alimenty bez orzekania o winie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu alimenty bez orzekania o winie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące alimenty bez orzekania o winie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w prawie spadkowym: Spadkobiercy nie będą płacili alimentów byłej żonie

  Zmiany w prawie spadkowym: Spadkobiercy nie będą płacili alimentów byłej żonie

  Mąż wniósł sprawę o rozwód i domaga się, aby sąd nie orzekał o winie małżonków za rozkład pożycia. Pani Halina nie wyraża na to zgody i chce udowodnić winę małżonka. Zamierza też wystąpić o zasądzenie na jej rzecz alimentów. Prawnik poinformował ją, że w razie braku orzeczenia o winie będzie je mogła pobierać tylko przez pięć lat, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach sąd przyzna je na dłużej. Czytelniczka obawia się, że po wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego byłego męża lub w razie jego śmierci nie będzie miała środków do życia. Czy jego spadkobiercy będą wówczas zobowiązani do alimentowania byłej żony w ramach uregulowania długów spadkowych

  czytaj więcej

 • Apelacja w sprawie rozwodowej: Czy warto skażyć orzeczenie o winie?

  Apelacja w sprawie rozwodowej: Czy warto skażyć orzeczenie o winie?

  Marzeniem rozwodzących się małżonków jest „zamknięcie” sprawy już na etapie postępowania sądowego w pierwszej instancji. Nie da się ukryć, że postępowania rozwodowe nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu, przede wszystkim dlatego, że ma szczególnie osobisty charakter. Niekiedy jednak rozstrzygnięcie podjęte przed sąd w wyroku rozwodowym jest dla nas nie do zaakceptowania. W dzisiejszym poradniku odpowiemy na pytanie, czy zawsze można wnieść apelację od wyroku rozwodowego w części, w której sąd orzekał o winie rozpad małżeństwa i dlaczego warto to zrobić.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Drugie dziecko rozwiedzionego ojca jest objęte kryterium dochodowym

  500 zł na dziecko: Drugie dziecko rozwiedzionego ojca jest objęte kryterium dochodowym

  Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie, za porozumieniem stron. Wspólnie z byłą żoną mamy władzę rodzicielską nad córką, która ma 14 lat i mieszka z matką. Razem ponosimy koszty jej wychowania i utrzymania. Teraz mam drugie dziecko, które skończyło właśnie rok, z jego matką żyjemy w związku z nieformalnym. Czy mogę się ubiegać o świadczenie 500 zł na syna jako drugie dziecko, czyli niezależnie od kryterium dochodowego – pyta pan Karol.

  czytaj więcej

 • Przed zmianą płci konieczny jest rozwód

  Przed zmianą płci konieczny jest rozwód

  Pani Anita zamierza się poddać operacji zmiany płci. – Sęk w tym, że pozostaję w związku małżeńskim, a mąż za nic nie chce mi dać rozwodu – mówi czytelniczka. – Jakie będzie rozstrzygnięcie sądu, jeżeli wniosę powództwo o ustalenie płci – pyta

  czytaj więcej

 • Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  - Wymiar sprawiedliwości to nie teatr jednego aktora, lecz praca zespołowa. I nieustanny kontakt z ludźmi. To nie jest tak, że wszyscy są źli, ale jeden zły sędzia jest w stanie zepsuć wizerunek wszystkich - mówi Bartosz Pilitowski z Court Watch.

  czytaj więcej

 • Rozwiedziony nie dostanie renty rodzinnej, jeżeli jest winny rozkładowi małżeństwa

  Rozwiedziony nie dostanie renty rodzinnej, jeżeli jest winny rozkładowi małżeństwa

  Małżonek, z którego wyłącznej winy doszło do rozwodu, nie może uzyskać prawa do alimentów na podstawie umowy, nawet dorozumianej, a przez to nie może ubiegać się o świadczenie po zmarłym byłym współmałżonku.

  czytaj więcej

 • Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników 2017

  Ranking DGP: 50 najbardziej wpływowych prawników 2017

   Niektórzy oczekują, że podzielimy prawników na złych i dobrych (przy czym nie jest jasne, jakie miałyby być kryteria tego podziału), a nawet na „słusznych” i „niesłusznych” – cokolwiek to oznacza. W zestawieniu mielibyśmy oczywiście uwzględniać tylko dobrych lub „słusznych”. Niestety, tak się nie da. Wpływ na bieg zdarzeń interesujących opinię publiczną – a właśnie to staramy się w naszym rankingu uwzględniać – mają różne, i często różnie oceniane, postaci z prawniczymi wykształceniem lub profesją - wyjaśnia Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo sprawiedliwości ogłasza program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”

  Ministerstwo sprawiedliwości ogłasza program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”

  Odstraszające kary dla złodziei i oszustów, walka z przestępstwami finansowymi, bezwzględne ściganie lichwiarzy i nieuczciwych windykatorów, ochrona praw pracowniczych, a także zaostrzenie kar za najpoważniejsze przestępstwa, jak rozboje, gwałty i zabójstwa – to najważniejsze cele kompleksowego pakietu reform pod nazwą „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Ich wprowadzenie – po reformie prokuratury i sądów – będzie najważniejszym zadaniem resortu w drugiej połowie kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Warchoł: Tyle lat przekonywano, że nie warto zaostrzać przepisów, bo chodzi tylko o nieuchronność kary

  Warchoł: Tyle lat przekonywano, że nie warto zaostrzać przepisów, bo chodzi tylko o nieuchronność kary

  - Tyle lat przekonywano, że nie warto zaostrzać przepisów, bo chodzi tylko o nieuchronność kary. Otóż nie tylko, i jest to potwierdzone naukowo - mówi w wywiadzie dla DGP dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Marczuk: Warto było umierać za 500+ [WYWIAD]

  Marczuk: Warto było umierać za 500+ [WYWIAD]

  Rodziny są budulcem narodu i powinny mieć do dyspozycji służebne wobec nich państwo. Nie odwrotnie. Rząd nie może jednak nieodpowiedzialnie przyznawać świadczeń wybranym grupom potrzebujących.

  czytaj więcej

 • Odsetki od odszkodowań. PIT wcale nie tak oczywisty

  Odsetki od odszkodowań. PIT wcale nie tak oczywisty

  Naczelny Sąd Administracyjny zastanawia się, czy fiskus faktycznie może zarabiać kosztem obywatela, gdy prawo zostało ewidentnie naruszone przez organy państwa.

  czytaj więcej

 • Orzeczenie o separacji – o czym rozstrzyga sąd?

  Orzeczenie o separacji – o czym rozstrzyga sąd?

  Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Jeśli separacji żąda jeden z małżonków, powinien wnieść pozew do sądu, który następnie rozpoznaje sprawę według przepisów o postępowaniach odrębnych. Z kolei, jeśli małżonkowie są zgodni co do żądania orzeczenia separacji, kierują wniosek do sądu, który rozpatruje go w postępowaniu nieprocesowym.

  czytaj więcej

 • Wina pracownika nie wykluczy odszkodowania z ZUS dla członków jego rodziny

  Wina pracownika nie wykluczy odszkodowania z ZUS dla członków jego rodziny

  Będą mieli prawo do świadczeń nawet wtedy, gdy zmarły w chwili wypadku był pod wpływem alkoholu. Zdaniem ustawodawcy nie można za to karać najbliższych.

  czytaj więcej

 • Dziecko już nie zostaje przy matce. Przy rozwodzie częściej patrzy się na dobro dziecka

  Dziecko już nie zostaje przy matce. Przy rozwodzie częściej patrzy się na dobro dziecka

  Już tylko 40 proc. kobiet otrzymuje wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi. Jeszcze dwa lata temu ten odsetek był o 20 pkt proc. wyższy. Eksperci: częściej jest brane pod uwagę dobro dziecka , a nie rodziców

  czytaj więcej

 • Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  - Ostatnie 30 lat postrzegam również przez pryzmat wielu zaniedbań. Za mało mówiliśmy o ochronie praw człowieka i praw obywatelskich, i może za szybko stwierdziliśmy, że są przyznane raz na zawsze. Byliśmy w ciągłej gonitwie za czymś nowym, chcieliśmy wszystko reformować, szukaliśmy wyzwań intelektualnych, ścigaliśmy się na liczby i porównania. Jakby nie dostrzegaliśmy, że nagle mogą powrócić stare zagrożenia, że się przed nimi nie zabezpieczyliśmy - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Jak przeprowadzić rozwód, gdy nieznane jest miejsce pobytu współmałżonka

  Jak przeprowadzić rozwód, gdy nieznane jest miejsce pobytu współmałżonka

  Czasem rozkład pożycia jest tak głęboki, że strony nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Ale nikt nie każe pozostawać w związku tylko dlatego, że miejsce pobytu współmałżonka nie jest znane – mówi radca prawny, Katarzyna Zdunek-Dróżdż.

  czytaj więcej

 • Kara nie robi na alimenciarzu wrażenia [ROZMOWA]

  Kara nie robi na alimenciarzu wrażenia [ROZMOWA]

  Słabość państwa poznaje się po tym, kiedy problemy społeczne próbuje rozwiązywać za pomocą prawa karnego. Istnieją inne metody, by skłonić ludzi do zmiany postawy – mówi Jakub Kościerzyński, sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Komentuje w ten sposób zmiany, które miały ograniczyć liczbę niespłaconych alimentów wobec dzieci. Resort sprawiedliwości przekonuje, że uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest dziś skutecznie ścigane, a dłużnicy alimentacyjni zaczęli spłacać swe zobowiązania

  czytaj więcej

 • Prokurator i alimenty: Obniżenie wynagrodzenia nie może uderzać w dzieci

  Prokurator i alimenty: Obniżenie wynagrodzenia nie może uderzać w dzieci

  Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała, że nie ma podstaw do zmniejszania wynagrodzenia prokuratora, jeśli z tego powodu miałby mieć problemy z opłacaniem alimentów.

  czytaj więcej

 • Drakońskie kary za naruszenie obowiązku kwarantanny wątpliwe konstytucyjnie

  Drakońskie kary za naruszenie obowiązku kwarantanny wątpliwe konstytucyjnie

  Nowelizacja ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej, którą wczoraj po poprawkach Senatu zajmował się Sejm, wprowadza surowe kary za naruszenie obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji. Sankcje te – w postaci administracyjnych kar pieniężnych nakładanych decyzją sanepidu – mogą wynieść nawet 30 tys. zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników