aktualne stawki vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aktualne stawki vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aktualne stawki vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Są dowody, że uczciwy podatkowo rynek oznacza większe dochody firm. Myślę, że każda branża odczuje w niedalekiej przyszłości lepsze, równiejsze boisko do rynkowej gry – zapowiada wiceminister finansów w rozmowie z przedstawicielem przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Kas nie trzeba będzie wymieniać dwukrotnie

  Kas nie trzeba będzie wymieniać dwukrotnie

  Niektóre branże przejdą na kasy online już od początku przyszłego roku. Termin ten zbiegnie się z prawdopodobnym wejściem w życie przepisów, które pozwolą na zamianę paragonu na fakturę, tylko jeśli ma on NIP klienta.

  czytaj więcej

 • Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  - Amerykanie na pytanie czym się różni śmierć od podatków odpowiadają, że parlament nie spotyka się raz w roku żeby uczynić śmierć jeszcze bardziej dotkliwą. W moim przekonaniu to zdanie bardzo trafnie obrazuje z czym polscy podatnicy musieli się borykać przez ostatnie 30 lat – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii ALTO.

  czytaj więcej

 • Podatki stare i nowe. Czy tak wiele zmieniło się przez ostatnie 30 lat? [OPINIA]

  Podatki stare i nowe. Czy tak wiele zmieniło się przez ostatnie 30 lat? [OPINIA]

  Podatek od singli, czy należność wyrównawcza od zarabiających ponad normę to już przeszłość. Niektóre daniny publiczne przeżyły transformację ustrojową, część z nich zmieniła jedynie nazwę. Pojawiły się też nowe podatki, które budzą nie mniej kontrowersji niż np. „bykowe”, które choć jest z minionej epoki, co jakiś czas powraca do debaty politycznej.

  czytaj więcej

 • Fiskus uważa, że wie lepiej niż TSUE

  Fiskus uważa, że wie lepiej niż TSUE

  Skarbówka nie musi brać pod uwagę wyroków sądów i unijnego trybunału przy wydawaniu decyzji. Taki wniosek płynie nie tylko z ordynacji podatkowej, lecz także z odpowiedzi wiceszefa KAS Pawła Cybulskiego na poselską interpelację. Wyjaśnił on, że urzędy samodzielnie oceniają stan faktyczny i mogą oprzeć się na orzecznictwie sądów oraz Trybunału Sprawiedliwości UE, ale nie muszą.

  czytaj więcej

 • Obligatoryjny split payment może przynieść sporo chaosu. Nowe przepisy już we wrześniu

  Obligatoryjny split payment może przynieść sporo chaosu. Nowe przepisy już we wrześniu

  Sprzedaż części do silników napędzanych dieslem nie będzie objęta podzieloną płatnością, ale do silników benzynowych tak. To nie jedyna osobliwość w przepisach, które mają zacząć obowiązywać już od września.

  czytaj więcej

 • Taniej niż na słupku

  Taniej niż na słupku

  Mimo konsolidacji rynku stacji paliw wokół dużych koncernów, krajowe marki mają się bardzo dobrze. Stacje niezależne zagospodarowały już 49% tortu i sięgają po więcej. Swoją konkurencyjność budują na przemyślanych lokalizacjach. O nowym sposobie na tanie tankowanie na stacjach prywatnych opowiada Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Euro Service Polska.

  czytaj więcej

 • Należyta staranność: Fiskus oczekuje niemożliwego

  Należyta staranność: Fiskus oczekuje niemożliwego

  Jak dochować należytej staranności przy wypłacie należności zagranicznym kontrahentom? W opinii ekspertów oczekiwania Ministerstwa Finansów są zdecydowanie na wyrost.

  czytaj więcej

 • Kasy online w JST? Tak. Ale na razie tylko tam, gdzie to konieczne, i nie od razu

  Kasy online w JST? Tak. Ale na razie tylko tam, gdzie to konieczne, i nie od razu

  O terminie wprowadzenia łączących się przez internet urządzeń decyduje rodzaj dokonywanej sprzedaży. Jeśli więc samorządowa jednostka sprzedaje benzynę, to musi mieć takie urządzenie już od początku 2020 r.

  czytaj więcej

 • Rekompensaty za drogi prąd w pytaniach i odpowiedziach

  Rekompensaty za drogi prąd w pytaniach i odpowiedziach

  Ustawa prądowa dość mocno zagmatwała sytuację sprzedawców i odbiorców prądu, którzy nie są indywidualnymi klientami.

  czytaj więcej

 • Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

  Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

  Od listopada, a nie jak planowano od września, obowiązkowa stanie się podzielona płatność w niektórych branżach. Matryca stawek zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

  czytaj więcej

 • Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

  Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

  Minister Marian Banaś w piśmie do ministra finansów Republiki Finlandii ponowił prośbę o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT. Wcześniej minister poruszył tę kwestię w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 9 lipca 2019 r., które dotyczyło priorytetów i programu prac prezydencji fińskiej w Radzie Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Grubsze foliówki trzeba będzie rozliczyć tak samo, jak cieńsze torebki

  Grubsze foliówki trzeba będzie rozliczyć tak samo, jak cieńsze torebki

  Od 1 września br. sklepy będą musiały pobierać opłatę recyklingową również od grubszych torebek, które mają 50 mikrometrów i więcej. Kwotę tę wlicza się do podstawy opodatkowania VAT. Trzeba ją też odpowiednio ująć w PIT i CIT.

  czytaj więcej

 • Zmieniona definicja pierwszego zasiedlenia nie musi oznaczać końca podatkowych sporów

  Zmieniona definicja pierwszego zasiedlenia nie musi oznaczać końca podatkowych sporów

  Została ona bowiem zmodyfikowana jedynie w zakresie wykorzystania nieruchomości, a bez zmian pozostała ta jej część, która odnosi się do ulepszenia budynku, budowli czy ich części.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Rząd łata luki w pakiecie paliwowym. Co się zmieni?

  Zmiany w VAT 2019: Rząd łata luki w pakiecie paliwowym. Co się zmieni?

  Od września br. zmieni się m.in. definicja paliw silnikowych, a preparaty smarowe zostaną opodatkowane wysoką stawką akcyzy

  czytaj więcej

 • Jak sobie radzić z otrzymanymi fakturami zawierającymi błędne dane

  Jak sobie radzić z otrzymanymi fakturami zawierającymi błędne dane

  Problem z fakturowaniem i korygowaniem dokumentów faktur od lat jest jednym z podstawowych, z którym muszą borykać się podatnicy. Wprowadzone z początkiem kwietnia 2017 r. przepisy przewidujące dotkliwe sankcje za nierzetelne fakturowanie bardzo zaniepokoiły podatników i zmotywowały wielu z nich do uszczelniania systemu emisji faktur oraz weryfikacji otrzymanych dokumentów.

  czytaj więcej

 • Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

  czytaj więcej

 • Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Podróżujesz poza Unię Europejską? Sprawdź, co wolno mieć w bagażu [PORADNIK TURYSTY]

  Alkohol, papierosy, dewizy, żywność, rośliny, lekarstwa, zwierzęta domowe, pamiątki egzotyczne a także dzieła sztuki i zabytki oraz broń i amunicja to kategorie, które podlegają szczególnym regulacjom celno-skarbowym. Planując podróż - w szczególności poza Unię Europejską i z powrotem - warto wcześniej zadbać o to, by zawartość naszego bagażu była zgodna z przepisami.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • „Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

  „Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

  Co wspólnego mają ze sobą Emitel, PKP Energetyka, GetBack, Multikino, kopalnia Krupiński czy CVC, do którego należy m.in. Żabka? Za ruchami właścicielskimi udokumentowanymi w KRS stoi zawsze ta sama osoba – Luksemburczyk legitymujący się paszportem Wielkiej Brytanii Christian Guy Gaunt.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników