aplikacja prawna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aplikacja prawna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aplikacja prawna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ruszyła 12. edycja Certyfikatu JAKOŚĆ ROKU®

  Ruszyła 12. edycja Certyfikatu JAKOŚĆ ROKU®

  Oferowane przez Ciebie produkty, usługi czy rozwiązania charakteryzuje wysoka jakość? Jesteś nastawiony na rozwój, a jednym z priorytetów Twojej działalności jest udoskonalanie? Zgłoś się do 12. edycji Certyfikatu JAKOŚĆ ROKU®! Poddaj się weryfikacji, potwierdź swoją jakość i dołącz do grona Laureatów.

  czytaj więcej

 • Projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: Będzie można orzekać na próbę

  Projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: Będzie można orzekać na próbę

  Ze stu kilkudziesięciu absolwentów szkoły, zaledwie 24 trafiło do pracy w sądach. Ci znakomicie wykształceni ludzie trafiają do prywatnych kancelarii, a państwo i podatnicy łożą wielkie sumy na ich naukę – mówił wczoraj Zbigniew Ziobro, przedstawiając projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, który ma zaradzić sytuacji. Problem, na który wskazywał minister, dotyczy braku możliwości ubiegania się o stanowisko sędziowskie lub asesorskie bez doświadczenia w świadczeniu pomocy prawnej, tworzeniu lub stosowaniu prawa.

  czytaj więcej

 • Jak mieć węgiel i nie mieć smogu?

  Jak mieć węgiel i nie mieć smogu?

  Rząd PiS, który zapowiada, że nasza energetyka jeszcze przez dziesięciolecia będzie się opierać na węglu, zamierza walczyć ze smogiem. Czy nie ma w tym sprzeczności?

  czytaj więcej

 • Spór taksówkarzy z Uberem wjeżdża do UOKiK

  Spór taksówkarzy z Uberem wjeżdża do UOKiK

  ELE Taxi, największa polska sieć taksówkarska, złożyła w ostatnich dniach na ręce prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie dotyczące działalności amerykańskiego potentata. Pojawia się w nim zarzut stosowania przez Ubera porozumień ograniczających konkurencję.

  czytaj więcej

 • Sędziowie pokoju wrócą do polskiego wymiaru sprawiedliwości? MS: Trzeba zmienić konstytucję

  Sędziowie pokoju wrócą do polskiego wymiaru sprawiedliwości? MS: Trzeba zmienić konstytucję

  Nie da się ich wprowadzić bez zmiany konstytucji – twierdzi resort sprawiedliwości. Można to zrobić, ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym – podpowiadają eksperci.

  czytaj więcej

 • KRS z mniejszym wpływem na wybór sędziów

  KRS z mniejszym wpływem na wybór sędziów

  W redakcji Dziennika Gazety Prawnej 26 stycznia br. odbyła się debata, która dotyczyła projektów zmian w sądownictwie przedstawionych ostatnio przez ministra sprawiedliwości. Uczestnicy debaty, co zrozumiałe, koncentrowali się niemal wyłącznie wokół budzącego największe emocje rozwiązania dotyczącego wyboru przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Resort dzieli aplikantów na lepszych i gorszych. Nie każdy zostanie asesorem

  Resort dzieli aplikantów na lepszych i gorszych. Nie każdy zostanie asesorem

  Osoby, które ukończyły tzw. starą aplikację, nie będą mogły starać się o urząd asesora. To narusza zasadę równego dostępu do służby publicznej – twierdzą sami zainteresowani.

  czytaj więcej

 • 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki [RANKING DGP]

  50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki [RANKING DGP]

  W zestawieniu 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce nie ma takich, których wizerunku lub nazwiska nie możemy w pełni ujawnić ze względu na toczące się śledztwa. Sporo na liście urzędników lub osób tak czy inaczej związanych z administracją. Jest to jakiś znak czasu: żywioły rynkowe są przez państwo ujarzmiane w większym stopniu, niż byliśmy do tego przyzwyczajeni w wielu ostatnich latach.

  czytaj więcej

 • Koniec z wolna amerykanką. Prefiks zdradzi, że dzwoni pani z call center

  Koniec z wolna amerykanką. Prefiks zdradzi, że dzwoni pani z call center

  PROBLEM: Komisja Europejska opublikowała niedawno projekt rozporządzenia o e-prywatności (ang. e-privacy), które zastąpi mającą już 14 lat dyrektywę 2002/58/WE z 12 lipca 2002 r. o prywatności i łączności elektronicznej (Dz.Urz. WE z 2002 r. L 201, s. 37). Proponowane przepisy mają skuteczniej chronić prywatność w łączności elektronicznej. Dla przedsiębiorców oznacza to przede wszystkim nowe obowiązki i obostrzenia, przede wszystkim w zasadach wykorzystywania cookies. Jedną z nowości, która może uderzyć w branżę marketingu telefonicznego, będzie specjalny prefiks identyfikujący numery telefonów, z których wykonuje się połączenia o charakterze marketingowym. Ale będą też zmiany, które nieco ułatwią firmom działalność. Rozporządzenie przewiduje np., że będzie można wysyłać e-maile reklamowe bez zgody, jeżeli adres odbiorcy został pozyskany w związku ze świadczeniem produktów lub usług, a reklama ma dotyczyć podobnych produktów lub usług. Komisja chce, by rozporządzenie weszło w życie 25 maja 2018 r., w tym samym czasie, co RODO – rozporządzenie regulujące kwestie ochrony danych osobowych.

  czytaj więcej

 • Administrator danych ma wykazać, że działa zgodnie z prawem

  Administrator danych ma wykazać, że działa zgodnie z prawem

  Unijne rozporządzenie znosi obowiązek zgłaszania zbiorów danych osobowych do GIODO. Zamiast tego nakazuje prowadzenie wewnętrznego rejestru przetwarzania, a także m.in. dokumentowania przypadków naruszeń ochrony

  czytaj więcej

 • Dyrektor KSSiP: Decyzje KRS w sprawie konkursów sędziowskich budzą wątpliwości

  Dyrektor KSSiP: Decyzje KRS w sprawie konkursów sędziowskich budzą wątpliwości

  - Niektóre wybory rady są dla mnie niezrozumiałe, a użyta przez nią argumentacja nieczytelna. A ten, kto mówi o KSSiP jako o szkole janczarów, obraża całe środowisko - mówi w wywiadzie dla DGP Małgorzata Manowska, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

  czytaj więcej

 • Wielki najazd na Ubera. Skarbówka naprawia błędy

  Wielki najazd na Ubera. Skarbówka naprawia błędy

  Amerykańska korporacja coraz lepiej sobie radzi na polskim rynku. Ale właśnie zbliża się do niej taran, który może ją roztrzaskać na kawałki: fiskus.

  czytaj więcej

 • Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

  Sporządzenie PIT-11. Najczęściej zadawane pytania

  Styczeń i luty to okres sporządzania informacji Pit-11 za pracowników. Pomimo tego, że deklaracje te są składane od wielu lat, nadal pojawiają się zapytania, wątpliwości i błędy związane z wypełnianiem tego druku. Udzielamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

  czytaj więcej

 • VAT 2017: Kontrole z użyciem JPK ruszą dopiero w 2018

  VAT 2017: Kontrole z użyciem JPK ruszą dopiero w 2018

  Elektroniczne kontrole z użyciem jednolitego pliku kontrolnego ruszą dopiero w 2018 r. – wynika z wewnętrznego dokumentu resortu finansów, do którego dotarł DGP.

  czytaj więcej

 • Reforma KRS i KSSiP: Fabryka sędziów bez kontroli jakości

  Reforma KRS i KSSiP: Fabryka sędziów bez kontroli jakości

  Choć do woli suwerena obecny rząd odwołuje się często, w przewidywanej procedurze dochodzenia do urzędu sędziego widzi raczej siebie – polityków, a nie obywateli.

  czytaj więcej

 • Księgowość na kilka sposobów

  Księgowość na kilka sposobów

  Od początku roku obowiązuje nowy limit dla przedsiębiorców rozliczających się w ramach uproszczonej księgowości. Został on zwiększony z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Ułatwi to przedsiębiorcom wykonywanie działalności, ale też pozwoli zaoszczędzić na księgowości. Koszty jej prowadzenia w wersji uproszczonej są bowiem około pięciokrotnie niższe niż w przypadku pełnej księgowości.

  czytaj więcej

 • KSSiP: RPO wstawia się za starymi aplikantami

  KSSiP: RPO wstawia się za starymi aplikantami

  Naruszenie konstytucyjnych zasad równego dostępu do służby publicznej, równości oraz ochrony praw nabytych – taki będzie zdaniem rzecznika praw obywatelskich skutek wejścia w życie niektórych przepisów zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Swoje wątpliwości dr Adam Bodnar wyraża w liście skierowanym do ministra sprawiedliwości, który jest autorem krytykowanych zmian.

  czytaj więcej

 • Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z radykalnego ograniczenia możliwości prowadzenia egzekucji przez osoby dopiero przygotowujące się do zawodu komornika.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników