alimenty porady prawne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu alimenty porady prawne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące alimenty porady prawne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Alimenty: Na dziecko nie trzeba płacić bez końca

  Alimenty: Na dziecko nie trzeba płacić bez końca

  Syn, na którego płacę alimenty, ma obecnie 24 lata. Skończył w tym roku studia, lecz nie obronił pracy magisterskiej. Wiem, że od kilku miesięcy pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Płacę dosyć duże alimenty na dwoje dzieci. Moja sytuacja materialna pogarsza się z roku na rok – zamiast podwyżki pensji, ostatnio mam obniżki – pisze pan Albert. – Do kiedy trwa obowiązek płacenia przez rodzica alimentów na dorosłe dziecko? Mam je po prostu przestać płacić czy może powinienem powiedzieć to córce albo pójść do sądu – pyta pan Albert.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna na nowych zasadach. Większe uprawnienia prawników budzą sprzeciw

  Bezpłatna pomoc prawna na nowych zasadach. Większe uprawnienia prawników budzą sprzeciw

  Adwokaci i radcowie w ramach bezpłatnych porad prawnych mają też przygotowywać projekty wniosków inicjujących postępowanie sądowe lub sądowoadministracyjne. Pomysł wywołał burzę

  czytaj więcej

 • Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Zanim zostanie uchwalona ustawa o związkach partnerskich, konkubenci powinni skorzystać z obowiązujących przepisów, aby chronić swoje prawa przy rozliczeniach finansowych w razie rozstania się i przy dziedziczeniu. Natomiast ich wspólne dzieci mają takie same uprawnienia jak urodzone w małżeństwie

  czytaj więcej

 • Alimenty z funduszu po spełnieniu warunków

  Alimenty z funduszu po spełnieniu warunków

  Ojciec mojego dziecka ma zasądzone wyrokiem sądowym alimenty, ale ich nie płaci. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego i czy niezależnie od tego sama mam prawo umieścić ojca dziecka na liście dłużników – pyta pani Elżbieta.

  czytaj więcej

 • Adwokaci wyjdą na ulice

  Adwokaci wyjdą na ulice

  30 czerwca odbędzie się protest warszawskich adwokatów. Nigdy dotąd przedstawiciele polskiej palestry nie wychodzili na ulice, by zwrócić uwagę rządzących na swoje problemy

  czytaj więcej

 • Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

  Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

  Mąż pani Marii codziennie wieczorem pije w domowym zaciszu. – Ja nie pracuję zawodowo, prowadzę dom, wychowuję dzieci. Mąż jest osobą na stanowisku, o nieposzlakowanej reputacji w pracy, ale w moim małżeństwie zapanował rozłam – pisze czytelniczka. – Nie angażuje się w obowiązki domowe, deprecjonuje mnie, wydziela pieniądze, rozlicza z zakupów. Choć nie stosuje przemocy fizycznej, nie mam wątpliwości, że jest alkoholikiem. Jestem załamana psychicznie, a dzieci stały się nadpobudliwe, mają kłopoty w nauce i stwarzają problemy wychowawcze. Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta załamana pani Maria.

  czytaj więcej

 • Wolontariat prawniczy: Korzystny dla obydwu stron

  Wolontariat prawniczy: Korzystny dla obydwu stron

  Dla mnie pomaganie innym jest codziennością, a nie czymś, czym należy się jakoś szczególnie chwalić. Ktoś kiedyś mi pomógł, dał szansę, i ja w ten sposób teraz podaję to dalej - tłumaczy Ewa Miszczyk-Wróbel radca prawny, prowadzi kancelarię specjalizującą się w obsłudze podmiotów gospodarczych.

  czytaj więcej

 • Apelacja w sprawie rozwodowej: Czy warto skażyć orzeczenie o winie?

  Apelacja w sprawie rozwodowej: Czy warto skażyć orzeczenie o winie?

  Marzeniem rozwodzących się małżonków jest „zamknięcie” sprawy już na etapie postępowania sądowego w pierwszej instancji. Nie da się ukryć, że postępowania rozwodowe nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu, przede wszystkim dlatego, że ma szczególnie osobisty charakter. Niekiedy jednak rozstrzygnięcie podjęte przed sąd w wyroku rozwodowym jest dla nas nie do zaakceptowania. W dzisiejszym poradniku odpowiemy na pytanie, czy zawsze można wnieść apelację od wyroku rozwodowego w części, w której sąd orzekał o winie rozpad małżeństwa i dlaczego warto to zrobić.

  czytaj więcej

 • Kiedy możliwe jest rozwiązanie adopcji

  Kiedy możliwe jest rozwiązanie adopcji

  Trudności wychowawcze nie uzasadniają rozwiązania przysposobienia. Można o nie wystąpić z powodu nieodwracalnego rozkładu więzi rodzinnej między adoptowanym i adoptującym.

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

  Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

  Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak przynajmniej jest w Nowym Sączu. Bezpłatne porady ekspertów oferowane są od stycznia tego roku w ponad 1500 punktach w całej Polsce.

  czytaj więcej

 • Możliwe jest powtórne rozpoznanie zakończonej sprawy

  Możliwe jest powtórne rozpoznanie zakończonej sprawy

  O tym, że od kilku miesięcy powinien płacić córce znacznie wyższe alimenty niż do tej pory, pan Karol dowiedział się od komornika, który zawiadomił go, że z powodu zaległych świadczeń wszczął egzekucję. Czytelnik ustalił, że odbyła się rozprawa i zapadł wyrok podwyższający świadczenie. W aktach sprawy znalazł informację o ustanowieniu przez sąd kuratora reprezentującego jego interesy, bo była żona podała, że nie zna adresu. – To niemożliwe, mieszkamy przy tej samej ulicy – denerwuje się czytelnik. – Czy mam prawo domagać się wznowienia postępowania, które doprowadziłoby do ponownego rozpoznania sprawy przez sąd, mimo że został wydany prawomocny wyrok? Jeśli tak, to co powinienem zrobić – pyta pan Karol

  czytaj więcej

 • 1000 zł i program 500 plus, czyli na jaką pomoc może liczyć samotna matka w Polsce

  1000 zł i program 500 plus, czyli na jaką pomoc może liczyć samotna matka w Polsce

  Od 2016 roku samotne matki mogą skorzystać z nowych form wsparcia, między innymi w ramach programu 500 plus. Mają też nadal możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia się z dzieckiem i tzw. refundacji kosztów opieki.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Mamy dwójkę dzieci, a mąż kompletnie nie uczestniczy w ich wychowaniu – pisze pani Agata. – Codziennie wychodzi z domu wcześnie rano, a wraca w nocy. Mało tego, zaczął zabierać z domu moje pieniądze i kosztowności, a przecież nie zarabiam dużo. Z tego co wiem, mąż nie ma stałego zatrudnienia, ale podejrzewam, że pracuje na czarno. Rozważam wniesienie pozwu rozwodowego, jednak wciąż łudzę się nadzieją, że uda się uratować nasz związek. Zastanawiam się więc, czy sąd może nakazać małżonkowi, aby wspierał mnie finansowo. Chciałabym uzyskać wyrok, w którym będę miała zapewnione comiesięczne świadczenia – wyznaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Jak napisać pismo procesowe do sądu?

  Pisma wnoszone do sądu np. w sprawie o zapłatę, sprawie spadkowej lub rodzinnej, musi spełniać określone wymogi co do formy i treści. W niektórych typach spraw obowiązują formularze urzędowe (np. wniosek o wpis do księgi wieczystej).

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna do rozbudowy

  Darmowa pomoc prawna do rozbudowy

  Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadzi przegląd programu. Nie wyklucza poszerzenia go o kolejne grupy uprawnionych.

  czytaj więcej

 • ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

  ZUS wygrał spór z komornikami o liczenie potrąceń

  Pieniądze będzie można ściągać tylko ze świadczenia netto, a to oznacza więcej pieniędzy dla dłużnika. Tak wynika z rządowej propozycji nowelizacji przepisów.

  czytaj więcej

 • RPO: Liczba skarg obywatelskich utrzymuje się na poziomie 20 tysięcy

  RPO: Liczba skarg obywatelskich utrzymuje się na poziomie 20 tysięcy

  Liczba nowych skarg do biura RPO utrzymuje się na poziomie 20 tys. rocznie - mówił w piątek w Sejmie RPO Adam Bodnar. W ocenie PiS liczba interwencji RPO zmniejsza się, co świadczy o coraz lepszym przestrzeganiu praw obywatelskich. Zdaniem opozycji, sytuacja pogarsza się.

  czytaj więcej

 • Brydak: Prawnikom trudno protestować bez szkody dla klientów [WYWIAD]

  Brydak: Prawnikom trudno protestować bez szkody dla klientów [WYWIAD]

  - Obecna sytuacja prowadzi do tego, że adwokat zajmujący się sprawą z urzędu albo jest dobrą duszą i wyda na nią własne pieniądze, albo, co też się niestety zdarza, potraktuje sprawę trochę mniej poważnie - wyjaśnia adwokat Łukasz Brydak.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników