alimenty u notariusza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu alimenty u notariusza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące alimenty u notariusza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 15 sposobów na lepszą lub gorszą zdolność kredytową

  15 sposobów na lepszą lub gorszą zdolność kredytową

  Podstawa to wysokość zarobków i liczba osób na utrzymaniu, ale lista elementów decydujących o zdolności kredytowej jest dużo dłuższa. Na niemal wszystkie wpływ ma kredytobiorca. Bez wątpienia im większa zdolność kredytowa tym większy wybór ofert i większa szansa na atrakcyjniejszy kredyt. Warto więc się przyłożyć i uporządkować sytuację z myślą o poprawie swoich finansowych możliwości. Autor: Halina Kochalska.

  czytaj więcej

 • Unieważnienie małżeństwa nie jest łatwe

  Unieważnienie małżeństwa nie jest łatwe

  Mąż pani Elizy postanowił wystąpić do sądu o unieważnienie małżeństwa, zarzucając kobiecie niedojrzałość psychiczną do roli matki i żony. Ważnym dla niego argumentem jest także fakt, że ukryła ona przed nim, że jest dzieckiem adoptowanym. Czytelniczka obawia się, że mąż, zamiast wystąpić o rozwód, chce unieważnić małżeństwo, aby uniknąć płacenia na nią alimentów. – Czy zarzuty wysuwane przez męża sąd może potraktować jako przyczyny unieważnienia małżeństwa? W jaki sposób zostanie podzielony majątek – pyta załamana kobieta.

  czytaj więcej

 • Rozwódce przysługuje renta rodzinna

  Rozwódce przysługuje renta rodzinna

  Mam 56 lat. Kilka dni temu zmarł mój były mąż. Zarówno na kilka lat przed rozwodem, w trakcie procesu, jak i po wyroku orzekającym rozwód mąż – na podstawie tej samej notarialnej ugody – systematycznie wypłacał mi po 200 zł miesięcznie tytułem alimentów. Czy przysługuje mi zatem renta rodzinna po byłym mężu? W ZUS twierdzą, że nie, ponieważ po rozwodzie nie zostały na nowo ustalone reguły wypłaty alimentów.

  czytaj więcej

 • Niechęć do komorników mamy w genach? Uwarunkowania historyczne są bardzo silne

  Niechęć do komorników mamy w genach? Uwarunkowania historyczne są bardzo silne

  Nie darzymy komorników szacunkiem. Bo wciąż nie rozumiemy, czym naprawdę się zajmują. O stosunku społeczeństwa do osób należących do tego zawodu opowiada prof. zw. dr hab. Andrzej Marciniak, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Autor komentarzy do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz kodeksu postępowania cywilnego.

  czytaj więcej

 • Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Zanim zostanie uchwalona ustawa o związkach partnerskich, konkubenci powinni skorzystać z obowiązujących przepisów, aby chronić swoje prawa przy rozliczeniach finansowych w razie rozstania się i przy dziedziczeniu. Natomiast ich wspólne dzieci mają takie same uprawnienia jak urodzone w małżeństwie

  czytaj więcej

 • Jakie uprawnienia mają dzieci pozamałżeńskie

  Jakie uprawnienia mają dzieci pozamałżeńskie

  Dzieciom pozamałżeńskim przysługują takie same prawa jak urodzonym w związku małżeńskim. Nie ma żadnego znaczenia, kto je wychowuje: oboje rodzice żyjący w konkubinacie czy tylko samotna matka, która rozstała się z biologicznym ojcem dziecka.

  czytaj więcej

 • Jak chronić przy rozwodzie swoje prawa i majątek

  Jak chronić przy rozwodzie swoje prawa i majątek

  Uregulowanie sytuacji rozchodzących się małżonków często jest przyczyną prowadzenia skomplikowanych spraw w sądzie. Do takich sytuacji dochodzi np. wtedy, gdy jedno z nich w znacznie większym stopniu przyczyniło się do powstania majątku niż drugie, albo wówczas, gdy tylko mąż lub żona roztrwonili wspólny dorobek

  czytaj więcej

 • RPO: Alimenty nie powinny blokować samotnemu rodzicowi dostępu do świadczeń

  RPO: Alimenty nie powinny blokować samotnemu rodzicowi dostępu do świadczeń

  Brak możliwości uzyskania świadczenia na dziecko w przypadku osób, które uzyskały alimenty na drodze ugody sądowej, a nie wyroku, może naruszać konstytucję.

  czytaj więcej

 • Świadczenia rodzinne: Jakie dokumenty dołączamy do wniosku?

  Świadczenia rodzinne: Jakie dokumenty dołączamy do wniosku?

  Przy staraniu się o zasiłki na dzieci trzeba wykazać wysokość dochodów. W dokumentach muszą być podane przychody osiągnięte w 2014 roku.

  czytaj więcej

 • Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Pisma wnoszone do sądu np. w sprawie o zapłatę, sprawie spadkowej lub rodzinnej, musi spełniać określone wymogi co do formy i treści. W niektórych typach spraw obowiązują formularze urzędowe (np. wniosek o wpis do księgi wieczystej).

  czytaj więcej

 • Wspólność majątkowa, alimenty, dziedziczenie. Związki partnerskie trafią do Sejmu

  Wspólność majątkowa, alimenty, dziedziczenie. Związki partnerskie trafią do Sejmu

  Partnerzy będą mogli ustanowić wspólność majątkową oraz będą uprawnieni do dziedziczenia po sobie w częściach równych ze zstępnymi – to niektóre z założeń do przygotowywanego przez Nowoczesną projektu ustawy o związkach partnerskich.

  czytaj więcej

 • Kontrowersyjne zwolnienie komorników z VAT

  Kontrowersyjne zwolnienie komorników z VAT

  Z broszury ministra finansów wynika, że komornicy, którzy mają małe kancelarie albo dopiero rozpoczynają działalność, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Ale skorzystanie z tej rady może się źle skończyć – ostrzegano podczas ubiegłotygodniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Komorników Sądowych w Mikołajkach.

  czytaj więcej

 • Rodzice zaczęli spieszyć się po 500+. Mają jednak problemy z e-PUAP

  Rodzice zaczęli spieszyć się po 500+. Mają jednak problemy z e-PUAP

  W wielu gminach już ponad połowa otrzymujących świadczenia wychowawcze złożyła nowe wnioski. Szwankuje jednak przesyłanie ich za pośrednictwem e-PUAP.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Samotni rodzice czekają na dokumenty w sprawie alimentów

  500 zł na dziecko: Samotni rodzice czekają na dokumenty w sprawie alimentów

  Konieczność potwierdzania posiadania alimentów sprawiła problemy samotnym rodzicom ubiegającym się o 500 zł na nowy okres świadczeniowy. Na razie tylko niektórzy uzyskali odpowiednie dokumenty, a bez nich gmina nie może wydać decyzji przyznającej wsparcie.

  czytaj więcej

 • Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników 2017

  Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników 2017

   Niektórzy oczekują, że podzielimy prawników na złych i dobrych (przy czym nie jest jasne, jakie miałyby być kryteria tego podziału), a nawet na „słusznych” i „niesłusznych” – cokolwiek to oznacza. W zestawieniu mielibyśmy oczywiście uwzględniać tylko dobrych lub „słusznych”. Niestety, tak się nie da. Wpływ na bieg zdarzeń interesujących opinię publiczną – a właśnie to staramy się w naszym rankingu uwzględniać – mają różne, i często różnie oceniane, postaci z prawniczymi wykształceniem lub profesją - wyjaśnia Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej.

  czytaj więcej

 • Prawnicze magisterium nie zastopuje wypłaty renty po zmarłym rodzicu

  Prawnicze magisterium nie zastopuje wypłaty renty po zmarłym rodzicu

  Sąd nie zdejmie z ubezpieczyciela obowiązku wypłaty świadczeń, gdy prawnik skończył studia, ale nie dostał się na aplikację. Ważne, że jego celem jest kontynuowanie nauki i zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu

  czytaj więcej

 • RPO: Liczba skarg obywatelskich utrzymuje się na poziomie 20 tysięcy

  RPO: Liczba skarg obywatelskich utrzymuje się na poziomie 20 tysięcy

  Liczba nowych skarg do biura RPO utrzymuje się na poziomie 20 tys. rocznie - mówił w piątek w Sejmie RPO Adam Bodnar. W ocenie PiS liczba interwencji RPO zmniejsza się, co świadczy o coraz lepszym przestrzeganiu praw obywatelskich. Zdaniem opozycji, sytuacja pogarsza się.

  czytaj więcej

 • Przy 500+ alimenty tylko na pierwsze dziecko

  Przy 500+ alimenty tylko na pierwsze dziecko

  Zdaniem sądu, gdy samotny rodzic wnioskuje o 500+ na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych alimentów. Gminy są zaskoczone taką interpretacją przepisów

  czytaj więcej

 • Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem [WYWIAD]

  Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem [WYWIAD]

  - Milczenie jest biciem w Polsce. Milczenie jest przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną. Kiedyś była taka kampania we Francji: sprawca karmi się milczeniem. Sprawca przestaje się czuć bezkarny, kiedy ktoś dowiaduje się o tym, że popełnia przestępstwo - mówi w wywiadzie dla DGP Sylwia Spurek, prawniczka, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników