alokacja

Alokacja zasobów w gospodarce rozumiana jest przez wykaz lub wyczerpujący opis tego, co kto robi oraz kto co dostaje.


 • Lewestam: Google a kryzys rozumu

  Lewestam: Google a kryzys rozumu

  Wszyscy już słyszeli po pięć razy: w Google’u pracował sobie, nikomu nie wadząc, typowy koder, niejaki James Damore. Pewnego dnia, zachęcony przez deklaracje firmy matki, że wszelkie sugestie będą mile widziane, taką właśnie sugestię z siebie wyprodukował.

  czytaj więcej

 • Stoltenberg: NATO nie chce konfrontacji z Rosją

  Stoltenberg: NATO nie chce konfrontacji z Rosją

  NATO nie chce konfrontacji z Rosją, wręcz przeciwnie, szukamy bardziej konstruktywnej relacji z tym krajem, ale musimy być też zjednoczeni, jako Sojusz, jeżeli chcemy mieć skuteczny dialog polityczny z Rosją - mówił w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z TVP Info.

  czytaj więcej

 • System ERP - innowacje w pracy prawnika

  System ERP - innowacje w pracy prawnika

  System ERP (Enterprise Resource Planning) to kompleksowe narzędzie informatyczne wspierające zarządzanie organizacją. Choć kluczowe obszary tego typu oprogramowania, takie jak planowanie produkcji czy usprawnienie gospodarki magazynowej to zagadnienia raczej trudne do skojarzenia z zawodem prawnika, okazuje się, że aplikacje ERP mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w tej branży. Ostatecznie zarządzanie kancelarią prawną również opiera się na efektywnej alokacji zasobów. W dodatku tych najbardziej wartościowych – kapitału ludzkiego i know-how. W jaki sposób zatem środowisko informatyczne, dotychczas kojarzone głównie z produkcją czy handlem, może usprawnić pracę kancelarii?

  czytaj więcej

 • Jak ewidencjonować opakowania zwrotne z kaucją

  Jak ewidencjonować opakowania zwrotne z kaucją

  Jesteśmy firmą zajmującą się zakupem i sprzedażą towarów w kaucjonowanych opakowaniach zwrotnych. Jak należy rozliczyć transakcje związane z kaucjonowanymi opakowaniami zwrotnymi w podatku VAT oraz w jaki sposób ująć je w ewidencji księgowej?

  czytaj więcej

 • Skiba: Polsce jest potrzebna silna i stabilna strefa euro

  Skiba: Polsce jest potrzebna silna i stabilna strefa euro

  Polsce potrzebna jest stabilna i rozwijająca się strefa euro, kibicujemy prowadzonym w niej zmianom, ale los tzw. krajów peryferyjnych podczas kryzysu powinien być dla nas pewną przestrogą - przekonywał w środę w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba.

  czytaj więcej

 • Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Ekonomiczny Nobel przypadł w tym roku Richardowi Thalerowi, ostatniemu przedstawicielowi szkoły chicagowskiej. Dynastii, która do niedawna rządziła w ekonomii. Ale w końcu, na naszych oczach, wyzionęła ducha. Chicago – a właściwie tamtejszy uniwersytet – przez kilka dekad nadawało ton naukom gospodarczym.

  czytaj więcej

 • Rezydenci: Czekamy na ruch rządu

  Rezydenci: Czekamy na ruch rządu

  Przyjmujemy deklarację o powołaniu zespołu ds. służby zdrowia, ale czekamy na ruch rządu, bo dotąd proponowano tylko zwiększenie liczby specjalizacji z dodatkiem - oświadczyli rezydenci. - Jedyną propozycją rządu jest zakończenie protestu - uznali po obradach komisji zdrowia.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

  Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

  Samorządy oraz organy administracji wciąż mogą ubiegać się o środki z ośmiu jeszcze trwających programów krajowych oraz interregionalnych. W wielu przyszłych i aktualnych projektach unijnych wkład własny w ogóle nie jest wymagany. Choć niektóre z programów zaczęły się w wakacje, to wciąż jest jeszcze szansa na złożenie dokumentów przed końcem miesiąca. Pieniądze można dostać m.in. na cyfrowe udostępnienie zasobów nauki, nauczanie oprogramowania, wzmocnienie powiązań gospodarczych czy też przezwyciężanie konsekwencji przemian demograficznych na pograniczu. Do wielu innych programów można się jeszcze spokojnie przygotować. Ich nabory ruszą z końcem października/początkiem listopada i potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku. Wśród nich cztery projekty z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nastawione są przede wszystkim na efektywną dystrybucję ciepła.

  czytaj więcej

 • Skiba: Euro nie unowocześni polskiej gospodarki

  Skiba: Euro nie unowocześni polskiej gospodarki

  Od czasu kryzysu argumenty ekonomiczne za szybkim przyjęciem euro przez Polskę wyblakły. Pozostały argumenty polityczne, które bazują na nadmiernie optymistycznym przekonaniu, że wspólna waluta jest ogniskiem pogłębionej integracji.

  czytaj więcej

 • Kłopoty z budową e-administracji ciągną się niczym brazylijska telenowela

  Kłopoty z budową e-administracji ciągną się niczym brazylijska telenowela

  W ostatnim konkursie o dotacje na budowę e-systemów dla urzędów zgłosiło się siedem instytucji. Tylko jedna przeszła weryfikację. PUESC, czyli Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych z dofinansowaniem o wysokości 143,4 mln zł jako jedyny projekt zgłoszony w piątym już konkursie na dofinansowanie e-systemów przeszła pozytywnie ocenę ekspertów.

  czytaj więcej

 • Prywatyzacyjne fakty i mity. Do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

  Prywatyzacyjne fakty i mity. Do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy

  Niemiec nie wykupił, polityk nie ukradł, wolny rynek nie zabił. Prywatyzacja w Polsce była tak chaotycznym procesem, że do dzisiaj nie wiemy, ile firm sprzedaliśmy, ale wyszła nam na dobre.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników