aplikacja adwokacka 2010 wyniki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aplikacja adwokacka 2010 wyniki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aplikacja adwokacka 2010 wyniki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Więcej chętnych na aplikacje, ale mniej zdających egzaminy zawodowe

  Więcej chętnych na aplikacje, ale mniej zdających egzaminy zawodowe

  Ponad 2,5 tys. osób rozpoczęło czterodniowy egzamin zawodowy. Do państwowego egzaminu przystąpiło 640 kandydatów na adwokatów i 1809 na radców prawnych. To jest o 1, 5 tys. mniej kandydatów, w porównaniu do 2011 roku.

  czytaj więcej

 • Aplikacje 2012: Odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje

  Aplikacje 2012: Odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje

  W sobotę 29 września absolwenci studiów prawniczych pisali egzamin wstępny na wybraną przez siebie aplikację radcowską, adwokacką, notarialną lub komorniczą. Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że konkurencja miała być znacznie silniejsza niż w zeszłym roku – wstępne dane wskazywały, że zgłoszenie do tych egzaminów złożyło ponad 12 tys. osób.

  czytaj więcej

 • Egzaminy zawodowe 2012: Już znamy wyniki egzaminów adwokackich i radcowskich

  Egzaminy zawodowe 2012: Już znamy wyniki egzaminów adwokackich i radcowskich

  Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiły się już wyniki tegorocznych egzaminów zawodowych na aplikacji adwokackiej i radcowskiej.Spośród 39 Komisji Egzaminacyjnych, które w dniach 28–31 sierpnia 2012 r. przeprowadziły egzamin adwokacki oraz radcowski, 13 ogłosiło już wyniki egzaminów. Jak poszło uczestnikom?

  czytaj więcej

 • Aplikanci notarialni chcą zmian w egzaminie – obecny jest zbyt trudny

  Aplikanci notarialni chcą zmian w egzaminie – obecny jest zbyt trudny

  Egzaminy na aplikacji notarialnej stanowią zwieńczenie kilkuletniej nauki i są drzwiami do przyszłej kariery zawodowej. Sprawdzają także, czy aplikanci są wystarczająco dobrze przygotowani do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu. W tym roku egzamin na aplikacji notarialnej wypadł gorzej niż w poprzednich latach – pozytywny wynik uzyskało tylko 41 proc. zdających. Aplikanci, niezadowoleni z takiej sytuacji wystosowali list otwarty do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu notarialnego.

  czytaj więcej

 • Tłumy podążają za mitem. Szeregi adwokatów i radców prawnych powiększą się o 5433 osoby

  Tłumy podążają za mitem. Szeregi adwokatów i radców prawnych powiększą się o 5433 osoby

  5433 – o tyle osób właśnie powiększyły się i tak już liczne szeregi adwokatów i radców prawnych w Polsce. Czy młodzi prawnicy z uprawnieniami mają szansę znaleźć dobrą pracę?

  czytaj więcej

 • Zwara: Przełamać stereotypy

  Zwara: Przełamać stereotypy

  W internecie natrafiłem na opinię, że adwokat niczym płyn Ace potrafi wybielić winnego z zarzutów. Porównanie tyleż błyskotliwe, co nietrafne. Jednak nie dawało mi ono spokoju przez dłuższy czas. Pokazuje bowiem, że są jeszcze osoby, które wierzą w fikcję obejrzaną w filmach czy wyczytaną w kryminałach. Filmy i kryminały kreują stereotypy. Te zaś są po to, by z nimi walczyć. Walcząc ze stereotypami dotykającymi adwokatury, chciałbym przypomnieć kilka faktów.

  czytaj więcej

 • Czyje są środki w OFE?

  Czyje są środki w OFE?

  Opublikowanie na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czterech opinii prawnych zamówionych przez rząd w związku z projektowaną nowelizacją systemu ubezpieczeń emerytalnych, pozwala już teraz po pierwszym (rządowym) etapie prac legislacyjnych dokonać wstępnej oceny nie tyle samych proponowanych rozwiązań, co przynajmniej sprawdzić poprawność rozumowania prawniczego, które legło u podstaw tychże opinii.

  czytaj więcej

 • Aplikacje: znamy terminy egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  Aplikacje: znamy terminy egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informacje o terminach i zasadach egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: przygotuj się do egzaminu zawodowego razem z DGP

  Strefa aplikanta: przygotuj się do egzaminu zawodowego razem z DGP

  Rozpoczynamy cykl publikacji, które ułatwią wszystkim młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W pięciu odcinkach na łamach „Prawnika” zamieścimy kazusy wraz z propozycjami odpowiedzi, które odpowiadają tematyce zadań z poszczególnych części egzaminu (kolejno z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego). Nie zapomnimy także o praktycznych poradach uznanych specjalistów od lat szkolących aplikantów, a także o książkach, których lektura ułatwi powtórzenie materiału i usystematyzowanie wiedzy. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa karnego. Opracował je Zbigniew Kapiński, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, autor m.in. książek „Apelacje karne. Zaskarżanie na korzyść i niekorzyść” i „Apelacje w procesie karnym. Zagadnienia praktyczne i kazusy”. Wszystkim aplikantom polecamy także sięgnięcie po tom 1 „Egzaminów prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości”, w którym można znaleźć zadania egzaminacyjne z lat 2012–2013 wraz z propozycjami odpowiedzi oraz kompletne akta karne z wyrokami i uzasadnieniami. Pozycją, której nie może przegapić żadna osoba przystępująca do egzaminu zawodowego, jest również „Orzecznictwo aplikanta: Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego”. Książka zawiera wybór najważniejszych orzeczeń, które przydadzą się przy pisaniu apelacji.

  czytaj więcej

 • Nepotyzm: Polska plaga gorsza niż bezrobocie i korupcja. Powszechnie akceptowana

  Nepotyzm: Polska plaga gorsza niż bezrobocie i korupcja. Powszechnie akceptowana

  Jest plagą większą niż bezrobocie i korupcja. Zabija talenty, niszczy marzenia, psuje gospodarkę. A my sądzimy, że inaczej być nie może

  czytaj więcej

 • Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdawalność niższa niż w ubiegłych latach

  Znamy wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje. Zdawalność niższa niż w ubiegłych latach

  W sobotę 26 września 2015 r. po raz dziesiąty przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną. Ponadto, po raz ósmy odbył się państwowy egzamin konkursowy na aplikację komorniczą.

  czytaj więcej

 • Jakie zmiany usprawnią postępowania sądowe? Odciążyć sądy, dowartościować pełnomocników

  Jakie zmiany usprawnią postępowania sądowe? Odciążyć sądy, dowartościować pełnomocników

  Elektronizacja procesu sądowego, zwiększenie roli mediacji, a także wprowadzenie nieodpłatnej pomocy prawnej. Trzy ważne zmiany prawa mają pomóc środowisku prawniczemu oraz klientom radców i adwokatów w bataliach sądowych. Czy faktycznie cel zostanie osiągnięty? O tych kwestiach rozmawiali uczestnicy drugiej już z cyklu debat organizowanych wspólnie przez Krajową Izbę Radców Prawnych i redakcję DGP.

  czytaj więcej

 • Egzamin wstępny na aplikację: Niepełnosprawni z utrudnionym dostępem do zawodu

  Egzamin wstępny na aplikację: Niepełnosprawni z utrudnionym dostępem do zawodu

  Brak wydłużonego czasu na rozwiązanie zadań na egzaminie wstępnym na aplikacje prawnicze dla osób niepełnosprawnych może powodować ich dyskryminację w dostępie do zawodów prawniczych. Ministerstwo Sprawiedliwości nie dostrzega jednak problemu.

  czytaj więcej

 • Adwokat, który przejął Chmielną 70: Nigdy nie zachowałem się nieetycznie

  Adwokat, który przejął Chmielną 70: Nigdy nie zachowałem się nieetycznie

  - Pojawia się narracja: skoro bronił mafii, to teraz na pewno wyłudził działkę od miasta. A to jest dla mnie bardzo krzywdzące. I świadczy o ataku na fundamenty prawa do obrony - mówi mec. Grzegorz Majewski w wywiadzie dla DGP.

  czytaj więcej

 • Znamy pierwsze wyniki z egzaminów wstępnych na aplikacje! [AKTUALIZACJA]

  Znamy pierwsze wyniki z egzaminów wstępnych na aplikacje! [AKTUALIZACJA]

   W tym roku dopuszczono do nich prawie 8 660 osób. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku na aplikację dostanie się więcej osób niż w roku ubiegłym. (Aktualizacja wyników z godziny 16.45)

  czytaj więcej

 • Na salę sądową nie zabierała poglądów politycznych, ale i tak została "ziobrystką". Kim jest Małgorzata Manowska? [SYLWETKA]

  Na salę sądową nie zabierała poglądów politycznych, ale i tak została "ziobrystką". Kim jest Małgorzata Manowska? [SYLWETKA]

  Sędzię prof. Małgorzatę Manowską do niedawna wszyscy mieli za doskonałego fachowca. A mimo to nie pozwalano jej awansować do prawniczej ekstraklasy. Dziś, gdy awans jest dla niej szykowany, słychać coraz więcej głosów, że na niego nie zasługuje

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników