ten rok od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jeśli organ podatkowy nie doręczył decyzji, to podatnik musi na nią poczekać. Nie może samodzielnie policzyć i zapłacić należności. Firmy z kolei do 15 marca mają czas na zapłatę III raty tej daniny. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne powinni zwrócić uwagę na nowe zasady opodatkowania dotyczące np. garaży czy części wspólnych budynków.

  czytaj więcej

 • W odległości 2 km od farmy wiatrowej nie powstanie osiedle, ale hotel już tak

  W odległości 2 km od farmy wiatrowej nie powstanie osiedle, ale hotel już tak

  Projekt specustawy wiatrakowej, który w Sejmie złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, zadaje cios nie tylko inwestorom farm wiatrowych. Okazuje się, że rykoszetem trafieni zostaną także niektórzy przedsiębiorcy, np. deweloperzy zamierzający budować domy czy inwestorzy planujący prowadzenie działalności agroturystycznej w sąsiedztwie już istniejących tego typu elektrowni. Powód? Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadza minimalną i obowiązkową odległość, jaką należy zachować, planując budowę w pobliżu obiektów. Najwyższe wiatraki mają ok. 210 m wysokości. W praktyce oznacza to, że zabudowy mieszkalnej bądź z funkcją mieszkalną już wkrótce nie będzie można sytuować bliżej niż 2 kilometry od elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 40 kW. I to nawet jeśli zezwalał na to dotychczasowy plan miejscowy. Sprawdziliśmy, kto i jakie może mieć kłopoty.

  czytaj więcej

 • Komisje sejmowe: Samorządy będą miały rok na usunięcie nazw upamiętniających komunizm

  Komisje sejmowe: Samorządy będą miały rok na usunięcie nazw upamiętniających komunizm

  Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go - taką poprawkę do projektu ustawy o zakazie propagowania komunizmu wprowadziły sejmowe komisje.

  czytaj więcej

 • Kierownik ustala zasady zaliczania do środków trwałych

  Kierownik ustala zasady zaliczania do środków trwałych

  Zakupiliśmy meble, sprzęt komputerowy i inne aktywa, których wartość jednostkowa nie przekraczała 3500 zł. W jaki sposób potraktować zakupiony majątek – jako składniki, środki trwałe czy materiały?

  czytaj więcej

 • Siedliska wyjęte spod ustawy o ograniczeniu obrotu prywatną ziemią rolną

  Siedliska wyjęte spod ustawy o ograniczeniu obrotu prywatną ziemią rolną

  Sprzedaż siedlisk o powierzchni do 0,5 hektara zostanie wyłączona spod obostrzeń wprowadzanych ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To jedna z wielu poprawek, jaką po kilku godzinach prac w komisji rolnictwa wniesiono do rządowego druku nr 293.

  czytaj więcej

 • Nie każdy kontener powinien być traktowany jak budowla

  Nie każdy kontener powinien być traktowany jak budowla

  O podatkowej kwalifikacji obiektu budowlanego powinny decydować jego przeznaczenie i parametry techniczne – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Izby skarbowe uwzględniają jedną czwartą odwołań podatników

  Izby skarbowe uwzględniają jedną czwartą odwołań podatników

  Wbrew powszechnym opiniom o zbędności II instancji wiele sporów z fiskusem kończy się już na tym etapie. Podatnicy oszczędzają na czasie i kosztach sądowych.

  czytaj więcej

 • Dokąd na wakacje 2016? 7 polecanych miejsc

  Dokąd na wakacje 2016? 7 polecanych miejsc

  Jakie miejsca należą do sprawdzonej klasyki udanych wakacji? Na podstawie wielu ocen i opinii TripAdvisor wybrał najlepsze miejsca, z których turyści wracają bardzo zadowoleni

  czytaj więcej

 • Eksperci: Na projekcie PiS w sprawie energetyki wiatrowej stracą samorządy

  Eksperci: Na projekcie PiS w sprawie energetyki wiatrowej stracą samorządy

  Projekt dot. energetyki wiatrowej autorstwa PiS zamiast rozwiązywać problemy tej branży doprowadzi do ich eskalacji; stracą na nim m.in. samorządy - oceniają eksperci. We wtorek w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje społeczne dot. energetyki wiatrowej.

  czytaj więcej

 • Bez planu zagospodawania przestrzeni nie znaczy dowolnie

  Bez planu zagospodawania przestrzeni nie znaczy dowolnie

  Przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy jedną z najważniejszych, wymagających zweryfikowania przesłanek jest zachowanie zasad kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa. By ustrzec się kosztownych błędów, trzeba znać nie tylko przepisy, lecz także bogate orzecznictwo.

  czytaj więcej

 • Samorządy mają mniej czasu na zastąpienie nazw ulic i budynków kojarzących się z ustrojem totalitarnym

  Samorządy mają mniej czasu na zastąpienie nazw ulic i budynków kojarzących się z ustrojem totalitarnym

  Tylko 12 miesięcy, a nie 24, będą miały samorządy na zastąpienie nazw ulic i budynków kojarzących się z ustrojem totalitarnym. Tak zakłada poprawka, która została wprowadzona do projektu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Prace nad ustawą toczą się w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Zmiany w prawie budowlanym wpłyną na podatek od nieruchomości

  Zmiany w prawie budowlanym wpłyną na podatek od nieruchomości

  ZMIANA PRAWA: W Sejmie trwają prace nad dwoma ustawami, które wprowadzają zmiany w prawie budowlanym. I choć obie nie obejmują ustaw podatkowych, to ich zapisy mogą istotnie wpłynąć na wysokość podatku od nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Lotniska nadal bez podatku od nieruchomości

  Lotniska nadal bez podatku od nieruchomości

  Komisja Europejska nie rozpatrzy skargi Zabierzowa w sprawie zwolnienia aeroportu z daniny. To jednak nie koniec batalii samorządowców o milionowe wpływy.

  czytaj więcej

 • Jest wyrok w sprawie Marka Tatały: W Warszawie nad Wisłą nie wolno pić alkoholu

  Jest wyrok w sprawie Marka Tatały: W Warszawie nad Wisłą nie wolno pić alkoholu

  Stołeczny Bulwar Flotylli Wiślanej jest ulicą, a więc miejscem, gdzie nie wolno pić alkoholu - stwierdził we wtorek Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście, uznając winę mężczyzny, który pił tam piwo. Sąd odstąpił od ukarania obwinionego, uznając, że jego pobudki nie były niskie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników