adwokat sprawy karne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu adwokat sprawy karne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące adwokat sprawy karne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Adwokatura zaskarżyła do TK tzw. ustawę inwigilacyjną

  Adwokatura zaskarżyła do TK tzw. ustawę inwigilacyjną

  Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę inwigilacyjną. Adwokatura uważa za niekonstytucyjne jej przepisy dotyczące postępowania tajnych służb z uzyskanymi przez nie materiałami, które zawierają tajemnicę obrończą i adwokacką.

  czytaj więcej

 • I prezes SN: Nie odpowiadam za całe sądownictwo, ale parlament może to zmienić

  I prezes SN: Nie odpowiadam za całe sądownictwo, ale parlament może to zmienić

  Nie odpowiadam za cały wymiar sprawiedliwości, ale to da się zrobić, jeśli zmienione zostaną przepisy - mówiła w czwartek w Sejmie I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. W ten sposób odpowiadała na uwagi posłów o całym wymiarze sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Śledztwo w sprawie zeszłorocznych rozporządzeń MS o stawkach adwokackich

  Śledztwo w sprawie zeszłorocznych rozporządzeń MS o stawkach adwokackich

  Wszczęto śledztwo ws. podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez poprzednie kierownictwo resortu sprawiedliwości w związku z wydanymi w 2015 r. rozporządzeniami dotyczącymi stawek adwokackich i radcowskich - poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

  Skutki bigamii odczują małżonkowie w obu związkach i ich bliscy

  Przed ślubem mąż zwierzył się pani Katarzynie, że w młodości, studiując za granicą, ożenił się, ale na krótko. Twierdził, że sąd rozwiązał małżeństwo. Niedawno okazało się jednak, że kobieta przyjechała, wychowuje wspólne dziecko, sąd nie rozwiódł małżonków, tylko orzekł separację, a w dodatku w sądzie karnym toczy się sprawa o bigamię, w której oskarżonym jest mąż czytelniczki. – Czy moje małżeństwo zostanie unieważnione? Jakie uprawnienia będę miała ja i nasze dzieci? Czy dostaną alimenty i będą po nim dziedziczyły? Czy pozostawanie w separacji nie zezwala na wstąpienie w nowy związek małżeński? – pyta zrozpaczona czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Straciłeś prawo jazdy? Możesz domagać się zadośćuczynienia

  Straciłeś prawo jazdy? Możesz domagać się zadośćuczynienia

  Zatrzymanie uprawnień kierowcy powoduje szkody, które nie zawsze mają charakter majątkowy i czasem trudno je udokumentować. Można jednak domagać się zadośćuczynienia.

  czytaj więcej

 • Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Oświadczenia majątkowe: Walka z korupcją czy narzędzie polityczne?

  Co roku oświadczenia majątkowe składa kilkaset tysięcy osób pełniących funkcje publiczne. Za zatajenie posiadanego majątku grozi im nawet do 5 lat więzienia. Ale i tak co chwila wybuchają medialne afery.

  czytaj więcej

 • Bezprawie na parkiecie: Za przestępstwa giełdowe dziś nic nie grozi

  Bezprawie na parkiecie: Za przestępstwa giełdowe dziś nic nie grozi

  Opieszałość resortu finansów spowodowała, że za przestępstwa giełdowe nic dziś nie grozi. W wyniku nieuwagi wykastrowano przepisy karne kluczowej ustawy.

  czytaj więcej

 • Ziobro odwraca postępowanie karne. Ekspresowe reformy z usterkami

  Ziobro odwraca postępowanie karne. Ekspresowe reformy z usterkami

  Ministerstwo Sprawiedliwości popełniło błąd w kluczowej nowelizacji procedury karnej. Naprawiało go już w trybie poselskim.

  czytaj więcej

 • Co trzeba zrobić, by być radcą prawnym

  Co trzeba zrobić, by być radcą prawnym

  Studia prawnicze są przepustką do rozpoczęcia aplikacji ogólnej lub korporacyjnej. Mimo dużej konkurencji na rynku początkujący prawnicy często podejmują wyzwanie i decydują się na osiągnięcie statusu profesjonalnego pełnomocnika. Na sali sądowej reprezentować klientów mogą nie tylko adwokaci, lecz także radcowie prawni. I to właśnie ten ostatni zawód staje się coraz bardziej popularny...

  czytaj więcej

 • Doręczenia: Łatwiejszy odbiór pism w sprawach karnych

  Doręczenia: Łatwiejszy odbiór pism w sprawach karnych

  Pismo pozostawione w placówce pocztowej, adresowane do obrońcy albo pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym, może zostać odebrane także przez osobę upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych – tak od piątku brzmieć ma par. 2a art. 133 kodeksu postępowania karnego.

  czytaj więcej

 • Kryminał po godzinach

  Kryminał po godzinach

  Wakacje są znakomitą okazją, by sięgnąć po twórczość prawników, którzy postanowili spróbować swoich sił w literaturze i odnieśli sukces.

  czytaj więcej

 • Decyzje na korzyść obywatela. Czy ta zasada sprawdzi się przy stosowaniu przepisów przez urzędy

  Decyzje na korzyść obywatela. Czy ta zasada sprawdzi się przy stosowaniu przepisów przez urzędy

  ANALIZA: Reguła rozstrzygania wątpliwości na korzyść petenta ma wejść do kodeksu postępowania administracyjnego. Ma być podobna do wprowadzonej już w ordynacji podatkowej zasady rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika.

  czytaj więcej

 • Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Sprawa łódzkiego drukarza, który odesłał z kwitkiem organizację LGBT, w moim odczuciu pokazała, jak płytki był dotąd dyskurs na temat ochrony przed dyskryminacją

  czytaj więcej

 • Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  PROBLEM: Na restauratorów w całym kraju padł blady strach. Kilka dni temu ruszył precedensowy proces, jaki wytoczyła 27-letnia gdańszczanka jednej z sopockich restauracji. Według niej podczas pobytu w lokalu nie pozwolono jej swobodnie nakarmić dziecka piersią. Szefostwo lokalu odrzuca te zarzuty, informuje jedynie, że kelner poprosił kobietę, by nie karmiła przy stoliku, a przeniosła się w bardziej dyskretne miejsce. Było to podyktowane uwagami innych gości, których raziło takie zachowanie. Kobieta domaga się 10 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w mediach. Wspiera ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Chce ono, by sąd stwierdził, czy takie traktowanie matek karmiących w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych jest zgodne z prawem, czy też jest dyskryminacją. Ta sprawa wywołała olbrzymie poruszenie: w mediach, w prasie, na forach dyskusyjnych. Inni restauratorzy zastanawiają się, czy postępowanie personelu sopockiej restauracji było prawidłowe? Obecnie niewiele restauracji oferuje swoim klientkom wydzielone miejsca do dyskretnego karmienia dzieci. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić właściciel lokalu, aby nie narazić się na zarzuty dyskryminacji? Czy można ustrzec się innych tego typu prowokacji – wszak wygrany precedensowy proces stać się może inspiracją dla naśladowców? Szukamy odpowiedzi na wybrane pytania.

  czytaj więcej

 • Podlaskie: 25 lat więzienia za podpalenie żony. Obrońca złożył apelację

  Podlaskie: 25 lat więzienia za podpalenie żony. Obrońca złożył apelację

  Zamiar bezpośredni czy ewentualny - tę kwestię będzie rozstrzygał sąd odwoławczy w procesie mieszkańca okolic Białegostoku, oskarżonego o zabójstwo żony. Kobieta została oblana benzyną i podpalona. Sąd pierwszej instancji skazał jej męża na 25 lat więzienia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników