alokacja

Alokacja zasobów w gospodarce rozumiana jest przez wykaz lub wyczerpujący opis tego, co kto robi oraz kto co dostaje.


 • Fitch potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną

  Fitch potwierdził rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną

  Agencja Fitch potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie "A minus" - poinformowano w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc. PKB (ostatnia dostępna prognoza ze stycznia).

  czytaj więcej

 • Ci faceci przewidzieli, jak będzie w gospodarce

  Ci faceci przewidzieli, jak będzie w gospodarce

  Pisząc tę książkę na przełomie lat 80. i 90., Robert H. Frank i Philip J. Cook ustawiali się trochę w roli Kasandry. No i wykrakali.

  czytaj więcej

 • Wroński: Zawodny rynek, nie optyka marksizmu

  Wroński: Zawodny rynek, nie optyka marksizmu

   W artykule „Skazani na bezrobocie” (DGP, 7 lipca 2017 r.) Sebastian Stodolak postuluje zniesienie płacy minimalnej. Ale wbrew temu co pisze – minimalne wynagrodzenie to nie skutek „optyki skażonej marksizmem”, ale cenne i cieszące się rosnącą popularnością narzędzie polityki publicznej.

  czytaj więcej

 • Konfiskata rozszerzona rozwiązała prokuratorom ręce

  Konfiskata rozszerzona rozwiązała prokuratorom ręce

  - W swoim doświadczeniu nie miałam ani jednego przypadku, w którym udowodniono by, że nasze domniemania co do przestępczego pochodzenia mienia były nietrafione - mówi w wywiadzie dla DGP prokurator z departamentu do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

  czytaj więcej

 • MR: Wykorzystanie funduszy unijnych utrzymuje się na wysokim poziomie

  MR: Wykorzystanie funduszy unijnych utrzymuje się na wysokim poziomie

  Wykorzystanie funduszy unijnych utrzymuje się na wysokim poziomie, nadal jednak niektóre regiony - jak Lubelskie, Warmińsko-Mazurskie czy Świętokrzyskie - mają problemy w tym obszarze - wskazał w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

  czytaj więcej

 • Lifting funduszy unijnych. Rząd usprawni procedury i spojrzy na ręce JST

  Lifting funduszy unijnych. Rząd usprawni procedury i spojrzy na ręce JST

  Jak sprawić, by maszyna do wydawania unijnych funduszy zaczęła działać sprawniej? Lekarstwem ma być nowela ustawy o zasadach realizacji programów operacyjnych polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020. Nowe regulacje mają uprościć i usprawnić procedurę ubiegania się o środki z UE, a przy okazji przyspieszyć ich wydatkowanie. Trudno jednak mówić o rewolucji czy o nowym otwarciu.

  czytaj więcej

 • Znowelizowany KSR 10 stosujemy do sprawozdań za 2017 rok

  Znowelizowany KSR 10 stosujemy do sprawozdań za 2017 rok

  Jednostki realizujące kontrakty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz działające na podstawie koncesji na roboty i usługi budowlane powinny ujmować w księgach rozliczenia tych umów zgodnie ze zmienionymi właśnie przepisami. Obowiązują one od 28 lipca br.

  czytaj więcej

 • Lewestam: Google a kryzys rozumu

  Lewestam: Google a kryzys rozumu

  Wszyscy już słyszeli po pięć razy: w Google’u pracował sobie, nikomu nie wadząc, typowy koder, niejaki James Damore. Pewnego dnia, zachęcony przez deklaracje firmy matki, że wszelkie sugestie będą mile widziane, taką właśnie sugestię z siebie wyprodukował.

  czytaj więcej

 • Stoltenberg: NATO nie chce konfrontacji z Rosją

  Stoltenberg: NATO nie chce konfrontacji z Rosją

  NATO nie chce konfrontacji z Rosją, wręcz przeciwnie, szukamy bardziej konstruktywnej relacji z tym krajem, ale musimy być też zjednoczeni, jako Sojusz, jeżeli chcemy mieć skuteczny dialog polityczny z Rosją - mówił w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z TVP Info.

  czytaj więcej

 • System ERP - innowacje w pracy prawnika

  System ERP - innowacje w pracy prawnika

  System ERP (Enterprise Resource Planning) to kompleksowe narzędzie informatyczne wspierające zarządzanie organizacją. Choć kluczowe obszary tego typu oprogramowania, takie jak planowanie produkcji czy usprawnienie gospodarki magazynowej to zagadnienia raczej trudne do skojarzenia z zawodem prawnika, okazuje się, że aplikacje ERP mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w tej branży. Ostatecznie zarządzanie kancelarią prawną również opiera się na efektywnej alokacji zasobów. W dodatku tych najbardziej wartościowych – kapitału ludzkiego i know-how. W jaki sposób zatem środowisko informatyczne, dotychczas kojarzone głównie z produkcją czy handlem, może usprawnić pracę kancelarii?

  czytaj więcej

 • Jak ewidencjonować opakowania zwrotne z kaucją

  Jak ewidencjonować opakowania zwrotne z kaucją

  Jesteśmy firmą zajmującą się zakupem i sprzedażą towarów w kaucjonowanych opakowaniach zwrotnych. Jak należy rozliczyć transakcje związane z kaucjonowanymi opakowaniami zwrotnymi w podatku VAT oraz w jaki sposób ująć je w ewidencji księgowej?

  czytaj więcej

 • Skiba: Polsce jest potrzebna silna i stabilna strefa euro

  Skiba: Polsce jest potrzebna silna i stabilna strefa euro

  Polsce potrzebna jest stabilna i rozwijająca się strefa euro, kibicujemy prowadzonym w niej zmianom, ale los tzw. krajów peryferyjnych podczas kryzysu powinien być dla nas pewną przestrogą - przekonywał w środę w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba.

  czytaj więcej

 • Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Ekonomiczny Nobel przypadł w tym roku Richardowi Thalerowi, ostatniemu przedstawicielowi szkoły chicagowskiej. Dynastii, która do niedawna rządziła w ekonomii. Ale w końcu, na naszych oczach, wyzionęła ducha. Chicago – a właściwie tamtejszy uniwersytet – przez kilka dekad nadawało ton naukom gospodarczym.

  czytaj więcej

 • Rezydenci: Czekamy na ruch rządu

  Rezydenci: Czekamy na ruch rządu

  Przyjmujemy deklarację o powołaniu zespołu ds. służby zdrowia, ale czekamy na ruch rządu, bo dotąd proponowano tylko zwiększenie liczby specjalizacji z dodatkiem - oświadczyli rezydenci. - Jedyną propozycją rządu jest zakończenie protestu - uznali po obradach komisji zdrowia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników