alokacja

Alokacja zasobów w gospodarce rozumiana jest przez wykaz lub wyczerpujący opis tego, co kto robi oraz kto co dostaje.


 • Głęboka modernizacja KPA jest nieuzasadniona

  Głęboka modernizacja KPA jest nieuzasadniona

  W Polsce zamiast zwiększać nadzór nad organami publicznymi i w ten sposób wymusić na nich stosowanie przepisów zgodnie z duchem i literą prawa, zmienia się ustawy. Uważam to za duży błąd strukturalny - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Andrzej Wróbel, wykładowca akademicki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, w latach 2004–2011 sędzia Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Kryzys imigrancki rozbił Wyszehrad, a teraz wysadza Bałkany

  Kryzys imigrancki rozbił Wyszehrad, a teraz wysadza Bałkany

  Odrodziły się spory między państwami powstałymi po rozpadzie Jugosławii. Czeski szef MSW Milan Chovanec, komentując we wtorkowy wieczór efekty spotkania ze swoimi unijnymi kolegami, oświadczył, że wolta Polski, która wbrew ustaleniom z państwami grupy wyszehradzkiej poparła propozycje Brukseli w sprawie alokacji uchodźców, oznacza koniec grupy wyszehradzkiej.

  czytaj więcej

 • Kogo powinien słuchać podatnik

  Kogo powinien słuchać podatnik

  Od 2016 r. dwa różne rodzaje organów administracji podatkowej będą mieć wspólne kompetencje. Co ma zrobić podatnik, gdy każdy z nich będzie miał inne zdanie.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczać VAT: Niezbędne dostosowanie formalne

  Jak rozliczać VAT: Niezbędne dostosowanie formalne

  Scalenie gminy z jej jednostkami budżetowymi na potrzeby VAT wiąże się m.in. z koniecznością przedefiniowania sposobu opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez niektóre jednostki budżetowe.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe: Rewolucja w dokumentacji podatkowej

  Ceny transferowe: Rewolucja w dokumentacji podatkowej

  ZMIANA PRAWA 9 października Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w dniu wysyłania numeru do drukarni ustawa czekała na podpis prezydenta) przynoszącą zupełnie nowe regulacje dotyczące dokumentacji podatkowej. Nowelizacja ta jest efektem prac, jakie toczą się w ramach inicjatywy OECD dotyczącej zwalczania erozji podstawy opodatkowania i przerzucania dochodów (BEPS – base erosion, profit shifting) i które spowodowały konieczność dostosowania dotychczasowych przepisów do ostatnio wypracowanych międzynarodowych standardów. Obok omawiamy najważniejsze zmiany.

  czytaj więcej

 • Jedlak: Podatek Tobina po polsku

  Jedlak: Podatek Tobina po polsku

  czytaj więcej

 • Samorządowa zrzutka na Unię. W nowym roku przekażemy 19 mld zł

  Samorządowa zrzutka na Unię. W nowym roku przekażemy 19 mld zł

  W przyszłym roku nasza coroczna składka przekroczy 19 mld zł – najwięcej od czasu przyłączenia Polski do Wspólnoty. W resorcie finansów pojawiają się pomysły, by władze lokalne zaczęły się do niej dokładać

  czytaj więcej

 • Piotr Maszczyk: Emerytura obywatelska w Polsce to kwestia czasu

  Piotr Maszczyk: Emerytura obywatelska w Polsce to kwestia czasu

  - Emerytura obywatelska jest zerwaniem z aksjomatem, że tyle dostaniesz, ile sobie odłożysz. Otóż nie. Na starość, kiedy nie mogę już pracować, muszę otrzymywać pewien dochód, który pozwoli mi na minimum egzystencji. Albo odłożę go sobie sam, albo nie będę w stanie tego zrobić (bo nie dość dużo zarabiałem albo byłem zatrudniony na umowy, od których nie odprowadzałem składek) i wtedy inni będą musieli mi go zapewnić - mówi Piotr Maszczyk z SGH w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Jeśli nie kapitalizm, to co

  Jeśli nie kapitalizm, to co

  Immanuel Wallerstein jest pewien, że kapitalizm musi upaść. Pociągnie jeszcze 20, góra 40 lat. Ale czy potrafimy sobie wyobrazić, co może go zastąpić?

  czytaj więcej

 • Paszport proszę, czyli Schengen dwóch prędkości

  Paszport proszę, czyli Schengen dwóch prędkości

  Porozumienie znoszące kontrolę na granicach wisi na włosku, dopóki trwają zagrożenie terroryzmem i napływ uchodźców. Holandia w kuluarowych rozmowach proponuje faktyczne rozmontowanie traktatu.

  czytaj więcej

 • Walka o ostatnie pieniądze z UE. Możemy stracić nawet 5 mld euro

  Walka o ostatnie pieniądze z UE. Możemy stracić nawet 5 mld euro

  Rząd stara się wydać wszystkie środki UE z budżetu 2007–2013. Uruchamia program naprawczy. Ale 3–5 mld euro może być nie do uratowania.

  czytaj więcej

 • Fundusze unijne: Przesuwane miliardy z Brukseli

  Fundusze unijne: Przesuwane miliardy z Brukseli

  Zarządca polskich torów oddał na tacy ponad 2,5 mld zł. Rząd naprędce utykał dotacje po innych inwestorach. Spółka twierdzi, że wyciągnęła wnioski na przyszłość

  czytaj więcej

 • Jak odliczyć VAT od wydatków na realizację projektu

  Jak odliczyć VAT od wydatków na realizację projektu

  TEZA: Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na realizację projektu, ponieważ powstały w jego wyniku rezultat nie stanowi przychodu i nie będzie wykorzystywany przez spółkę do działalności opodatkowanej VAT.

  czytaj więcej

 • Dotacje dla samorządów z krajowych programów na lata 2014-2020

  Dotacje dla samorządów z krajowych programów na lata 2014-2020

  Unijne programy ruszyły pełną parą. Są już harmonogramy naborów wniosków na fundusze na 2016 r. Trwają też nabory z programów ubiegłorocznych. Samorządy mogą się ubiegać zarówno o środki z regionalnych programów operacyjnych (RPO), jak i o fundusze ze środków krajowych – Infrastruktura i Środowisko oraz POWER, jak i z ponadregionalnego programu Polska Wschodnia (ten ostatni jest przewidziany dla województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego).

  czytaj więcej

 • Miliardowy rachunek za obniżenie ratingu przez S&P

  Miliardowy rachunek za obniżenie ratingu przez S&P

  Niekorzystny kurs euro – to kolejna przeszkoda, która może uniemożliwić wykorzystanie wszystkich dotacji, po które Polska mogłaby sięgnąć w ramach budżetu UE na lata 2007–2013. Problem może być z 18 mld zł

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne