art 30 kp

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu art 30 kp. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące art 30 kp.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Radca prawny nie musi podpisywać się imieniem i nazwiskiem

  Radca prawny nie musi podpisywać się imieniem i nazwiskiem

  Radca prawny nie musi podpisywać pism procesowych imieniem i nazwiskiem. Wystarczy, by sygnował je własnoręcznie oraz w sposób zwykle przez siebie wykorzystywany

  czytaj więcej

 • Trudno spełnić marzenia o pensjonacie na wsi. Zgoda prezesa ANR mało prawdopodobna

  Trudno spełnić marzenia o pensjonacie na wsi. Zgoda prezesa ANR mało prawdopodobna

  Prowadzę działalność gastronomiczną. Zamierzam kupić kilkuhektarową nieruchomość rolną pod budowę niewielkiego hotelu lub pensjonatu z restauracją serwującą lokalne dania. Mam już upatrzoną działkę, ale ziemia ma status rolnej. Czy mam szansę na uzyskanie zgody prezesa ANR na zakup nieruchomości? Chciałbym zapewnić gościom odpowiednie miejsca do jazdy konnej i wypoczynku. Czy jako przedsiębiorca obecnie niezajmujący się działalnością rolniczą mam szansę na przeprowadzenie transakcji?

  czytaj więcej

 • Jak ubiegać się o stypendium ministra?

  Jak ubiegać się o stypendium ministra?

  Ukończyłam pierwszy rok studiów. W minionym roku akademickim nie przysługiwały mi żadne świadczenia naukowe, mimo że miałam bardzo dobre wyniki. Brałam też udział w wielu konferencjach. Mam wysoką średnią. Zamierzam wystąpić z wnioskiem o stypendium rektora. Czy będę mogła ubiegać się o dodatkowe stypendia poza uczelnią – pyta pani Katarzyna.

  czytaj więcej

 • Jakie kary grożą za pływanie po alkoholu?

  Jakie kary grożą za pływanie po alkoholu?

  Wybieram się na Mazury. Zapewne będę miała okazję popływać kajakiem lub przynajmniej rowerem wodnym – pisze pani Michalina. – Czy za wypicie piwa podczas takiej wycieczki grożą kary i czy przy tej okazji powinnam zakładać kapok? Może wystarczy, że mam go ze sobą – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Wójt nie musi zarabiać więcej niż inni pracownicy gminy

  Wójt nie musi zarabiać więcej niż inni pracownicy gminy

  Kierownik jednostki samorządowej nie może skarżyć się przed sądem, że jest dyskryminowany z tego tylko powodu, że np. sekretarz czy skarbnik otrzymują wyższe wynagrodzenie. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Oświadczenia majątkowe prokuratorów: Jawność bez odwołania

  Oświadczenia majątkowe prokuratorów: Jawność bez odwołania

  Śledczy nie mogą się odwoływać, jeśli szefowie nie uwzględnili ich wniosków o utajnienie deklaracji.

  czytaj więcej

 • Rolnik nie musi płacić PIT od najmu

  Rolnik nie musi płacić PIT od najmu

  Dzieci się wyprowadziły, więc mamy kilka wolnych pokoi w naszym gospodarstwie rolnym – pisze pan Kazimierz. – Chcielibyśmy wraz z żoną wynajmować je letnikom, nie wiemy tylko, jak najkorzystniej rozliczyć się z fiskusem – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • PFRON ściga przedsiębiorców. Efektem sporów mogą być lawinowe zwolnienia

  PFRON ściga przedsiębiorców. Efektem sporów mogą być lawinowe zwolnienia

  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych domaga się od 177 firm zwrotu pieniędzy przeznaczonych na zatrudnienie osób z dysfunkcjami. Efektem sporów mogą być lawinowe zwolnienia.

  czytaj więcej

 • RPO: Odwołanie również od ustnej matury

  RPO: Odwołanie również od ustnej matury

  Matura ustna z polskiego nie pozwala sprawdzić wiedzy. Uczniowie powinni otrzymywać informację, za co odjęto im punkty. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich (RPO).

  czytaj więcej

 • TK nie wydał wyroku ws. dekretu Bieruta

  TK nie wydał wyroku ws. dekretu Bieruta

  Jeszcze przez trzy miesiące byli właściciele i spadkobiercy gruntów będą utrzymywani w niepewności co do zasad dokonywania zwrotu nieruchomości przejętych po wojnie w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Problemy z przesyłaniem JPK? Jest rozwiązanie

  Problemy z przesyłaniem JPK? Jest rozwiązanie

  Od początku lipca obowiązują przepisy, które nałożyły na przedsiębiorców (w pierwszej kolejności na tych dużych, a w kolejnych miesiącach także na małych i średnich) comiesięczne przekazywanie do organów skarbowych ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jednak dopiero na kilka dni przed ich wprowadzeniem Ministerstwo Finansów określiło wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób należy przesyłać te dane. W rezultacie do dziś nie wszystkie firmy są na to w pełni gotowe. Pomóc im ma nowe rozwiązanie IT autorstwa spółki Macrologic, polskiego dostawcy systemów ERP.

  czytaj więcej

 • Nauczyciel może wykorzystać wypoczynek po urlopie dla poratowania zdrowia

  Nauczyciel może wykorzystać wypoczynek po urlopie dla poratowania zdrowia

  Nauczyciel, który po urlopie dla poratowania zdrowia nie wykorzystał wypoczynkowego, ma prawo do niego po powrocie do pracy. Tak orzekł wczoraj Sąd Rejonowy we Wrocławiu.

  czytaj więcej

 • Mundur trzeba dostosować do warunków atmosferycznych

  Mundur trzeba dostosować do warunków atmosferycznych

  Czy można narzucić pracownikowi – maszyniście kolejowemu ubranie się w mundur bez względu na panujące warunki atmosferyczne? Czy jeżeli temperatura przekracza 30°C, można nakazać podwładnemu, aby w trakcie pracy miał cały czas na sobie marynarkę? Z kolei czy przy temperaturze minus 30°C mundur maszynisty może obejmować np. lekką jesienną kurtkę zamiast zimowej?

  czytaj więcej

 • Zatrudnianie niepełnosprawnych: Nowe rozporządzenia już obowiązują. Efekt? Galimatias i niedoróbki

  Zatrudnianie niepełnosprawnych: Nowe rozporządzenia już obowiązują. Efekt? Galimatias i niedoróbki

  Z początkiem lipca weszło w życie pięć nowych aktów wykonawczych do zmienionej ustawy o rehabilitacji. Niepokój pracodawców budzą zwłaszcza te dotyczące obowiązków sprawozdawczych.

  czytaj więcej

 • Jaki zasiłek dla przedsiębiorcy, który zrezygnował z etatu

  Jaki zasiłek dla przedsiębiorcy, który zrezygnował z etatu

  PROBLEM: Do 30 czerwca 2016 r. byłem zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym czasie założyłem działalność gospodarczą (10 maja 2016 r.), z tytułu której podlegałem wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu ze względu na zbieg z umową pracowniczą. Po rozwiązaniu umowy o pracę z tytułu działalności zgłosiłem się do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych oraz dobrowolnego chorobowego od 1 lipca 2016 r. W tym czasie jednak zachorowałem i od 23 czerwca do 15 lipca byłem na zwolnieniu lekarskim. Za lipiec chcę zapłacić składki społeczne od kwoty 2700 zł, ale ustalonej proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniom w lipcu z racji działającej firmy. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy za lipiec, a jeśli tak, to od jakiej podstawy wymiaru zostanie obliczony?

  czytaj więcej

 • Powrót prokury niewłaściwej

  Powrót prokury niewłaściwej

  Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje, że spółka może być reprezentowana przez jednego prokurenta z jednoczesnym zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu. A mówiąc bardziej precyzyjnie: nawet gdy taki wpis się w KRS znajduje, nie powinien on wywoływać żadnych skutków prawnych.

  czytaj więcej

 • Tajni opozycjoniści ze Służby Bezpieczeństwa bez obniżki emerytur

  Tajni opozycjoniści ze Służby Bezpieczeństwa bez obniżki emerytur

  Tylko funkcjonariusze SB, którzy bez wiedzy przełożonych pracowali na rzecz opozycji demokratycznej, będą otrzymywać renty i emerytury w dotychczasowej wysokości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników