alimenty a inne zajęcia komornicze

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu alimenty a inne zajęcia komornicze. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące alimenty a inne zajęcia komornicze.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Szef może potrącić pokaźną część pensji pracownika

  Szef może potrącić pokaźną część pensji pracownika

  Otrzymałem wyrok sądu nakazujący spłatę zaciągniętego kredytu. Jaką część wynagrodzenia mogę mieć potrąconą i ile musi mi pozostać na przeżycie? – martwi się pan Andrzej.

  czytaj więcej

 • Niespłacony kredyt nie jest dla Polaka powodem do wstydu

  Niespłacony kredyt nie jest dla Polaka powodem do wstydu

  Kiedyś Kowalski wstydził się niespłaconych długów, dziś komornik na karku to dla niego żaden dyshonor. Polacy łapią się wszelkich sposobów, by uniknąć odpowiedzialności. I są w tym coraz bardziej przebiegli.

  czytaj więcej

 • Komornik nie zabierze wszystkiego

  Komornik nie zabierze wszystkiego

  Komornik dokonując egzekucji może zająć środki zgromadzone na rachunku bankowym dłużnika. Prawo określa jednak kwoty oraz limity wolne od zajęcia – w praktyce oznacza to, że komornik nie może pozbawić dłużnika wszystkich pieniędzy. Jaka część oszczędności nie podlega egzekucji komorniczej?

  czytaj więcej

 • Dorosłe dziecko nie musi płacić alimentów na wyrodnego ojca

  Dorosłe dziecko nie musi płacić alimentów na wyrodnego ojca

  Wychowywała mnie wyłącznie matka – pisze pani Katarzyna. – Ojciec odmówił wszelkich kontaktów z rodziną. Nie odwiedzał mnie, nie płacił alimentów, a świadczenie za niego wypłacał Fundusz Alimentacyjny. Ojciec jest alkoholikiem, co odbiło się na jego zdrowiu i spowodowało utratę pracy. Przez długie lata mama ciężko pracowała, by związać koniec z końcem. Dzięki niej skończyłam studia, znalazłam pracę i dobrze zarabiam. Ale ojciec teraz sobie o mnie przypomniał i chce co miesiąc 500 zł na utrzymanie. Grozi skierowaniem sprawy do sądu. Czy sąd może zmusić mnie do płacenia – pyta pani Katarzyna

  czytaj więcej

 • Egzekucja komornicza: Ile pieniędzy zabiorą nam z wynagrodzenia, emerytury lub rachunku bankowego

  Egzekucja komornicza: Ile pieniędzy zabiorą nam z wynagrodzenia, emerytury lub rachunku bankowego

  Komornik ma prawo zająć wynagrodzenie lub rachunek bankowy dłużnika. Jednak nie odbierze wszystkich pieniędzy zgromadzonych przez daną osobę, istnieją bowiem limity egzekucji i kwoty wolne od zajęć.

  czytaj więcej

 • Niechęć do komorników mamy w genach? Uwarunkowania historyczne są bardzo silne

  Niechęć do komorników mamy w genach? Uwarunkowania historyczne są bardzo silne

  Nie darzymy komorników szacunkiem. Bo wciąż nie rozumiemy, czym naprawdę się zajmują. O stosunku społeczeństwa do osób należących do tego zawodu opowiada prof. zw. dr hab. Andrzej Marciniak, kierownik Katedry Postępowania Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Autor komentarzy do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz kodeksu postępowania cywilnego.

  czytaj więcej

 • Komornik zajmuje wynagrodzenie. Ile można potrącić z tytułu należności niealimentacyjnych

  Komornik zajmuje wynagrodzenie. Ile można potrącić z tytułu należności niealimentacyjnych

  Komornik sądowy zawiadomił o zajęciu pracownikowi wynagrodzenia za pracę z tytułu należności niealimentacyjnych. Jego wynagrodzenie wyniosło za kwiecień 2015 r. 1950,56 zł netto. Z wynagrodzenia potrącane są raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej w wysokości 330 zł plus 20 zł wkładu, raty pożyczki z zfśś – 157 zł, składka pzu – 55 zł, składka związkowa – 2 zł. Pracownikowi przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodów 111,25 zł i pracodawca jest upoważniony do zmniejszania zaliczki na podatek dochodowy w kwocie 46,33 zł. Jak dokonać potrąceń?

  czytaj więcej

 • Jak dokonać potrąceń z zasiłku

  Jak dokonać potrąceń z zasiłku

  Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 17 marca do 30 kwietnia. W kwietniu otrzymała zasiłek chorobowy w wysokości 2020 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 616 zł, który nie jest pomniejszany za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Jednocześnie dostaliśmy informację o zajęciu wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego. Jak wyliczyć zajęcie komornicze?

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Jak prawidłowo dokonać potrącenia z zasiłku chorobowego

  Nasz pracownik przebywał przez cały czerwiec na zasiłku chorobowym. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 4092,73 zł i stanowi ją – po odliczeniu 13,71 proc. – pensja zasadnicza 4200 zł brutto oraz miesięczna, zmienna premia. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za czerwiec?

  czytaj więcej

 • Ile potrącić z pensji przy zbiegu egzekucji

  Ile potrącić z pensji przy zbiegu egzekucji

  Z pensji naszego pracownika przesyłamy komornikowi 650 zł z tytułu świadczeń alimentacyjnych. W czerwcu otrzymaliśmy następne zajęcie komornicze, tym razem niealimentacyjne na kwotę 7677,53 zł. Czy z tego tytułu możemy mu potrącić wynagrodzenie do wysokości kwoty wolnej od potrąceń? Pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodu i złożył PIT-2, w którym upoważnił nas do odliczania ulgi podatkowej.

  czytaj więcej

 • Jak potrącać z kilku tytułów, gdy czas na rozstanie

  Jak potrącać z kilku tytułów, gdy czas na rozstanie

  Umowa o pracę z pracownikiem zatrudnionym w firmie od kilku lat ulegnie rozwiązaniu 31 października. Na koniec pracy zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz za pranie odzieży roboczej i prawdopodobnie nagroda uznaniowa.

  czytaj więcej

 • Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

  Kiedy można trafić do więzienia za unikanie spłaty zobowiązań

  Polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za długi. W związku z tym np. za niespłacony kredyt nie można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności, jednak za jego wyłudzenie albo za ukrywanie majątku przed komornikiem – już tak.

  czytaj więcej

 • Robert Damski: Zaangażowany

  Robert Damski: Zaangażowany

  Ktoś, kto mógłby zapłacić alimenty, a tego nie robi, jest zwykłym złodziejem i nie boję się o tym głośno mówić – podkreśla Robert Damski, komornik, członek Krajowej Rady Komorniczej, honorowy członek Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci” doceniony za wspieranie kobiet.

  czytaj więcej

 • 500+ nie obniży alimentów. Po tekście DGP nowy projekt ustawy

  500+ nie obniży alimentów. Po tekście DGP nowy projekt ustawy

  Pieniądze otrzymywane w ramach programu 500+ nie będą mieć wpływu na wysokość zasądzanych alimentów. Takie jest założenie prezydenckiego projektu ustawy nowelizującej kodeks rodzinny i wychowawczy, który w piątek wpłynął do Sejmu.

  czytaj więcej

 • Komornicy zajmują 500 plus. Znakowanie pieniędzy to za mało

  Komornicy zajmują 500 plus. Znakowanie pieniędzy to za mało

  Tylko specjalne rachunki bankowe, na które będą wpływać wyłącznie świadczenia niepodlegające egzekucji, mogą rozwiązać problem zajmowania 500 plus przez komorników.

  czytaj więcej

 • Projekt Dudy w sprawie 500 plus - ponownie do komisji. PiS chce wprowadzenia subkont

  Projekt Dudy w sprawie 500 plus - ponownie do komisji. PiS chce wprowadzenia subkont

  Wprowadzenie specjalnych subkont dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji przewidują poprawki PiS zgłoszone do projektu prezydenta, który m.in. ochronić ma świadczenia z programu 500 plus przed zajęciem przez komornika. Projekt ponownie skierowano do komisji.

  czytaj więcej

 • Sejm: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Będą specjalne subkonta

  Sejm: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus. Będą specjalne subkonta

  Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik; dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela, którą w piątek uchwalił Sejm.

  czytaj więcej

 • Przyznanie 500 zł nie oznacza odebrania innych zasiłków

  Przyznanie 500 zł nie oznacza odebrania innych zasiłków

  Świadczenie wychowawcze jest zwolnione z egzekucji komorniczej. Jego przyznanie nie może spowodować obniżenia alimentów.

  czytaj więcej

 • Senat: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus, będą specjalne subkonta

  Senat: Komornik nie zajmie świadczenia 500 plus, będą specjalne subkonta

  Świadczenie z programu 500 plus nie może wpływać na wysokość alimentów, nie zajmie go też komornik; dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje nowela ustawy, którą w czwartek - bez poprawek - poparł Senat.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników