aplikacja prawna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aplikacja prawna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aplikacja prawna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Start-upy to nie tylko domena młodych. Dojrzali przedsiębiorcy podbijają branżę

  Start-upy to nie tylko domena młodych. Dojrzali przedsiębiorcy podbijają branżę

  Im starszy człowiek zabiera się do biznesu startupowego, tym trudniej wymyślić mu coś odkrywczego i jeszcze na tym zarobić. Ale wciąż nie brakuje seniorów, którzy chętnie rzucają wyzwanie młodszej konkurencji.

  czytaj więcej

 • IPN sprawdzi każdego emerytowanego mundurowego [WYWIAD]

  IPN sprawdzi każdego emerytowanego mundurowego [WYWIAD]

  Ustawa nie dotyczy ZOMO ani Milicji Obywatelskiej. Co do przypadków łamania prawa przez funkcjonariuszy tych formacji podczas demonstracji antykomunistycznych kroki prawne podejmuje pion śledczy IPN - wyjaśnia Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

  czytaj więcej

 • Nie taki Uber ładny, jak go malują? "Realne zarobki to 5 zł/h, jeżdżąc całymi dniami i nocami"

  Nie taki Uber ładny, jak go malują? "Realne zarobki to 5 zł/h, jeżdżąc całymi dniami i nocami"

  Zarobki 8 tys. zł miesięcznie i nielimitowany czas pracy? Takimi ofertami Uber przyciąga kolejnych kierowców. Ci, którzy pracują już dla amerykańskiego giganta coraz częściej się buntują.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Jeśli w tym roku urodzi się mniej niż 400 tys. dzieci, to będzie moja porażka

  Rafalska: Jeśli w tym roku urodzi się mniej niż 400 tys. dzieci, to będzie moja porażka

  - Jestem przekonana, że w krótkiej perspektywie wzrost urodzeń będzie widoczny, ale nie umiem stwierdzić, na ile będzie to trwała tendencja – należy być ostrożnym. Nie chciałabym, aby był to jedynie efekt świeżości programu, ale w dużym stopniu przyszłość zależy od naszych działań - mówi minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla DGP.

  czytaj więcej

 • Egzamin adwokacki i radcowski: Ponad 5 tys. osób przystąpi do rozwiązywania kazusów

  Egzamin adwokacki i radcowski: Ponad 5 tys. osób przystąpi do rozwiązywania kazusów

  W dniach 28-31 marca 2017 r. na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną zawodowe egzaminy prawnicze: egzamin adwokacki i egzamin radcowski.

  czytaj więcej

 • Nielimitowany internet tylko w reklamach. UOKiK prześwietla firmy telekomunikacyjne

  Nielimitowany internet tylko w reklamach. UOKiK prześwietla firmy telekomunikacyjne

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie około stu postępowań dotyczących branży telekomunikacyjnej. Wśród nich są sprawy dotyczące ofert nielimitowanego dostępu do internetu mobilnego. Użycie tego określenia jest w przypadku kilku firm nadużyciem.

  czytaj więcej

 • Biały Dom: Trump podpisze ustawę dot. zbierania danych o internautach

  Biały Dom: Trump podpisze ustawę dot. zbierania danych o internautach

  Prezydent USA Donald Trump podpisze przyjętą we wtorek przez Kongres ustawę pozwalającą firmom świadczącym usługi sieciowe na gromadzenie i sprzedaż informacji o internautach – zapowiedział w środę rzecznik Białego Domu Sean Spicer.

  czytaj więcej

 • Centralny Rejestr Faktur: Czego mogą się spodziewać podatnicy?

  Centralny Rejestr Faktur: Czego mogą się spodziewać podatnicy?

  Po Jednolitym Pliku Kontrolnym, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie kolejnych mechanizmów mających za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego. Mogą one wymagać od podatników ponownego dostosowania systemów księgowych.

  czytaj więcej

 • Biegli rewidenci: W projekcie ustawy niejasności dotyczące podwykonawstwa

  Biegli rewidenci: W projekcie ustawy niejasności dotyczące podwykonawstwa

  W projekcie ustawy o biegłych rewidentach są niejasności m.in. z zakazu podwykonawstwa, mogą one też uniemożliwić skorzystanie z pomocy zewnętrznych ekspertów - uważają rewidenci. Według resortu finansów projektowane przepisy nie regulują tych kwestii.

  czytaj więcej

 • Uber w kontrofensywie. Kierowców współpracujących z korporacją z USA broni sąd

  Uber w kontrofensywie. Kierowców współpracujących z korporacją z USA broni sąd

  Miejscy urzędnicy nie mogą kontrolować kierowców współpracujących z amerykańską korporacją w najskuteczniejszy sposób, a sam gigant z San Francisco nie narusza polskiego prawa. Tak wygląda bilans ostatnich dwóch tygodni dla Ubera. W roli dobrodziejów: jeden z krakowskich sądów oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Dzięki Narodowemu Instytutowi Technologicznemu będziemy współtwórcami zmian, a nie tylko konsumentami

  Dzięki Narodowemu Instytutowi Technologicznemu będziemy współtwórcami zmian, a nie tylko konsumentami

  Czy instytuty badawcze potrzebują reformy? Czy konieczne jest powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego? Czy to szansa, czy zagrożenie dla rozwoju polskiej myśli badawczej? O przyszłości i wyzwaniach rozmawiali przedstawiciele świata nauki i biznesu.

  czytaj więcej

 • Lech Poznań chce być jak FC Barcelona. Dzięki beaconom

  Lech Poznań chce być jak FC Barcelona. Dzięki beaconom

  PROBLEM: Ulubiony klub piłkarski strzela właśnie bramkę drużynie przeciwnej, emocje kibiców sięgają zenitu i... To idealny moment, by zaoferować im zakup koszulki klubowej po promocyjnej cenie. Tak będzie już nie tylko na meczu FC Barcelony, lecz także Lecha Poznań. A to dlatego, że wprowadza on na swoim stadionie technologię beaconów (z ang. sygnał naprowadzający). Klub rozmieścił w różnych punktach obiektu 54 małe nadajniki, które pozwalają się komunikować ze smartfonami kibiców. W momencie wejścia na stadion przesyłają powiadomienia powitalne z informacjami o drużynie, w czasie meczu – komunikat o rabacie na koszulki, w przerwie – zachętę do skorzystania z promocji w lokalu gastronomicznym, a na koniec – prośbę o wystawienie opinii o rozgrywce. Klub liczy na zwiększenie obrotów i zysków. Podobne urządzenia wykorzystują coraz częściej inni przedsiębiorcy. Z najnowszego raportu „Deloitte TMT Predictions 2017” wynika, że obecnie stosuje się beacony w ok. 5 proc. wszystkich budynków na świecie, do 2022 r. ma to być już 25 proc. Niestety dziś przedsiębiorcy zapominają w praktyce o obowiązkach prawnych, m.in. o uzyskiwaniu zgody klientów na przetwarzanie danych osobowych i na wyświetlanie reklam czy o zakazie przesyłania spamu. A od 25 maja 2018 r., kiedy stosowane będą przepisy unijnego rozporządzenia RODO, liczba ograniczeń i obowiązków wzrośnie. Jak zatem poinformować konsumentów o chęci zbierania danych? Jakie informacje można im przesyłać? Co się zmieni w przyszłości? Odpowiadamy na te i inne pytania.

  czytaj więcej

 • Firmy tracą miliony. Czas na realną odpowiedzialność pracowników za szkody

  Firmy tracą miliony. Czas na realną odpowiedzialność pracowników za szkody

  PROBLEM: Mimo aż 96 nowelizacji kodeksu pracy ograniczenie odpowiedzialności materialnej pracownika do trzech wynagrodzeń pozostaje niezmienione już od ponad 40 lat. Tymczasem coraz częściej słyszymy o tym, jak pracownicy narażają pracodawców na ogromne, czasem nawet wielomilionowe straty. Wydaje się, że tak mogło być w opisywanej przez nas w poniedziałek sprawie spółki, która w wyniku spóźnienia się przez dyrektora departamentu prawnego z wysyłką dokumentów do sądu może być narażona na stratę 23 mln zł („Kosztowny błąd prawnika Open Finance” – DGP nr 70/2017). Ostatnio głośno było też o dwóch Polakach pracujących w fabryce samochodów marki BMW w Monachium, przez których doszło do zatrzymania linii produkcyjnej i strat w wysokości 1 mln euro. Takie przykłady można mnożyć – co potwierdzają nasi eksperci. Być może więc zmianą przepisów w tym zakresie powinna zająć się komisja kodyfikacyjna i – jeszcze przed uchwaleniem nowej kodyfikacji – zaproponować odpowiednią nowelizację dotychczasowego kodeksu.

  czytaj więcej

 • Niebezpieczni urzędnicy: Poprzez System Rejestrów Państwowych wychodzą na jaw informacje o obywatelach

  Niebezpieczni urzędnicy: Poprzez System Rejestrów Państwowych wychodzą na jaw informacje o obywatelach

  Nieopatrznie upubliczniają poufne informacje o obywatelach. Resort cyfryzacji zapowiada obostrzenia i konsekwencje. Uruchomiony w marcu 2015 r. System Rejestrów Państwowych (SRP) to centralna baza danych, która łączy najważniejsze ewidencje, m.in. Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych oraz Rejestr Stanu Cywilnego.

  czytaj więcej

 • Chleb nasz powszedni, zmarnowany. Wyrzucamy niewyobrażalne ilości jedzenia

  Chleb nasz powszedni, zmarnowany. Wyrzucamy niewyobrażalne ilości jedzenia

  Marnujemy, wyrzucamy, spuszczamy w klozecie. Kupujemy tanio i dużo, co równa się tonom wyrzucanego jedzenia, które w przeciwieństwie do ciuchów z sieciówki nie podlega recyklingowi.

  czytaj więcej

 • Licencje dla kierowców? To może być koniec interesów Ubera nad Wisłą

  Licencje dla kierowców? To może być koniec interesów Ubera nad Wisłą

  Pośrednik w przewozie osób będzie mógł zlecać wykonanie kursów tylko podmiotom posiadającym odpowiednią licencję – takie zmiany do ustawy o transporcie drogowym zamierza wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ponadto w przepisach ma wreszcie zostać zdefiniowane pośrednictwo przy przewozie osób. Dziś funkcjonowanie takich podmiotów jak Uber, który dostarcza aplikację do pośredniczenia pomiędzy klientami a kierowcami, nie jest do końca uregulowane prawnie.

  czytaj więcej

 • Niewydajny system ePUAP. Jest gorzej niż rok temu

  Niewydajny system ePUAP. Jest gorzej niż rok temu

  Adresując pismo np. do Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, możemy nieopatrznie wysłać je do Delegatury Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Suwałkach, Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego w Łomży lub... Delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

  czytaj więcej

 • Sztuka trzaskania butami przed ministrem sprawiedliwości

  Sztuka trzaskania butami przed ministrem sprawiedliwości

  Pan sędzia prof. Adam Strzembosz skomentował proponowane zmiany w sądownictwie, konstatując, że „Każdy adwokacina, który ledwie przemknął przez egzamin adwokacki, będzie mógł być sędzią Sądu Najwyższego, byle umiał trzaskać butami przed ministrem sprawiedliwości”.

  czytaj więcej

 • System egzekucji w Polsce czeka zapaść. Nadejdą złote czasy dla dłużników [Opinia]

  System egzekucji w Polsce czeka zapaść. Nadejdą złote czasy dla dłużników [Opinia]

  Prowadzisz firmę, a Twój kontrahent zalega z płatnością? Jesteś samotną matką, a Twój były partner nie łoży na utrzymanie pociechy? Jesteś byłym pracownikiem, któremu nie wypłacono wynagrodzenia? Czy jesteś Kowalskim, któremu Nowak nie oddał pożyczonych pieniędzy? A może najemca nie zapłacił czynszu i zadłużył ci mieszkanie? A może po prostu cię oszukano, wygrałeś sprawę w sądzie i oczekujesz na wykonanie wyroku ? Jeśli tak, to posłuchaj.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników