aktualne prawo budowlane

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aktualne prawo budowlane. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aktualne prawo budowlane.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pomocna dłoń w drodze przez świat

  Pomocna dłoń w drodze przez świat

  Dostęp do informacji, pomoc w zdobyciu kontrahentów, preferencyjne finansowanie czy ubezpieczenie transakcji – na takie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć firmy chcące wejść z ofertą na rynki zagraniczne.

  czytaj więcej

 • MF rezygnuje z wprowadzenia kaucji rejestracyjnej w VAT

  MF rezygnuje z wprowadzenia kaucji rejestracyjnej w VAT

  Nie będzie obowiązku wpłacania kaucji rejestracyjnej dla podatników VAT, której wysokość miałaby sięgać nawet 200 tys. zł; resort finansów zrezygnował z tego pomysłu. Ministerstwo proponuje zwiększenie odpowiedzialności pełnomocników rejestrujących firmy.

  czytaj więcej

 • Zmiana ustawy jest jak kłamstwo

  Zmiana ustawy jest jak kłamstwo

  Kłamca i ustawodawca od pewnego momentu przestają panować nad dominem, które puścili w ruch.

  czytaj więcej

 • Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

  Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

  Jesteśmy firmą deweloperską działającą w formie sp. z o.o. w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Planujemy zrealizować równolegle dwie inwestycje polegające na wybudowaniu budynków mieszkalnych wraz z garażem podziemnym. Finansowanie zapewni głównie kredyt bankowy w walucie obcej. Dodatkowo dysponujemy pożyczką od wspólnika, którą możemy częściowo przeznaczyć na finansowanie inwestycji. Nabyliśmy już grunt pod realizację inwestycji i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzimy aktywne działania skierowane na pozyskanie nabywców, wydatkując środki na reklamę oraz marketing. Jakie koszty ponoszone na etapie powstawania obu inwestycji powinniśmy kapitalizować, a jakie ujmować w kosztach bieżącej działalności?

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Prawo budowlane: Klient będzie miał w końcu świadomość, co powstanie za jego oknem

  Prawo budowlane: Klient będzie miał w końcu świadomość, co powstanie za jego oknem

  - Kodeks budowlany wzmocni planowanie przestrzenne, co da przewidywalność inwestowania. Mówiąc wprost, ludzie będą mieć wreszcie świadomość, co może powstać za ich oknem - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

  czytaj więcej

 • Klastry oferują firmom wspólne usługi

  Klastry oferują firmom wspólne usługi

  Naturalnym stanem dla przedsiębiorstw działających na tym samym rynku i w podobnej branży jest wzajemna konkurencja. Są jednak pewne działania, w których opłaca się współpracować.

  czytaj więcej

 • Nowy KPA: Ostrożnie z milczącą zgodą

  Nowy KPA: Ostrożnie z milczącą zgodą

  Do znowelizowanego kodeksu postępowania administracyjnego ma trafić instytucja milczącej zgody organu administracji w przypadku naruszenia ustawowego terminu załatwienia sprawy. Wbrew pozorom jeszcze nie pora na fanfary.

  czytaj więcej

 • Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Plan Morawieckiego: Pierwsza odsłona pakietu dla firm [RAPORT DGP]

  Wniesiony do Sejmu rządowy projekt zmiany niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców obejmuje tylko część regulacji, które zdaniem wicepremiera Morawieckiego mają zwiększyć potencjał gospodarczy Polski, a co za tym idzie dochody do budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Niechęć do płacenia podatków Polacy mieli zakodowaną w szlacheckich genach. Ale istniały sposoby, dzięki którym władza potrafiła im ów odruch zablokować.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne: In-house trudny do wdrożenia

  Zamówienia publiczne: In-house trudny do wdrożenia

  Z odpowiedzi na interpelację wynika, że można zastosować albo bezumowne przekazanie zadań, albo zamówienie z wolnej ręki. Przy czym tu są warunki. By je spełnić, spółki komunalne myślą o podziale na kilka podmiotów

  czytaj więcej

 • ZUS wciąż nie zalicza choroby do stażu przy wcześniejszej emeryturze

  ZUS wciąż nie zalicza choroby do stażu przy wcześniejszej emeryturze

  Jego zdaniem pobierania zasiłków nie można uznać za okres pracy w szczególnych warunkach. Od lat nie zmienia takiej interpretacji przepisów, mimo że została ona wielokrotnie skrytykowana przez Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Wojewoda nie uchylił łódzkiej uchwały reklamowej, ale wątpliwości pozostały

  Wojewoda nie uchylił łódzkiej uchwały reklamowej, ale wątpliwości pozostały

  PROBLEM: W Łodzi, jako drugim mieście w Polsce po Ciechanowie, weszła w życie uchwała w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. O ile ciechanowskie przepisy zostały znacząco ograniczone przez wojewodę mazowieckiego, to łódzkie przeszły taki sprawdzian bez uszczerbku. Czy to znaczy, że inne miasta mogą ją traktować jako wzorzec idealny? Nie do końca. Są bowiem obawy co do konstytucyjności uchwały, a ponadto nie wszystkie jej regulacje wydają się do końca trafne.

  czytaj więcej

 • Kodeks budowlany po przebudowie

  Kodeks budowlany po przebudowie

  Obszary zorganizowanego inwestowania – to one, według najnowszej wersji aktu, mają ściągnąć biznes do samorządów.

  czytaj więcej

 • Jak ująć nabycie budynku magazynowego na wynajem

  Jak ująć nabycie budynku magazynowego na wynajem

  Spółka kupiła budynek magazynowy z przeznaczeniem na wynajem. Podstawową działalnością spółki jest handel maszynami budowlanymi. Czy nabyta nieruchomość stanowi dla spółki środek trwały, czy inwestycję? Jak ujmować w ewidencji księgowej przychody i koszty z aktualizacji wartości i eksploatacji nieruchomości?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników